دریافت مقالات

زیرساخت

بررسی EMC VPLEX Family – قسمت اول

262 مشاهده ۲۳ دی, ۱۳۹۴ 0

دسترس‌پذیری و تحرک مداوم داده‌ها (Data Mobility) درون و بین دیتاسنترها

ارائه‌ی دسترس‌پذیری بالا (HA) و تحرک مداوم داده‌‌ها در برنامه‌های با عملکرد حساس

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

زیرساخت ذخیره‌سازی در حال تکامل می باشد تا روش‌های نوینی جهت سیارسازی داده‌ها ارائه نموده و آنها را از محدودیت‌های ابزار فیزیکی رها کند. مجازی‌سازی Storage، علاوه بر افزایش مزایای مجازی‌سازی سرور، باعث ارائه اتوماسیون، یکپارچه‌سازی با زیرساخت موجود، و رشد بر حسب تقاضا می‌گردد. در گذشته، داده‌های برنامه به یک آرایه وابسته بود. ایجاد دسترس‌پذیری و سیارسازی داده ها به صورت همزمان، چالش‌برانگیز و بدون ایجاد وقفه در برنامه غیرممکن بود.

EMC VPLEX FAMILY

خانواده EMC VPLEX، دسترس‌پذیری و سیارسازی داده‌ها را در آرایه‌های یک دیتاسنتر و بین آرایه‌های دیتاسنترهایی که از هم فاصله دارند ایجاد می‌نماید. VPLEX یک پلت‌فرم دسترس‌پذیری و سیارسازی مداوم داده‌هاست که برنامه‌های با عملکرد حساس را قادر می‌سازد حین سناریوهای مختلفِ Downtime برنامه‌ریزی شده و برنامه‌ریزی نشده، و حتی در صورت خرابی سایت دیتاسنتر، در سلامت اجرایی بمانند. VPLEX با استفاده از فناوری‌هایی نظیر VMware  و سایر کلاسترهایی که با فرض یک ذخیره‌ساز واحد ساخته شده‌اند، سیارسازی بی‌وقفه‌ی داده‌ها را ممکن ساخته و آنها را قادر می‌سازد بین آرایه‌های یک دیتاسنتر واحد و فراتر از فاصله‌ها عمل کنند.

نحوه عملکرد EMC VPLEX

VPLEX دقیقاً امکان خواندن و نوشتن همان داده‌ها را به‌صورت همزمان بین دو آرایه فراهم می‌کند. دراقع آرایه‌ها می‌توانند در یک دیتاسنتر واحد بوده و یا در دو دیتاسنتر مستقل قرار داشته باشند. شیوه‌ی دستیابی به این امر از طریق پیاده‌سازی بی‌نظیر پیوستگی Cache توزیعی به‌وسیله‌ی VPLEX می باشد. این امر باعث تقسیم بار بین چند آرایه در عین انعطاف‌پذیری، به منظور تعیین مکان مجدد Workloadها بین آرایه‌ها، در زمان رخدادهای برنامه‌ریزی شده  می گردد.

EMC VPLEX FAMILY

VPLEX کاملاً نحوه‌ی مدیریت و اجرای IT را تغییر می‌دهد، به‌خصوص زمانیکه با مجازی‌سازی سرور توام شود. مجموعه ی VPLEX سیلوهای فناوری را از بین برده و با ایجاد مدل‌های جدیدِ عملیات و مدیریت IT و همچنین توانایی انتقال پویای برنامه‌ها و داده‌ها بین سایت‌ها، امکان ارائه‌ی IT به‌عنوان یک خدمات را ایجاد می‌نماید.

