دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

مفهوم Oracle OLAP و کاربردهای آن – قسمت دوم (پایانی)

237 مشاهده ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵ 6

Oracle OLAP چیست

 در قسمت اول از مقاله ی Oracle OLAP به بررسی مفهوم این تکنولوژی و همچنین کاربرد آن در Data Warehouse پرداختیم، در این مقاله که قسمت دوم و پایانی از این سری مقاله ها می باشد به کاربرد مکعب های اوراکل و نحوه مدیریت آن و همچنین Oracle Exadata و مزایای استفاده از Oracle OLAP می پردازیم.

کاربرد PivotTable اکسل و ابزارهای مبتنی بر MDX همراه با مکعب‌های اوراکل

ابزارهای دارای اطلاعات ابعادی مانند PivotTableهای مایکروسافت اکسل می‌توانند مکعب‌های اوراکل را با استفاده از MDX Provider برای Oracle OLAP جستجو نمایند. بنابراین اکسل این قابلیت را پیدا می‌کند تا مکعب‌های اوراکل را با پیاده‌سازی دو ردیف، جستجو نموده و نیاز به وارد نمودن داده‌ها در صفحات جداگانه اکسل را از بین ببرد. بنابراین دسترسی مناسب و بهنگام کاربران به داده‌ها در یک ابزار آشنا میسر می‌گردد ( MDX Provider برای Oracle OLAP ازشرکت فناوری Simba قابل دسترس می‌باشد).

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

مدیریت داده‌های خلاصه با دیدگاه سازمان‌یافته مکعبی

علاوه بر موارد عنوان شده، برنامه‌های مبتنی بر SQL می‌توانند از مکعب‌ها جهت ارتقای راهکارهای مدیریت داده‌های خلاصه استفاده ‌نمایند. در صورت استفاده از مکعب‌ها، داده‌های خلاصه داخل مکعب مدیریت شده و به صورت یک دیدگاه سازمان‌یافته مکعبی در برنامه ارائه می‌شوند. به علاوه، برنامه همچنان به جستجو نمودن داده‌های جدول رابطه‌ای در سطحی جامع ادامه داده و Queryهای مربوط به داده‌های در حد خلاصه را همراه با یک تابع تجمعی و Group By توصیف می‌نماید. قابلیت بازنویسیِ خودکار Query در پایگاه‌داده‌ اوراکل یا به عبارتی Automatic Query Rewrite این امکان را فراهم می‌نماید که Query با دیدگاه سازمان‌یافته مکعبی بازنویسی گردد. در نتیجه‌ی این امر، عملکرد جستجو، بدون ایجاد هیچ‌گونه تغییری در برنامه، بهبود می‌یابد.

این دیدگاه با استفاده از سیاست‌ها و شیوه‌های دیدگاه‌ استاندارد، مدیریت می‌گردند. به‌روز‌رسانی‌های اضافی برای مکعب، با استفاده از Logها یا ردیابی تغییر پارتیشن انجام می‌پذیرد.

بهبود راهکارهای هوش کسب‌و‌کار (BI)

بسیاری از راهکارهای BI به جستجو Relational Schema می‌پردازند که با استفاده از یک Star Schema انجام می‌شود. طراحی Oracle OLAP به نحوی است که با این راهکارهای BI سازگاری دارد. با توجه به اینکه مکعب‌های OLAP با استفاده از یک Star Schema نمایش داده می‌شود، راهکارهای BI این قابلیت را دارد که مکعب‌ها را به سادگی جستجو نموده و به یک محتوای تحلیلی غنی دست یابند. مدیران BI می‌توانند بهره‌وری فوق‌العاده‌ای را از نسل خودکار Oracle Business Intelligence Enterprise Edition در مکعب‌ها تجربه ‌کنند. کاربران نهایی نیز از عملکرد بسیار مطلوب Query و ارتقای محتوا در برنامه‌های BI بهره‌مند می‌شوند.

