دریافت مقالات

مجازی سازی

بهینه‌سازی عملکرد برنامه‌ و دسکتاپ مجازی با تکنولوژی‌ HDX – قسمت دوم

146 مشاهده ۱۳ دی, ۱۳۹۵ 5

HDX Mobile - دسکتاپ مجازی چیست

در قسمت اول از سری مقالات HDX به بررسی مفهوم این تکنولوژی پرداختیم و در این قسمت به بررسی برخی امکانات آن و همچنین کاربرد آن در دسکتاپ مجازی بر تجهیزات سیار خواهیم پرداخت.

بهینه‌سازی کسب‌وکار وگرافیک‌های حرفه‌ای با HDX 3D Pro

HDX 3D Pro، یک تکنولوژی تخصصی و پیشگام در استفاده از پردازشگرهای گرافیکی (GPU) برای برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ‌های مجازی می‌باشد. امروزه، کارت‌های گرافیکی نام آشنا و مرتبطی با حوزه مجازی‌سازی در دسترس کاربران بوده و کاربران می‌توانند با استفاده از یک کارت گرافیکی فیزیکی، افزایش سرعت سخت‌افزاری را برای چندین ماشین مجازی به صورت همزمان ارائه نمایند. این تکنولوژی اساسا برای گرافیک‌های سه بعدی حرفه‌ای طراحی شده است اما در حال حاضر برای بهبود عملکرد برنامه‌های گرافیکی مورد استفاده در کسب‌وکار مانند مرورگرهای وب و برنامه‌های Office که سرعت GPU در کارکرد آن‌ها اهمیت دارد نیز قابل کاربرد می‌باشد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

HDX Mobile - دسکتاپ مجازی چیست

گرافیک‌های دو بعدی برای کسب‌وکار

HDX با استفاده از یک Rasterizer نرم‌افزاری به پشتیبانی از افزایش سرعت گرافیک در کسب‌وکار می‌پردازد تا Microsoft DirectX را در صورت دسترسی، با استفاده از یک CPU یا GPU ارائه نماید. در Endpointهای مایکروسافت، دستورات مربوط به Redirect شدن به گرافیک‌های DirectX امکان استفاده از گرافیک‌های سخت‌افزاری مجزا را جهت دستیابی به مقیاس‌پذیری (Scalability) بیشتر و ارتقای سطح تجربه کاربران، فراهم می‌نماید.

برنامه‌های مدرن کاربردی در کسب‌وکار ازMicrosoft Office  گرفته تا مرورگرهای وب، اغلب برای استفاده از پردازشگرهای گرافیکی طراحی شده‌اند. تکنولوژی‌های HDX از چندین ارائه دهنده GPU پشتیبانی نموده تا عملکرد گرافیکی مقرون به صرفه‌ای را با استفاده از اشتراک گذاری GPU در پلتفرم‌های مختلفی همچون Citrix XenServer، VMware vSphere یا Bare Metal ارائه نمایند. با توجه به میزان بارکاری (Workload)، احتمالا حدود 150 تا 200 کاربر می‌توانند به صورت بهینه از گرافیک ارائه شده در کسب‌وکار توسط یک سرور واحد بهره‌مند شوند.

گرافیک حرفه‌ای سه بعدی

Citrix اولین راهکار مجازی‌سازی برای پشتیبانی از اشتراک‌گذاری GPU مبتنی بر سخت‌افزار در برنامه‌های گرافیکی حرفه‌ای و سه بعدیِ مبتنی بر DirectX و OpenGL را ارائه نمود. این موضوع موجب افزایش سرعت سخت‌افزاری دستورات گرافیکی جهت دستیابی به عملکرد گرافیکی مطلوب و پیشرفت در تکنولوژی‌های فشرده‌سازی با هدف افزایش بازدهی در خروجی ترافیک‌های تبادلی در شبکه‌های دارای پهنای باند پایین ارائه گردید. پارامترها به هر ترتیبی برای فشرده‌سازی Lossless قابل تنظیم می‌باشند که این امر منجر به ارائه تصاویر پیکسلی مطلوب برای برنامه‌هایی مانند برنامه‌های تصویربرداری پزشکی استفاده شود.

برخی از برنامه‌های گرافیکی سه بعدی حرفه‌ای که HDX 3D Pro در آنها به کار رفته است، عبارتند از:

 • برنامه‌های طراحی، تولید و مهندسی با کمک کامپیوتر (CAD/CAM/CAE)
 • برنامه‌های مدیریت داده‌ها‌ی محصول و چرخه عمر محصول
 • نرم‌افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)
 • سامانه بایگانی و تبادل تصاویر (PACS) مانند تصویربرداری پزشکی

