دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت اول

226 مشاهده ۱۰ مهر, ۱۳۹۵ 3

قابلیت های Oracle Clusterware

انتخاب Cloud Computing و پیاده‌سازی آن موجب ایجاد تقاضای بیشتر برای عملکرد و دسترس‌پذیری سیستم و برنامه می‌گردد. بارهای‌کاری (Workloads) متنوع، برای منابع مشترک به رقابت پرداخته و در عین حال به بهبود رضایت مشتریان از سرویس نیز تلاش می‌کنند. Oracle Clusterware در عرضه نسخه 11g که کیفیت خدمات، بخش‌بندی Poolهای سرور و مدیریتPolicy  را ارائه می‌نمود، به توضیح درباره‌ی ادغام و مدیریت محدودیت‌های منابع پرداخت. Oracle Clusterware 12c نیز این روند را با ارائه راهکارهای خلاقانه برای محیط‌های Consolidate شده، ادامه داد.

Oracle Clusterware 12c به واسطه مدیریت موثر، چابک و ایمنِ منابع به صورت آنلاین در توپولوژی‌های خلاقانه Cluster، میزان رضایت مشتریان از دسترسی‌پذیری و عملکرد‌های تعریف شده سیستم در کسب‌و‌کارهای مهم را تضمین می‌نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

Oracle Clusterware، یک راهکار Clustering (کلاستر‌بندی) مناسب برای سیستم‌های مهندسی اوراکل به شمار می‌رود. این راهکار برای سرویس‌های پایگاه‌داده و همچنین سرویس‌های برنامه‌های اوراکلی و حتی غیر اوراکلی نیز ارائه می‌گردد. ترکیب Clustering برای سرویس‌های برنامه و پایگاه‌داده، در واقع مبنایی را برای دسترس‌پذیری بالا و خودکار End-To-End و مدیریت بارکاری برای پیاده‌سازی در محیط‌های Consolidate شده و Cloud، ارائه می‌نماید. علاوه بر قابلیت‌های ذکر‌شده، Oracle Clusterware به ارائه ابزاری برای مدیریت منابع در تمامی Tierها پرداخته و در عین حال جامع‌ترین راهکارHigh Availability (HA) یا دسترسی‌پذیری بالای موجود را ارائه می‌نماید.

در این مقاله، مزایای این تکنولوژی مطابق با استراتژی کلی اوراکل مطرح شده و پیشرفت‌های حاصل در آخرین نسخه Oracle Cluster مورد بررسی قرار می‌گیرد. مزایای مهم این تکنولوژی که در رابطه مستقیم با موفقیت در کسب‌و‌کار قرار دارند، عبارتند از:

  • تداوم در کسب‌و‌کار و دسترس‌پذیری بالا
  • مقیاس‌پذیری و چابکی (Scalability And Agility)
  • مدیریت بارکاری مقرون به صرفه
  • پیاده‌سازی استاندارد و مدیریت سیستم

بررسی کلی  Oracle Clusterware

با تکنولوژی Oracle Clusterware، سرورها به منظور ایجاد کلاستر در یک Server Farm با هم یکچارچه می‌گردند. کلاستر به عنوان مجموعه‌ای از سرورهای مستقل و متصل به یکدیگر تعریف می‌شود که به شکل یک سیستم واحد با هم کار می‌کنند. این تکنولوژی، به عنوان یک نرم‌افزار در این محیط محسوب می‌شود که روند مدیریت سرورها و اجرای برنامه‌های کاربردی بر روی آنها را هماهنگ می‌نماید. Oracle Clusterware یکی از راهکارهای معمول برای Clustering می‌باشد که برای اجرا بر روی تمامی پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های اصلی تست شده و مورد تایید قرار گرفته است.

این تکنولوژی در ابتدا با نسخه‌ی اول Oracle Database 10g به عنوان نرم‌افزار Clustering پایه و معمول معرفی شد که برای اجرای Multi-Instance RDBMS و (Oracle Real Application Clusters (RAC که در مقالات پیشین به آن پرداخته شده است، مورد نیاز بود. Oracle Clusterware همراه با Oracle Grid Infrastructure به عنوان مجموعه‌ای از پکیج‌های نرم‌افزاری است که شامل (Oracle Automatic Storage Management (ASM برای پایگاه‌های‌داده، (Oracle Automatic Storage Cloud File System  (ACFS برای سیستم فایل کلاستر چندمنظوره POSIX و Oracle Database Quality Of Service Management می‌شود. Oracle Clusterware یک راهکار Clustering معمول و چندمنظوره برای تمامی برنامه‌ها به شمار می‌رود.