Star Schema - Oracle OLAP چیست

مدیریت متمرکز دارایی‌های مهم BI

Metadata (مانند ابعاد، سلسله مراتب و مکعب‌ها)، قواعد محاسبه و همچنین شاخص‌های کلیدی عملکرد از دارایی‌های مهم برای راهکار BI و سازمان دارنده‌ی آن به شمار می‌روند. Oracle OLAP این امکان را برای سازما‌ن‌ها فراهم می‌نماید تا این دارایی‌ها را در Oracle Database مدیریت نموده و آنها را در میان هر تعداد از ابزارهای گزارش‌گیری و BI به اشتراک بگذارد. این برنامه‌ها به جستجو نمودن دیدگاه‌های دیکشنری داده اوراکل (Oracle Data Dictionary View) می‌پردازند تا ویژگی‌های مدل کسب‌و‌کار را تعیین نماید. با این استراتژی مدیریتی، این امکان برای Oracle Database فراهم می‌گردد تا از قابلیت Single Version of Truth (دارا بودن یک پایگاه داده‌ی واحد و متمرکز یا پایگاه داده توزیع شده و هماهنگ) برخوردار باشد.

مدیریت مکعب‌ها (Cube)

Analytic Workspace Manager، یک ابزار مدیریت گرافیکی می‌باشد که به طور ویژه برای مدیریت مکعب‌ها و ابعاد OLAP طراحی شده است. استفاده از DBA , Analytic Workspace Manager یا Developerهای برنامه می‌تواند ابعاد، سلسله مراتب، مکعب‌ها، مقیاس‌ها، قواعد تجمعی، قواعد پیش‌بینی، اختصاص موارد و سیاست‌های امنیتی برای مکعب‌ها و ابعاد را طراحی نماید.

Analytic Workspace Manager - Oracle OLAP چیست

این امکان وجود دارد که برنامه‌نویسان از Oracle OLAP API برای ایجاد مکعب‌ و مدیریت آن استفاده نمایند. Oracle OLAP API، یک  Java API سطح بالا می‌باشد که ایجاد مکعب‌ها، ابعاد و همچنین نگهداری این موارد را تسهیل می‌نماید. API به طور طبیعی مدل‌های کسب‌و‌کار منطقی را منعکس نموده و برنامه‌های مبتنی بر Java را قادر به تعریف و Query نمودن مکعب‌های OLAP می‌نمایند.

بررسی Oracle Exadata Database Machine

Oracle Exadata Database Machine، یک پلتفرم ایده‌ال برای Oracle OLAP می‌باشد. Exadata، به عنوان یک ماشین متعادل با دیسک سریع، حافظه و قدرت پردازش زیاد قادر به پشتیبانی بزرگترین مکعب‌ها و جوامع کاربری می‌باشد. به علاوه، Smart Flash Cache، جادوی واقعی OLAP در Exadata به شمار می‌رود. با نگهداری مکعب‌ها در حافظه Smart Flash Cache می‌توان بارکاری مورد نیاز را با بازگشت بیشترین میزان Query در کمتر از یک ثانیه پشتیبانی نمود.

بررسی Oracle Exadata Database Machine

مزایای استفاده از Oracle OLAP

  • ارتقای Data Warehouse و برنامه‌های هوش تجاری (BI) با محاسبات تحلیلی
  • عملکرد بسیار سریع Queryها
  • ساده‌سازی مدیریت خلاصه داده‌ها
  • مدیریت متمرکز مدل کسب‌و‌کار و برنامه‌ها در پایگاه‌ داده
  • دسترسی آسان از طریق ابزارها و برنامه‌های SQL و مبتنی بر MDX
  • بهره‌گیری از مقیاس‌پذیری، دسترس‌پذیری بالا (HA) و ویژگی‌های امنیتی پایگاه‌داده اوراکل

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مفهوم Oracle OLAP و کاربردهای آن – قسمت اول

مفهوم Oracle OLAP و کاربردهای آن – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?