پشتیبانی از اشتراک‌گذاری GPU

با HDX 3D Pro، امکان آماده‌سازی یک GPU به شیوه‌ای انعطاف‌پذیر برای کاربران فراهم می‌گردد. برای پشتیبانی از طراحان و مهندسانی که نیاز به عملکرد گرافیکی خاصی دارند، یک GPU مجازی برای هر کاربر یا ماشین مجازی با استفاده از XenDesktop بر روی XenServer یا VMware vSphere، ارائه می‌شود. برای آنکه فرآیند پیاده‌سازی مقرون به صرفه‌تر باشد، تعداد زیادی از کاربران برای مشاهده و ویرایش مدل‌های سه‌بعدی می‌توانند با توجه به جریان‌های کاری و میزان تقاضا (64 کاربر برای هر ماشین مجازی در هر سرور) یک GPU را به اشتراک بگذارند. در تمامی موارد، جدیدترین درایورها و نسخه‌های Codec تحت پشتیبانیِ ارائه‌ دهندگان GPU در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

ارائه یک حالت Mobile-Native برای برنامه‌های ویندوز با HDX Mobile

HDX Mobile موجب بهبود تجربه کاربران Citrix Receiver که با برنامه‌های تحت پشتیبانی ویندوز و دسکتاپ‌های مبتنی بر سرور در تجهیزات دارای قابلیت تحرک کار می‌کنند، می‌شود. HDX در بردارنده‌ی یک کانال کنترل واسط کاربری Native می‌باشد و امکان Refactor نمودن برنامه‌های ویندوز را فراهم نموده و در عین حال از ویژگی‌های تجهیزات مانند وضعیت Multi-Touch ، کنترل فهرست به صورت Native، دوربین و عملکرد دستگاه GPS استفاده می‌نماید.

بسیاری از ویژگی‌های Touch بودن به صورت محلی در XenApp و XenDesktop در دسترس بوده و نیازی به هیچ تغییری در Source Code جهت فعال‌سازی آنها وجود ندارد.

ویژگی‌های لمسی Native عبارتند از:

 • نمایش خودکار صفحه کلید زمانی که روی فیلد متنی تمرکز می‌شود.
 • کنترل بیشتر Picker برای جایگزینی Windows Combo Box Control
 • وضعیت چندلمسی مانند Pinch و Zoom
 • پد لمسی یا تغییر جهت مستقیم مکان‌نما

علاوه بر این می‌توان قابلیت‌های دیگری را با استفاده از HDX Windows Mobile Application SDK اجرا نمود. بدین ترتیب ارائه دهندگان می‌توانند برنامه‌های ویندوز برای تجهیزات سیار را صرفا یکبار و با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنای ویندوز، به روزرسانی نمایند. SDK شامل بیش از 50 مورد API می‌شود. نمونه‌هایی از ارتقای تحرک‌پذیریِ قابل برنامه‌ریزی به شرح زیر می‌باشد:

 • کنترل نحوه استفاده از دکمه‌ها در تجهیزات Mobile، استفاده از کنترل واسط کاربری Local به جای کنترل ویندوز
 • تعیین اندازه صفحه نمایش به صورت خودکار در وضعیت فعلی و فاکتوربندی مجدد برنامه‌ها به منظور استفاده از رزولوشن و قالب‌بندی افقی در تبلت یا صفحه نمایش‌های کوچکتر بر روی دستگاه‌های موبایل
 • یکپارچه‌سازی عملکرد تجهیزاتی مانند تلفن، SMS، GPS و دوربین با جریان کاری برنامه‌های ویندوز

ارتقای Thin Client با تکنولوژی HDX SoC

Citrix به ارائه یک SDK برای ارائه دهندگان System-on-Chip یا به اختصار SoC می‌پردازد که الگوریتم‌های HDX مبتنی بر محاسبه را برای اجرای Outboard از CPU ارائه نموده و امکان ایجاد تجربه‌ای عالی با دستگاه‌های ارزان قیمت و مبتنی بر پردازشگر را برای کاربران فراهم ‌نماید. تولیدکنندگان تجهیزات با استفاده از این SoCها، در حال حاضر یک مجموعه گسترده از Thin Client و Zero Clientهای HDX Ready و محصولات دیگر را با هزینه اندک به بازار عرضه می‌نماید.

رویکرد Citrix برخلاف راهکارهای رقبا که پروتکل Remoting را به سیلیکون تبدیل نموده و موجب منسوخ شدن دستگاه ظرف مدت چند ماه می‌شود، از نوآوری‌های فعلی بدون جایگزینی سخت‌افزار حمایت می‌نماید. اطلاعات جدید در مورد Thin Clientهای HDX SoC در شرکت‌های HP، Dell، Wyse، NComputing و سایرین قابل دستیابی خواهد بود.

در قسمت سوم (پایانی) از این سری مقالات به بررسی قابلیت های این تکنولوژی و مزایای استفاده از آن خواهیم پرداخت.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بهینه‌سازی عملکرد برنامه‌ و دسکتاپ مجازی با تکنولوژی‌ HDX – قسمت اول

بهینه‌سازی عملکرد برنامه‌ و دسکتاپ مجازی با تکنولوژی‌ HDX – قسمت دوم

بهینه‌سازی عملکرد برنامه‌ و دسکتاپ مجازی با تکنولوژی‌ HDX – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?