دریافت مقالات

زیرساخت

بررسی EMC VPLEX Family – قسمت دوم

289 مشاهده ۲۸ دی, ۱۳۹۴ 0

در قسمت اول این مقاله به بررسی نحوه عملکرد EMC VPLEX Family و همچنین معماری آن پرداخته شد. در این قسمت، به بررسی مزایای استفاده از این تکنولوژی و همچنین محصولات آن خواهیم پرداخت.

راهکاری برای یک یا چند دیتاسنتر

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

دو محصول اصلی VPLEX Family عبارتند از: EMC VPLEX Local و EMC VPLEX Metro که در ادامه به تفصیل به  بررسی هر یک می پردازیم.

  • EMC VPLEX Local، سیارسازی داده و دسترس‌پذیری را در بین Array‌ها ممکن می‌سازد. VPLEX یک فناوری ذخیره‌سازیِ مجازیِ منحصربه‌فرد می باشد، که به برنامه‌های با عملکرد حساس اجازه می‌دهد طی هرگونه سناریوی Downtime برنامه‌ریزی شده و برنامه ریزی نشده در حالت اجرا، باقی بمانند. VPLEX انتقال راحت و بی‌وقفه‌ی داده‌ها را با استفاده از فناوری‌هایی نظیر VMware و سایر کلاسترهای همانند آن، با فرض یک مورد ذخیره‌ساز، ممکن می‌سازد و آنها را قادر به انجام عملیات بین Arrayها می نماید.
  • EMC VPLEX Metro، سیارسازی داده‌ها و دسترس‌پذیری بین سایت‌ها را ممکن می‌سازد. VPLEX یک فناوری ذخیره‌سازی مجازی منحصربه‌فرد است که به برنامه‌های با عملکرد حساس اجازه می‌دهد طی هرگونه سناریوی Downtime برنامه‌ریزی شده و برنامه ریزی نشده در حالت اجرا، باقی بمانند. VPLEX انتقال راحت و بی‌وقفه‌ی داده‌ها را با استفاده از فناوری‌هایی نظیر VMware و سایر کلاسترهای همانند آن، با فرض یک مورد ذخیره‌ساز، ممکن می‌سازد و آنها را قادر به انجام عملیات، بین فواصل همزمان (Synchronous Distance) می‌کند.

EMC VPLEX

پیکربندی VPLEX Local با چهار موتور VPLEXی تعریف می‌شود که از طریق Redundancy کامل، اتصالات داخلی بین‌ موتورها در یک Cluster Image تجمیع می‌گردند.

قابلیت اتصال داخلی کلاستر، اضافه‌نمودن آنلاین موتورهای دیگر در VPLEX را میسر کرده و یک مقیاس‌پذیری استثنایی جهت پیکربندی همه محصولات VPLEX فراهم می‌نماید. تمام اتصالات بین Node‌های کلاستر VPLEX و همچنین در پیکربندی VPLEX Metro کاملاً Redundant می‌باشد، و جهت حفاظت در برابر نقاط خرابی (Failure Point) در نظر گرفته شده‌اند.

علاوه بر اینکه یک VPLEX Cluster می‌تواند از طریق افزودن موتورهای دیگر Scale up گردد؛ با اتصال دو VPLEX Cluster درون فواصل همگام مترو (Synchronous Metro Distances) جهت پیکربندی Metro نیز می‌توان آنرا Scale out نمود. VPLEX Metro به انتقال و اشتراک شفاف Workloadها، که شامل تمام ماشین‌های مجازی می‌باشد و همچنین ترکیب نمودن دیتاسنترها و بهینه‌سازی استفاده از منابع در دیتاسنترها کمک می‌نماید. علاوه بر موارد فوق سیارسازیِ غیرِ مخرب داده‌ها، مدیریت ذخیره‌سازی ناهمگون و همچنین دسترس‌پذیری دائم برنامه را نیز میسر می‌سازد. VPLEX Metro حداکثر تا دو کلاستر را پشتیبانی می‌کند که می‌توانند در یک دیتاسنتر یا دو سایت مختلف درون فواصل همگام (Synchronous Distances) قرار گیرند.

خانواده‌ی VPLEX در یک سایت و یا در سراسر سایت‌ها، خودترمیمی (Resiliency) داده‌ها و ذخیره‌سازی را بهبود بخشیده و شما را قادر می‌سازد Volumeها را درون و بین مکان‌ها Mirror نمایید و در صورت بروز بحران، به برنامه دسترس‌پذیری دائمی داشته باشید. این قابلیت می‌تواند حفاظت و دسترس‌پذیری برنامه‌های حساس را افزایش داده و منابع موجود ذخیره‌سازی‌ را بدون نیاز به منابع هاست ارتقا دهد.

VPLEX Metro در ترکیب با VMware، قابلیت منحصربه‌فردی را ایجاد می‌نماید و این امکان را فراهم می سازد که VMware HA، FT و DRS را در مسیر گسترش نمود و داده‌های برنامه را بدون گذراندن چرخه‌های CPUی هاست‌ها انتقال داد. در ترکیب با vMotion، امکان جابجایی و مکان‌یابی دوباره‌ی ماشین‌های مجازی و داده‌های متناظر آنها در فاصله را به‌صورت Transparent ایجاد می‌کند.

EMC VPLEX Family

همانطور که EMC به مشتریان در ساخت و پیاده‌سازی Cloudهای خصوصی کمک می‌کند، VPLEX انعطاف‌پذیری، دسترس‌پذیری و خودکارسازی لازم جهت افزایش دسترسی به داده‌ها را فراهم نموده و همزمان هزینه‌ها را کاهش و کارآیی را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از EMC VPLEX

  • دسترس‌پذیری مداوم: با بهره‌گیری از زیرساخت Active-Active به دسترس‌پذیری برنامه و داده‌ها در دیتاسنتر و فاصله پرداخته و Downtime برنامه‌ریزی شده یا برنامه ریزی نشده را از بین ببرید.
  • سیارسازی داده: بدون تاثیر بر کاربرها؛ به انتقال برنامه‌ها، ماشین‌های مجازی و داده‌ها بین دیتاسنترها و فواصل بپردازید.
  • خودکارسازیِ اشتراک گذاری، تعدیل و I/O Failover
  • Migrate و مکان‌یابی مجددِ بدون وقفه‌ی ماشین‌های مجازی، برنامه‌ها و داده‌ها
  • حذف نمودن قطعی‌های برنامه‌ریزی شده و برنامه‌ریزی نشده‌ی برنامه
  • بسط Clusterهایی نظیر VMware و Oracle RAC به بیرون دیتاسنتر و در فواصل

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی EMC VPLEX Family – قسمت اول

بررسی EMC VPLEX Family – قسمت دوم

مطلب مفید بود؟


?