دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

مفهوم Oracle OLAP و کاربردهای آن – قسمت اول

328 مشاهده ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵ 8

Oracle OLAP چیست

Oracle OLAP یکی از موتورهای تحلیل‌گر چندبعدی در جهان به شمار می رود که در نسخه Oracle Database 12c قرار داده شده است. مکعب‌های Oracle OLAP دارای قابلیت انجام محاسبات پیچیده‌ با استفاده از Queryهای SQL می‌باشند که نتایج را در فاصله زمانی بسیار کوتاه ارائه می‌نماید. با توجه به اینکه این تکنولوژی در Oracle Database 12c وارد شده است، امکان مدیریت متمرکز داده‌ها و قوانین کسب‌و‌کار در یک پلتفرم ایمن، مقیاس‌پذیر و در سطح شرکت فراهم می‌گردد.

OLAP استقرار یافته با قابلیت مدیریت‌پذیری و کاربری در سطح سازمانی

Oracle OLAP، به ارائه قابلیت‌های پیشرفته‌ برای تحلیل چندبعدی در Oracle Database 12c می‌پردازد. هدف از طراحی این تکنولوژی، ایجاد عملکرد بسیار مطلوب Queryها، به‌روز‌رسانی سریع و اضافیِ مجموعه داده‌ها، مدیریت کارآمد داده‌های خلاصه و مضمون پرمحتوای تحلیلی می‌باشد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

این تکنولوژی می‌تواند فرآیند ارزیابی‌های تحلیلی از قبیل محاسبات سری‌زمانی، مدل‌های مالی، پیش‌بینی‌ها، تخصیص‌ها، سیرنزولی و موارد دیگر را تسهیل نماید. علاوه بر این می‌توان صدها تابع تحلیلی را به راحتی با تابع‌های سفارشی ترکیب نمود تا تقریبا برای همه نوع محاسبات تحلیلی مناسب گردد.

مکعب‌های Oracle OLAP با استفاده از طراحی Star Schema نمایش داده می شوند: دیدگاه‌های بُعدی می‌تواند پیرامونِ دیدگاه مکعبی، مجموعه‌ای را تشکیل دهند. ارائه داده‌ها به صورت استاندارد توسط OLAP می‌تواند بهره‌گیری از قدرت OLAP برای هر یک از ابزارها یا برنامه‌های مبتنی بر SQL را تسهیل نماید.

Oracle OLAP به عنوان یک جزء وارد شده در Oracle Database 12c، از قابلیت مدیریت‌پذیری، مقیاس‌پذیری، دسترس‌پذیری بالا و ویژگی‌های امنیتی بهره‌مند بوده وبدین ترتیب دیتابیس اوراکل را به یک پلتفرم اطلاعاتی پیشرو در بازار تبدیل می‌نماید. در زیر به ویژگی های این تکنولوژی می پردازیم:

 • Oracle OLAP به‌صورت Embedded در هسته‌ی Oracle Database قرار گرفته و در فرآیندِ پایگاه‌داده اجرا می‌گردد.
 • مکعب‌های OLAP به واسطه‌ی ویژگی‌های امنیتی و استاندارد پایگاه‌داده اوراکل، محافظت شده و امنیت می‌یابند (مانند پایگاه‌داده مجازی Private).
 • Oracle OLAP نیز مانند Real Application Cluster یا RAC، از ویژگی مقیاس‌پذیری و دسترس‌پذیری بهره می‌گیرد.
 • Queryها در OLAP ممکن است با انواع دیگری از داده‌های مدیریت شده توسط پایگاه‌داده اوراکل شامل Spatial، XML، اسناد و موارد دیگر ترکیب گردند.
 • Oracle OLAP به واسطه‌ی ویژگی‌های Exadata نظیر Smart Flash Cache ارتقا می‌یابد.

Oracle OLAP  از دیدگاه هزینه کلی مالکیت (TCO)، بیانگر سرمایه‌گذاری افزایشی در پایگاه‌داده اوراکل می‌باشد. این تکنولوژی نیاز به کامپیوترهای سرور جداگانه نداشته  و این امکان را برای کاربر فراهم می‌نماید تا از دارایی‌های فعلی بهره گرفته و همچنان از برنامه‌های موجودِ مبتنی بر SOL استفاده نماید. Oracle OLAP کمک می‌کند تا برنامه‌های هوش کسب‌و‌کار یا به عبارتیBusiness Intelligence (BI) ، سرعت بیشتری یافته و هوشمندتر شوند.

