دریافت مقالات

زیرساخت

بررسی و مفهوم Cisco Locator/ID Separation Protocol – قسمت اول

217 مشاهده ۲ تیر, ۱۳۹۵ 1

Cisco Locator/ID Separation Protocol یا به اختصار Cisco LISP یک ساختار مسیریابی ساده و نسبتا قابل گسترش می‌باشد که به عنوان یک راهکار مبتنی بر شبکه، قابلیت‌هایی را برای شرکت‌ها و ارائه دهندگان سرویس‌، مانند ساده نمودن مسیریابی Multi-Homing (داشتن آدرس‌های اینترنتی متعدد یا اتصال یک میزبان یا شبکه به بیش از یک شبکه)، تسهیل مجازی‌سازی شبکه با مقیاس‌پذیری بالا، پشتیبانی از تحرک‌پذیری (Mobility) ماشین مجازی در دیتا‌سنتر و همچنین کاهش پیچیدگی‌های عملیاتی فراهم می‌نماید.

چالش

ساختار کنونی آدرس‌دهی و مسیریابی اینترنتی از یک فضای شماره‌گذاری (IP Address  (numbering Space، برای ارائه هم‌زمان دو عملکردِ شناسایی و نحوه اتصال به شبکه، در یک دستگاه استفاده می‌نماید. یکی از نتایج مشهود و نامناسب استفاده از یک فضای شماره‌گذاری (Numbering Space)، در رشد سریع (DFZ (Default-Free Zone اینترنت نِمود می‌یابد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

راهکار Cisco Locator/ID Separation Protocol

Locator/ID Separation Protocol یا LISP، شناسه دستگاه و موقعیت آن را به دو فضای شماره گذاری مختلف تحت عناوین (Endpoint Identifier (EID و (Routing Locator (RLOC تقسیم نموده و یک الگوی جدید را ارائه می نماید. تقسیم عملکردهای EID و RLOC مزایای زیادی را در بر دارد که برخی از آنها عبارتند از: Multi-Homing آسان و مقرون به صرفه، قابلیت‌های (Traffic Engineering (TE ورودی یا Ingress، تحرک‌پذیری Host و IP شامل تداوم Session در رویداد تحرک‌پذیری، تسهیل انتقال IPv6 شامل استقرار تدریجی IPv6 با استفاده از زیرساخت کنونی IPv4 و همچنین تسهیل مجازی‌سازی شبکه با مقیاس‌پذیری بالا.

ایجاد قابلیت‌های TE ورودی برای شرکت‌ها حائز اهمیت است و جهت کنترل و مدیریت استفاده از پهنای باند ورودی که برای آن هزینه پرداخت می‌گردد، به کار برده می‌شود. Cisco LISP نیز قابلیت کنترل پهنای باند ورودی را به نحوی ساده و مقرون به صرفه فراهم می‌نماید. LISP به دلیل سادگی پیکربندی و اجرا، به سایت‌ها کمک می‌کند تا اتصال Multi-Homed خود را مدیریت نموده و درنتیجه هزینه‌های برون‌سپاری مربوطه را حذف نمایند. علاوه بر این، LISP موجب اتصال IPv6 در زیرساخت کنونی IPv4 می‌شود.

ایجاد تحرک‌پذیری ماشین‌های مجازی (VM Mobility) به صورت یکپارچه در سراسر مرزهای جغرافیایی برای سازمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. LISP، علاوه بر ارائه قابلیت فوق، Routing Path بهینه را نیز در سراسر دیتا‌سنتر فراهم می‌نماید.

سیسکو، فرآیند توسعه LISP را از طریق رهبری گروه‌کاری IETF LISP پیش می‌برد، همچنین توسعه استانداردهای اولیه LISP از طریق توسعه نرم‌افزارهای آن و استقرار و بهره‌برداری از یک شبکه عمومی LISP توسط این شرکت صورت می‌پذیرد. این ساختار به عنوان یک استاندارد باز و بدون حق مالکیت معنوی برای سیسکو توسعه یافته است.

بررسی Cisco LISP

فلسفه سیسکو برای توسعه LISP از ابتدا، کاهش تغییرات و پیچیدگی‌های استقرار مشتریان نهایی بوده است. در شکل زیر، یک بررسی اجمالی از فضای استقرار LISP نشان داده شده است. طبق این شکل، سه فضای ضروری در LISP وجود دارند که عبارتند از: سایت‌های LISP یا EID Namespace، سایت‌های Non-LISP یا RLOC Namespace و زیرساخت LISP.

Cisco LISP - Cisco Locator ID Separation Protocol

فضای پیاده سازیLISP

LISP Namespace مطابق شکل، End Site های کاربران را دقیقا به نحوی نمایش می دهد که در تعاریف امروزی از آن یاد می شود. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که IP های مورد استفاده در سایت‌های LISP، در فضاهای Non-LISP RLOC تعریف نمی‌شوند. عملکرد LISP برای کاربران نهایی، منحصرا در روترهای Customer Edge یا به اختصار CE قابل پیاده‌سازی می‌باشد که در نقش‌ تجهیزات (Ingress Tunnel Router (ITR و (Egress Tunnel Router (ETR در LISP  عمل می‌کنند. برای اجرای کامل LISP برروی یک مقیاس اینترنت و به منظور ایجاد تعامل‌پذیری بین سایت‌های LISP و non-LISP  لازم است تعداد بیشتری از اجزای زیرساختی LISP به کار روند. طبق شکل، این اجزای زیرساختی اضافی، از نقش های LISP برای تجهیزات Map Server , Map-Resolver ، Proxy Ingress Tunnel Router  و Proxy Egress Tunnel Router یا PETR پشتیبانی می‌نماید.

در قسمت بعدی این مقاله که قسمت پایانی نیز می باشد به بررسی عملکردهای ویژه‌ای که توسط هر یک از این تجهیزات LISP اجرا می‌شوند می پردازیم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی و مفهوم Cisco Locator/ID Separation Protocol – قسمت اول

بررسی و مفهوم Cisco Locator/ID Separation Protocol – قسمت دوم(پایانی)

مطلب مفید بود؟


?