دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت دوم

139 مشاهده ۱۴ مهر, ۱۳۹۵ 1

قابلیت های Oracle Clusterware

در قسمت اول از مقاله Oracle Clusterware به بررسی کلی این تکنولوژی و برخی قابلیت های جدید ارائه شده در آن پرداختیم. در این قسمت به بررسی سایر قابلیت های آن می پردازیم.

 قابلیت های جدید Oracle Clusterware 12c

  • قابلیت مقیاس‌پذیری و چابکی

همانطور که در قسمت اول از مقاله Oracle Clusterware ذکر شد، Oracle Flex Cluster برای ایجاد قابلیت مقیاس‌پذیری بهینه در سیستم‌هایی طراحی شده است که در Storage و ارتباطات به اشتراک گذاشته شده به HUB Tier محدود می‌شوند. این طراحی، از پیاده‌سازی‌ها در مقیاس بزرگ با تعداد 100 Node نیز پشتیبانی می‌نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

ابتکار دیگر Oracle Flex Cluster 12c، قابلیت پیاده‌سازی سرورهای Oracle VM Guest و Bare Metal در یک کلاستر یکسان است. در نسخه‌های قبلی، پشتیبانی از پیاده‌سازی Oracle Clusterware در محیط‌های Oracle VM برای برنامه‌های کاربردی و Oracle RAC صورت می‌گرفت، اما با این وجود انتظار می‌رود تمامی سرورها در یک کلاستر، Oracle VM Guest باشند. به‌هرحال Oracle Flex Cluster این امکان را برای سرورهای LEAF/Application فراهم می‌نماید تا به عنوان Oracle VM پیاده‌سازی شوند، در حالی که سرورهای HUB به صورت Bare Metal می‌باشند. این مدل پیاده‌سازی امکان آماده‌سازی سریع برنامه را فراهم نموده و در عین حال شرایط مربوط به عملکرد HUB Tier را نیز حفظ می‌نماید؛ به علاوه قابلیت دسترس‌پذیری بالا (HA) و مدیریت Policy در این تکنولوژی، تکمیل کننده‌ی Oracle VM می‌باشد.Oracle Flex Cluster Agent به سرعت مشکلات VM یا خرابی‌های زیرساخت را شناسایی نموده و با استفاده از Failover جایگزین (Standby Failover)، برنامه را بر روی VM دیگری در کلاستر آماده می‌نماید. وابستگی‌های موجود در فرآیند‌های Start/Stop ، به عنوان محوری برای ترتیب‌دهی و پیاده‌سازی Policyهای این تکنولوژی می‌باشد، که می‌تواند شروع و پایان منظمِ اجزای برنامه‌‌های کاربردی را با پیکربندی مناسب برای دریافت و پردازش فرآیندها بر اساس میزان اهمیت آن‌ها، برای سرورهای Bare Metal و Oracle VM در Oracle Flex Cluster تضمین نماید.

Oracle Flex Cluster با استفاده از سرویس جابجایی آنلاین منابع، می‌تواند برنامه‌های کاربردی یا اجزای فعال آن در Oracle VM Guest را به صورت آنلاین به Oracle VM Guest جایگزین در کلاستر جابجا نماید. این ویژگی موجب کنترل بسیار دقیق برنامه و مدیریت منابع در VM شده و قابلیت کنترل بسیار بالایی را در Oracle VM Live Migration ایجاد می‌نماید.

Oracle VM و Oracle Flex Cluster در تکمیل قابلیت‌های یکدیگر می‌توانند، امکان پیاده‌سازی در مقیاس‌های بسیار بزرگ و قابلیت مدیریت سریع در برنامه‌های کاربردی اجرا شده در سرورهایOracle VM Guest و Bare Metal را فراهم نمایند.