توانایی خواندن و نوشتن داده‌ها به‌صورت همزمان در مکان‌های مختلف، ظرفیت‌های جدیدی در موارد کاربردی زیر ایجاد می‌نماید:

 • بسط دادن Host‌ها و برنامه‌های کلاستر در فواصل از جمله Oracle RAC، VMware ESX، Microsoft Failover Cluster، و Linux Cluster
 • انتقال بی‌وقفه‌ی سرور مجازی و منابع ذخیره‌سازی درون و بین دیتاسنترها از جمله VMware vMotion و Microsoft Hyper-V Live Migration
 • حفظ یک image سازگار با Cache از Federated Storage در چند سایت
 • ایجاد یک نقطه‌ی کنترل واحد برای یک Pool یکپارچه از Federated Resource
 • تبدیل یک زیرساخت ذخیره‌سازی ناهمگون به یک Storage Pool با مدیریت متمرکز
 • تعدیل و مکان‌یابی مجدد Workloadهای در انتظار رخدادها و تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده
 • ارائه‌ی دسترس‌پذیری بالا (HA) برای برنامه‌هایبا عملکرد حساس
 • اجرای انتقال داده‌ها به آرایه‌های جدید بدون Downtime برنامه‌ریزی شده، در طول ساعات کاری، به‌دست مشتری، بدون خدمات انتقال
 • امکان استفاده از منابع در یک سایت منفعل با ایجاد محیط Active/Active بین دو دیتاسنتر
 • ارائه‌ی دسترس‌پذیری مداوم و Disaster Recovery بی‌نظیر از طریق فناوری splitter بومی EMC RecoverPoint برای VPLEX Local و VPLEX Metro

معماری مقیاس‌پذیر جهت رعایت الزامات آتی

EMC VPLEX، یک معماری مقیاس‌پذیر ارائه می‌دهد که پیشینه ی بیش از ۲۰ سال تخصص در طراحی، اجرا و بهینه‌سازی راهکارهای Cache هوشمند و حفاظت توزیعی داده در سطح سازمان را دربرمی‌گیرد.

EMC VPLEX، بر مبنای موتورهای پردازنده‌ با دسترس‌پذیری بالا (HA) و مقیاس‌پذیر طراحی شده است که بدون وقفه از پیکربندی‌های کوچک به بزرگ تغییر اندازه دهد. VPLEX تمهیدی است که بین سرورها و تجهیزات ذخیره‌سازی ناهمگون، مستقر شده و از معماری کلاسترینگ بی‌نظیری استفاده می‌نماید. بطوریکه به سرورهای چند دیتاسنتر اجازه‌ی دسترسی خواندن/نوشتن در سراسر تجهیزات ذخیره‌سازی بلوک مشترک را می‌دهد. خصوصیات منحصر به فرد این معماری عبارتند از:

 • Scale-out Clustering سخت‌افزار، به شما اجازه می‌دهد در سطوح خدماتی قابل پیش‌بینی، شروعی حداقلی داشته و بعد آنرا افزایش دهید.
 • استفاده از Caching پیشرفته‌ی داده‌ها، از cache مقیاس‌ بزرگ SDRAM جهت بهبود عملکرد و کاهش نهفتگی I/O و تداخل آرایه‌ها
 • پیوستگی cache توزیعی برای اشتراک، تعدیل و Failover خودکار I/O در سراسر کلاستر
 • زیرساخت Active-Active از تمام منابع کاملاً بهره می‌گیرد.
 • Resource Pooling از چند دیتاسنتر، که یا با چند متر فاصله داخل دیتاسنتر و یا با فواصل هماهنگ و ناهماهنگ جدا شده‌اند، که مدل‌های جدید دسترس‌پذیری و مکان‌یابی مجدد workload را ممکن می‌سازد. Caching پیشرفته‌ی داده‌ها و پیوستگی cache توزیعیVPLEX با معماری بی‌نظیر scale-up و scale-out خود موجب خودترمیمی (Resiliency) در Workload، و همچنین اشتراک، تعدیل و Failover خودکار دامین‌های ذخیره‌سازی شده، امکان دسترسی داده Local یا Remote را در سطوح خدمات قابل پیش‌بینی فراهم می‌سازد.

در قسمت دوم (پایانی) این مقاله به بررسی مزایای استفاده از این تکنولوژی و همچنین راهکارهای استفاده از آن در یک یا چند دیتاسنتر می پردازیم.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی EMC VPLEX Family – قسمت اول

بررسی EMC VPLEX Family – قسمت دوم

مطلب مفید بود؟


?