دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی Oracle RAC One Node

109 مشاهده ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵ 2

oracle race one node2

Oracle RAC One Node، قابلیت دسترس‌پذیری پایگاه داده، یکپارچه‌سازی و مجازی‌سازی را به گونه‌ای مطلوب تر ارائه می‌نماید.

در تکنولوژی Oracle Real Application Clusters (RAC) One Node  نیز همان زیرساخت مورد استفاده در Oracle RAC به کار رفته است. از قابلیت‌های Oracle RAC One Node می‌توان به محافظت ساختار از خطاهای برنامه‌ریزی نشده و حذف دلایل معمول برای خرابی‌های (Downtime) برنامه‌ریزی شده در طی عملیات نگهداری (maintenance) نام برد. به علاوه این تکنولوژی، بدون تحمل کردن سربار معمول که در رویکردهای سنتی جهت ادغام سرور ایجاد می‌شود، امکان ادغام تعداد زیادی از پایگاه‌های داده را بر روی یک سیستم فراهم می‌نماید. بدین ترتیب امکان جابجاییِ آنلاین پایگاه‌های داده را در Pool مربوط به سرورها به منظور تعدیل بار فراهم می‌کند و همچنین سطوح خدمات‌رسانی در زمان اوج تقاضا یا بعد از خرابی سرور را تضمین می‌کند. Oracle Database Resource Manager Instance Caging، فرآیند تفکیک را میسر نموده و تضمین می‌نماید که تمام پایگاه‌های داده، سهم خود را از منابع دریافت می‌کنند. رشد تقاضا نسبت به  منابع تامین شده توسط یک سرور، از طریق ارتقای آنلاین به Multi-Node Oracle Real Application Clusters، پاسخ داده می شود.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

Run کردن تمامی Workloadهای پایگاه‌داده

از دیدگاه یک برنامه، Oracle RAC One Node به صورت یک Oracle Single Instance Database دیده می‌شود. بنابراین تا زمانی که برنامه برای اجرا در Oracle Database تایید شود، نیازی به تایید مستقیم برنامه با Oracle RAC One Node نمی‌باشد. Oracle RAC One Node را می توان برای پردازش تراکنش‌های آنلاین و برنامه‌های Data Warehousing یا برای Workloadهای ترکیبی مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر است که ضرورتی برای اعمال تغییر در برنامه وجود ندارد. همچنین می توان Oracle RAC One Node را به همراه تکنولوژی‌های تکمیلی پایگاه‌داده مانند Oracle Multitenant و Oracle Active Data Guard نیز استفاده نمود.

oracle rac one node

بهترین قابلیت دسترس‌پذیری پایگاه‌داده

Oracle RAC One Node، از طریق حذف سرور مجزای پایگاه‌داده به عنوان Point of Failure، بهترین دسترس‌پذیری را برای کاربران فراهم می‌نماید. در منابع سرورهای کلاستر شده، Oracle RAC One Node database instance می تواند به سرور دیگری از نوع and Monitored Component Related یا Instance در کلاستر Failover می‌شود. این تکنولوژی، در صورت بروز خرابی‌ برنامه‌ریزی شده مانند Patching پایگاه داده یا OS،  یک ویژگی منحصر به فرد یعنی جابجایی پایگاه‌داده به صورت آنلاین (Online Database Relocation) را ارائه می‌نماید که امکان جابجایی پایگاه‌داده را از یک سرور به سرور دیگر بدون وقفه در سرویس پایگاه‌داده فراهم می‌نماید. این قابلیت یکی از اجزای مهم در معماری Oracle’s Maximum Availability Architecture یا به اختصار MAA محسوب می‌گردد که به عنوان یک مجموعه‌ از طرحهایی با عملکرد  مطلوب به شمار رفته و دلایل معمول برای بروز خرابی‌های برنامه‌ریزی شده یا پیش‌بینی نشده را نیز مطرح می‌نماید. با استفاده از راهکارهای تکمیلی نظیر ویژگی‌ جدید تداوم برنامه یا Application Continuity در Oracle Database 12c تکنولوژی Oracle RAC One Node می‌تواند از طریق تکرار تراکنش‌های ناموفق به شیوه‌ای غیرمخرب، تجربیات بهتری را برای کاربران فراهم ‌نماید که هرگونه اختلال در پایگاه‌داده را به صورت موثرتری از کاربر نهایی پنهان می‌نماید.