این تکنولوژی، راهکاری کامل برای Clustering در سطح گسترده است که به صورت رایگان عرضه می‌شود. جهت کسب پشتیبانی برای دریافت ‌Patch‌ها یا به‌روز‌رسانی، یک License معتبر برای دیگر محصولات اوراکل مانند Oracle Linux، Oracle Solaris یا سایر برنامه‌های‌ پشتیبانی‌شده‌ی اوراکل مورد نیاز می‌باشد.

قابلیت های Oracle Clusterware

مدل پیاده‌سازی Oracle Clusterware 11g که نیازمند ذخیره‌سازی و ارتباطات مشترک می‌باشد.

مدیریت پشته اوراکل (Oracle Stack Management)

Oracle Clusterware، یک چارچوب مدیریتی قدرتمند را جهت یکپارچه‌سازی و مدیریت تمامی برنامه‌های کاربردی ارائه می‌نماید. قسمت اصلی این چارچوب، یک موتور با توانایی بالا برای ارائه Policy، در جهت استقرار منابع و شروع و قطع وابستگی بین منابع می‌باشد. بنابراین Oracle Clusterware به واسطه یک پشته‌ی کامل می‌تواند بارکاری و قابلیت دسترس‌پذیری را مدیریت نماید. قابلیت خودکارسازی و مدیریت ایمنِ آغاز، پایان و استقرار منابع برنامه و پایگاه‌داده برای روند نگهداری برنامه‌ریزی‌شده و عملکرد بارکاری به عنوان یک بخش مهم و ضروری در انجام موفق فرآیند Consolidation به شمار می‌رود.

قابلیت‌های جدید Oracle Clusterware 12c

Oracle Clusterware در طراحی اصلی خود یک راهکار Clustering Tightly Coupled (حساس در زمینه‌ی وابستگی سرور‌های موجود در یک کلاستر به یکدیگر) به کار برده است، که نیازمند Storage و شبکه‌ی Share شده بین تمامی سرورها در یک کلاستر می‌باشد. این الزام منوط به زمانی است که Oracle Clusterware برای پایگاه‌های داده اوراکل به صورت RAC و Single Instance نصب می‌شود.

کلاستر Tightly Coupled، جهت حفظ یکپارچگی داده‌های مربوط به پایگاه‌های داده کلاستربندی شده‌ی Shared Cache و Multi-Instance ضروری می‌باشد. Oracle 12c، یک راهکار Clustering خلاقانه (Oracle Flex Cluster) را ارائه می‌نماید که ماهیت Tightly Coupled بودن‌ مربوط به Oracle Clusterware را تعدیل نموده و امکان کنار هم قرار گرفتن برنامه‌ها و سیستم مدیریت دیتابیس به صورت رابطه ای یا به عبارتی RDBMS را، در یک Oracle Flex Cluster فراهم می‌نماید. Tier پایگاه‌داده در Oracle Flex Cluster متشکل از سرورهای HUB بوده که پیکربندی Tightly Coupled را حفظ می‌نماید؛ در حالی که Tier برنامه شامل سرورهای LEAF است که با پیکر‌بندی Loosly Coupled (حساسیت کمتر در وابستگی سرور‌ها به یکدیگر در کلاستر) کنار هم قرار گرفته و نیازی به ذخیره‌ساز و ارتباطات به اشتراک گذاشته شده با سرورهای دیگر در کلاستر ندارد. این راهکار‌های خلاقانه کلاستربندی (Tightly Coupled /  Loosely Coupled)، مقیاس‌پذیری بیشتری را ارائه می‌نماید و این در حالی است که به قابلیت دسترس‌پذیری و مدیریت منابعِ مورد انتظار در عملکرد بالا و فرآیندهای ادغام در مقیاس‌های بسیار بزرگ، لطمه‌‌ای وارد نمی‌نماید.