استفاده از Oracle OLAP در Data Warehouse

Oracle OLAP، یک تکنولوژی ایده‌ال برای ارتقای لایه عملکردیِ Data Warehouse به شمار می‌رود. یک مکعب واحد OLAP از طریق ارائه چندین مسیر دسترسی مختلف می‌تواند از مزایای برنامه‌های متعددی استفاده نماید. علاوه بر اینکه می‌توان مکعب‌ها را با استفاده از موارد زیر نیز جستجو نمود:

 • Edition Oracle Business Intelligence Enterprise
 • مکعب‌ها و ابعاد را می‌توان با استفاده از SQL به طور مستقیم جستجو نمود.
 • مکعب‌ها را می‌توان توسط Microsoft Excel PivotTables و سایر ابزارهای مبتنی بر MDX و با استفاده از MDX Provider برای Oracle OLAP مورد جستجو قرار داد.
 • هنگامی که مکعب‌ها با یک دیدگاه سازمان‌یافته مکعبی پیاده‌سازی می‌شوند، به طور غیرمستقیم قابلیت جستجو پیدا می‌کنند. همچنین Cube MV، استراتژی مدیریت خلاصه را (Summary Management Strategy) برای کاربر تقویت می‌نماید.

Oracle OLAP چیست

لازم به ذکر است که بازنویسی خودکار Query، به طور مشخص عملکرد آن را بهبود بخشیده و Queryهای خلاصه شده را بجای یک جدول حقیقی، برای مکعب Redirect می‌کند.

بررسی (Oracle Business Intelligence Enterprise Edition (OBIEE  و Oracle OLAP

از مکعب‌های اوراکل برای ارتقای عملکرد و محتوای تحلیلی داشبوردهای OBIEE و گزارش‌های موردی استفاده می‌شود. OBIEE را می‌توان برای Query نمودن مکعب‌های اوراکل در شیو‌ه‌های گزارش جدولی و چندبعدی استفاده نمود. فرآیند Query گرفتن یا جستجوی مکعب‌ها با استفاده از OBIEE 10,11، در گزارش‌های سنتی با شیوه ستون و ردیف با کمک SQL انجام می‌پذیرد. OBIEE 11، پشتیبانی بیشتری را برای OLAP ارائه نموده و گزینه Query نمودن مکعب‌ها را با جدول‌ محوریِ مبتنی بر ابعاد ارائه می‌نماید.

Oracle Business Intelligence - Oracle OLAP چیست

ابزارهای اجرایی برای هر دو نسخه‌ی OBIEE 10,11 ، به طور خودکار محیط‌های با کاربری آسان در مخزن OBIEE ارائه می‌کنند که جستجوی مکعب‌ها در OBIEE را ظرف مدت چند دقیقه امکانپذیر می‌نماید.

مفهوم Direct SQL Query مکعب

هر مکعب که شامل خلاصه‌ای از داده‌ها و محاسبات است را می‌توان از طریق برنامه‌های مبتنی بر SQL به طور مستقیم جستجو کرد. دیدگاه‌های بُعدی، سلسله مراتبی و مکعبی نیز با همین هدف ارائه شده‌اند. محتوای تحلیلی که در این مکعب قرار گرفته و از طریق دیدگاه‌ها ارائه می‌گردد، این امکان را فراهم می‌آورد که حتی ابتدایی‌ترین ابزارهای گزارش‌گیری مبتنی بر SQL نیز قادر به ارائه محتوای ارزشمند OLAP باشند.

Oracle OLAP چیست

مکعب‌ها به ارائه خلاصه داده‌ها و همچنین مقیاس‌های تحلیلی و محاسبه شده به طور کامل می‌پردازند. قواعد محاسبه‌ی تعریف شده در مکعب، جهت تضمین نتایج درست و صحیح به کار برده می‌شوند. تعریف Metadata در مکعب نیز می‌تواند SQL مورد نیاز برای جستجو مکعب‌ را تسهیل نماید زیرا برنامه‌ها به دلیل نیاز به درک نحوه محاسبه داده‌ها  تحت فشار قرار نمی‌گیرند و اطلاعات مورد نیاز خود را به سادگی انتخاب می‌کنند. برای مثال:

 • محاسبات تحلیلی به عنوان یک ستون حقیقی اضافی در دیدگاه مکعبی ارائه می‌شوند. در این صورت برنامه می‌تواند از طریق انتخاب ستون‌ها از دیدگاه مکعبی به راحتی محاسبات پیچیده را جستجو نماید.
 • تمام اطلاعات خلاصه در دیدگاه مکعبی دردسترس می‌باشند. این موضوع خصوصا زمانی اهمیت می‌یابد که قواعد گردآوری داده، از پیچیدگی برخوردار باشند. در این صورت برنامه به راحتی داده‌ها را با سطح درست خلاصه‌سازی انتخاب می‌نماید، ضمن اینکه نیازی نیست شامل توابع تجمعی (Aggregation Function) و Group By در Query باشند.
 • در صورت نیاز، Partitioned Outer Join به صورت خودکار و به گونه‌ای کارآمد در مکعب از طریق محاسبات تحلیلی اجرا می‌شوند. برای مثال، توابع سری زمانی مانند Lead، Lag و دوره‌های موازی (Parallel Period) به صورت خودکار در مکعب تجمع یافته و بنابراین نیاز به ترکیب اتصالات خارجی پیچیده در queryهای SQL را از بین می‌برد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مفهوم Oracle OLAP و کاربردهای آن – قسمت اول

مفهوم Oracle OLAP و کاربردهای آن – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?