  • مدیریت مقرون‌به‌صرفه‌ی بارکاری

Oracle Clusterware، قابلیت مدیریت موثر و کارآمد بارهای کاری که به صورت همزمان ایجاد می‌شوند را ارائه می‌نماید. مدیریت آنلاین Workloadها، بدین جهت اهمیت بیشتری یافته است که مشتریان می‌توانند با استفاده از این قابلیت، رقابت فرآیند‌های مختلف را برای استفاده از منابع مشترک مدیریت نمایند.Oracle Clusterware قابلیت بخش‌بندی Server Pool را در ویرایش دومِ نسخه 11g ارائه نمود، که احتمالا سرورهای کلاستر در آن به صورت منطقی جهت استقرار منابع و مدیریت فرآیند اختصاص منابع به سرور به صورت آنلاین، تقسیم‌بندی می‌شوند. Server pool‌ها ممکن است به منظور ایجاد هماهنگی با تقاضای اختصاص منابع از طرف بارهای کاری مهم‌تر (که این بارهای کاری به صورت پیوسته در حال تغییر و الویت‌بندی می‌باشند)، مجددا به صورت آنلاین بخش‌بندی شوند. در واقع Server Pool‌ها به مجموعه‌ای از ویژگی‌های اصلی محدود می‌شوند که این ویژگی‌ها، سرورهای متعلق به یک Pool خاص را نشان می‌دهند؛ هیچ راهی برای ایجاد تمایز بین سرور‌ها (مانند ویژگی‌های خاص محاسباتی در بعضی سرورها) در یک Pool وجود ندارد. همچنین این موضوع نیز در نظر گرفته می‌شود که تمام سرورها در ارتباط با پردازشگرها، حافظه فیزیکی و سایر مشخصات، برابر باشند.

  • دسته‌بندی سرورها

Oracle Clusterware 12c به معرفی دسته‌بندی‌های سرور در موقعیتی می‌پردازد که این تکنولوژی ویژگی‌های محاسباتی سرورها از قبیل نوع پردازشگر، حافظه و سایر ویژگی‌های متمایز کننده‌ی سیستم را به صورت پویا شناسایی نموده و امکان سازماندهی سرورها در Server Pool‌ها را بر اساس این دسته‌بندی‌ها فراهم می‌نماید. وقتی Server-Category به جای Server_Names تعریف می‌شود، عضویت سرورها در یک Pool به سرورهایی محدود می‌شود که دارای ویژگی‌های آن دسته‌بندی به خصوص باشند. کاربران می‌توانند علاوه بر ویژگی‌های موجود برای دسته‌بندی سرور‌ها، ویژگی‌های مورد نظر خود را نیز برای دسته‌بندی سرورها تعریف نمایند. Oracle Flex Cluster 12c دو دسته‌بندی پیش‌فرض یعنی HUB و LEAF را برای Role‌های در نظر گرفته شده برای سرور ارائه می‌نماید. استفاده مناسب از دسته‌بندی سرورها، موجب ارائه یک مکانیسم خودکار و کارآمد برای اختصاص منابع محاسباتی بهServer Pool‌ها بر اساس ویژگی‌های از پیش تعریف شده برای سرور می‌گردد.

مجموعه Policyهای پیکربندی کلاستر

استفاده از Server Pool و دسته‌بندی سرورها مستلزم پیکربندی کلاستر با استفاده از Policy می‌باشد. پیش از ارائه Oracle Clusterware 12c، تغییرات Server Pool به صورت دستی و توسط کاربر نهایی با اتکا بر نیازهای در حال نوسان یا به توصیه‌ی چارچوب مدیریتی تضمین کیفیت Oracle صورت می‌گرفت. با این تکنولوژی، کاربران می‌توانند Policy‌های مربوط به پیکربندی کلاستر را برای هر یک از Server Pool‌های تعریف شده در سیستم به صورت اختصاصی تعریف نمایند. این Policyها در کنار یکدیگر، مجموعه‌ای از Policyهای پیکربندی کلاستر را ارائه نموده و مدیران سیستم‌ها را قادر می‌سازد تا سیاست‌های مختلفی را منطبق با نیاز‌های کسب‌و‌کار و یا تقاضای سیستم، در روزهای مختلف یا ساعات متفاوتی از یک روز تدوین نماید. Policyهای فعال، توپولوژی کلاستر را بر اساس شرایط مورد نیاز Server Pool برای بارکاری مورد نظر ارائه می‌نمایند. مجموعه Policyهای پیکربندی کلاستر، به مدیریت پویای سیاست‌های کلاستر کمک می‌نماید.

برخی از مجموعه Policyهای پیکربندی کلاستر و مدیریت مبتنی بر Policy به شرح ذیل می‌باشند:

  • امکان اختصاص مجدد منابع به سرور به صورت آنلاین جهت دستیابی به شرایط لازم برای پردازش ظرفیت بارکاری
  • تضمین اختصاص منابع مورد نیاز برای کارهای مهم مطابق با تعریف Policy
  • تضمین فرآیند Isolation در صورت لزوم و آماده‌سازی سرورهای اختصاصی در کلاستر برای برنامه‌های کاربردی و دیتابیس‌ها
  • قابلیت پیکربندی Policyها به منظور ایجاد تغییر در Poolها مطابق با تغییرات ایجاد شده در نیازهای کسب‌و‌کار یا برنامه‌های کاربردی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت اول

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت دوم

بررسی قابلیت های Oracle Clusterware 12c – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?