  • تداوم کسب‌و‌کار و دسترس‌پذیری بالا

Oracle Flex Cluster، ویژگی‌‌های دسترس‌پذیری و مدیریتی شناخته‌شده در Oracle Application Cluster را به Application Tier تعمیم می‌دهد. در نسخه اولیه 12c، تکنولوژی Oracle Flex Cluster برای در کنار هم قرار گرفتن برنامه‌ها و RDBMS در یک کلاستر معمولی و با استفاده از مدل پیاده‌سازی HUB-LEAF طراحی شده بود.

فرآیند کنار هم قرار گرفتن برنامه‌ها و پایگاه‌داده در یک کلاستر معمولی به ارتقای بیشتر قابلیت دسترس‌پذیری و سهولت در مدیریت بین اجزای برنامه و پایگاه‌داده در مواردی که آغاز و پایان وابستگی‌ها به صورت خودکار تعریف و پیاده‌سازی شده باشد، منتهی می‌گردد؛ خصوصا اینکه برنامه‌ها ممکن است به فاکتورهایی در خارج از حوزه مدیریت برنامه مربوطه نیز وابسته باشند. گاهی اوقات مشتریان راه‌اندازی اجزای مختلف این ویژگی‌ها را به صورت دستی انجام می‌دهند یا از اسکریپت‌های پیچیده‌ای جهت خودکارسازی استفاده می‌نمایند؛ برای مثال، برنامه PeopleSoft ممکن است دارای یک بخش WebLogic و یک بخش Tuxedo باشد که هر یک در حوزه‌های مربوط به خود مدیریت می‌شوند.

Oracle Flex Cluster این امکان را برای شما فراهم می‌نماید تا این اجزا را به صورت جمعی مدیریت نموده و در عین حال مدیریت ایمن و مجزا بین این بخش‌ها نیز حفظ گردد. علاوه بر این، در صورت کار نکردن پایگاه‌داده نیز می‌توان مدل وابستگی را بین Tierهای برنامه و پایگاه‌داده تعمیم داد تا امکان دسترسی برنامه‌ها به پایگاه‌داده فراهم شود یا در صورت بروز مشکل در Tier برنامه، شروع به کار پایگاه‌داده موجب شروع کار اجزای برنامه بر روی سرور مناسب با ترتیب صحیح خواهد شد. فرآیند کامل شامل راه‌اندازی Application Tier با ترتیب درست و مناسب، فرآیند استقرار و همچنین بهبود عملکرد برنامه و پایگاه‌داده (Application Tier Pull Up)، به صورت کاملا خودکار صورت می‌گیرد.

Oracle Flex Cluster با Oracle Clusterware Agents نیز سازگار می‌باشد. Agentهای ارائه شده توسط مهندسین Oracle Clusterware و گروه‌های مهندسی برنامه مربوطه به طور کامل ادغام می‌شوند تا دسترس‌پذیری بالا و سرویس‌های جابجایی آنلاین (Relocation Service) را برای برنامه‌های فعال در Oracle Flex Cluster ارائه نمایند. وابستگی‌های فوق به طور ضمنی توسط اوراکل ایجاد شده و بین برنامه و پایگاه‌داده نیز قابل تعمیم می‌باشد. Agentها این امکان را برای برنامه‌ها فراهم می‌کنند تا وابستگی آغاز و پایان را در مورد سرویس‌های پایگاه‌داده یا مستقیما خود پایگاه‌داده تعریف نمایند.

قابلیت های Oracle Clusterware

Oracle Flex Cluster 12c، همراه با وابستگی‌ها، کنار هم قرار گرفتن برنامه و پایگاه‌داده

شکل فوق نشان‌دهنده‌ی توپولوژی Oracle Flex Cluster می‌باشد که در آن سرورهای برنامه به صورت Loosely Coupled پیکر‌بندی شده و در کنار هم قرار گرفته‌اند و هیچ گونه Storage و یا کلاستر مشترکی وجود ندارد و LEAF Node دارای یک ارتباط ضعیف با یک HUB Node واحد در کلاستر می‌باشد.

Oracle Flex Cluster، یک راهکار خلاقانه Clustering برای محافظت از کارکردهای مهم کسب‌و‌کار بوده و دسترس‌پذیری مداوم و خودکار برای سرویس‌های پایگاه‌داده و برنامه را تضمین می‌نماید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت اول

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت دوم

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?