مبنایی برای Database as a Service

Oracle RAC One Node، تمامی اجزای نرم‌فزاری مورد نیاز برای استقرار پایگاه‌داده اوراکل در Pool سرورها را ارائه نموده و از مزایای عملکرد و دسترس‌پذیری حاصل از کلاستر نمودن، نهایت بهره را می‌برد. این تکنولوژی از Oracle Grid Infrastructure به عنوان مبنایی برای پایگاه‌داده‌ی مربوطه، به شکل یک سیستم سرویس دهی استفاده می‌نماید. Oracle Grid Infrastructure شامل Oracle Clusterware و Oracle Automatic Storage Management یا به اختصار ASM است که اشتراک کارآمدِ منابع ذخیره‌سازی و سرور را در فضای پایگاه‌‌داده با دسترس‌پذیری بالا میسر می‌سازد. Oracle Grid Infrastructure، تمامی عملکردها و مکانیسم‌های مورد نیاز برای اجرای موفق سیستم‌های مبتنی بر Oracle RAC One Node را بدون نیاز به پرداخت هزینه برای راهکارهای 3rd Party ارائه می‌نماید.

مجازی‌سازی مقرون به‌صرفه‌ی پایگاه‌داده

Oracle RAC One Node، انعطاف‌پذیری زیادی را جهت استقرار و مقیاس‌بندی Workloadهای پایگاه‌داده برای کاربران فراهم می‌نماید. مشتریان می‌توانند هزینه‌های IT را از طریق ایجادStorage  و سرور Poolها، پایین نگهدارند. در این صورت، Oracle RAC One Node، می تواند از طریق جایگزینی سرورهای فعلی با دستگاه‌های دارای قابلیت بیشتر در صورت نیاز به Refresh نمودن سخت‌افزار، زمینه را برای فرآیند Scale-Up آسان و بدون وقفه (با استفاده از جابجایی آنلاین پایگاه‌داده) فراهم سازد. به علاوه، در صورت لزوم، Oracle RAC One Node به صورت آنلاین به Oracle RAC با چندین (Node Multi-Node Oracle RAC) به‌روز‌رسانی می‌گردد، که در نتیجه پتانسیل Scale-Out را بیش از پیش توسعه می‌بخشد. همچنین با Oracle RAC One Node، دسترس‌پذیری و مقیاس‌پذیری پایگاه‌داده نیز در فضای مجازی‌سازی سرور بهبود می‌یابد. Oracle RAC One Node با ماشین مجازی اوراکل یا Oracle VM مورد تایید قرار می‌گیرد. استفاده از این تکنولوژی در ساختار ماشین مجازی، امکان نظارت مداوم بر سلامت پایگاه‌داده را فراهم نموده و  Oracle Clusterware در صورت بروز مساله، می ‌تواند پایگاه‌داده‌ی Oracle RAC One Node تحت تاثیر این مسئله را در جای دیگر و یا روی سرور مجازی دیگری راه‌اندازی ‌نماید. به علاوه Oracle RAC One Node می‌تواند نیاز به Downtime برای اقدامات  نگهداری را از طریقِ فعال‌سازی Patching آنلاین پایگاه‌داده، OS و همچنین ارتقای ساختار، کاهش ‌دهد. در نهایت اگر اندازه ماشین مجازی بسیار کوچک باشد، می توان پایگاه‌داده‌ی Oracle RAC One Node را به صورت آنلاین (و با استفاده از جابجایی پایگاه‌داده آنلاین) به یک ماشین مجازی یا Node مجازی بزرگتر در کلاستر منتقل نمود تا امکان تغییر اندازه به سادگی فراهم گردد.

مزایای مهم تکنولوژی Oracle RAC One Node

  • قابل اجرا برای تمامی Workloadهای پایگاه‌داده
  • بهترین شکل دسترس‌پذیری پایگاه‌داده
  • مبنایی برای Database as a Service
  • مجازی‌سازی مقرون به صرفه‌ی پایگاه‌داده

ویژگی‌های مهم

  • تداوم یا پیوستگی برنامه
  • پشتیبانی Oracle Multitenant
  • یکپارچه‌سازی Oracle Grid Infrastructure
  • مورد تایید Oracle VM

 

مطلب مفید بود؟


?