دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی و مفهوم Red Hat Gluster Storage – قسمت اول

108 مشاهده ۳۰ دی, ۱۳۹۴ 0

یک پلت‌فرم ذخیره‌سازی باز و نرم‌افزارمحور (Software-Defied) برای محیط‌های فیزیکی، مجازی و Cloud

Red Hat Gluster Storage

Red Hat Gluster Storage، یک پلت‌فرم ذخیره‌سازی باز، نرم‌افزارمحور و scale-out، جهت مدیریت آسان داده‌های بی‌ساختار برای محیط‌های فیزیکی، مجازی و Cloud می‌باشد. درواقع Red Hat Gluster Storage، تلفیقی از ذخیره‌ساز File و Object با معماری scale-out می باشد، که جهت ذخیره‌سازی و مدیریت مقرون‌به‌صرفه‌ی رشد داده‌هایی با مقیاس پتابایت (petabyte) طراحی شده است. Red Hat Gluster Storage، یک بافت ذخیره‌سازی مداوم در منابع فیزیکی، مجازی و Cloud ارائه می‌دهد، تا مشتریان بتوانند داده‌های بزرگ، نیمه‌ساختارمند (Semi-Structured) و بی‌ساختار (Unstructured) خود را از یک بارِ اضافه به یک سرمایه تبدیل نمایند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

Red Hat Gluster Storage جهت ذخیره‌سازی انواع مختلف داده‌های بی‌ساختار استفاده می‌شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • محتوای غنی رسانه‌ای مانند فایل‌های ویدئویی، عکس‌ها و فایل‌های صوتی
  • Backup-imageها و آرشیوهای Nearline
  • Big Data: فایل‌های Log، داده‌های RFID و سایر داده‌های تولیدشده‌ی ماشینی
  • Imageهای ماشین مجازی

Red Hat Gluster Storage که بر مبنای سیستم عامل پیشرو صنعتی Red Hat Enterprise Linux ساخته شده است، برای مشتریان این امکان را فراهم می‌آورد که بدون کاهش مقیاس یا عملکرد، از ذخیره‌سازی مقرون‌به‌صرف و با دسترس پذیری بالا (HA) بهره‌مند گردند. Red Hat Gluster Storage با فراهم ساختن امکان دسترسی جامع به داده‌ها از طریق چندین پروتکل File و Object، باعث حذف siloهای ذخیره‌سازی می‌گردد. علاوه بر موارد فوق، این محصول به گونه ای طراحی شده است که به صورت یکپارچه با سرورهای استاندارد صنعتی Commodity x86کار می‌کند.

Red Hat Gluster Storage را می‌توان به سادگی به‌صورت on-premise در زیرساخت‌هایPublic Cloud  و محیط‌هایHybrid Cloud  استفاده نمود. همچنین این محصول جهت ذخیره‌سازی فشرده Workloadهای شرکتی مانند Archiving و Backup، ارائه‌ی محتوای غنی رسانه‌ای، Drop-Box شرکتی، برنامه‌های Cloud و کسب‌وکار، ذخیره‌سازی زیرساخت مجازی و Cloud و همچنین workloadهای نوظهوری مثل برنامه‌هایCo-resident  وBig Data Hadoop workload بهینه‌سازی شده است.

مزایای استفاده از این محصول در شرکت ها

امروزه، شرکت‌ها اغلب با siloهای ناهمگون ذخیره‌سازی روبررو می‌باشند، که از نظر جغرافیایی در دیتاسنترهای زیادی در سرتاسر جهان پراکنده‌اند. Red Hat Gluster Storage به شرکت‌ها اجازه می‌دهد siloهای خود را حذف کرده و داده‌های خود را با تدارک و مدیریت ذخیره‌سازی، بدون در نظر گفتن این موضوع که on-premise، مجازی‌، یا در یک زیرساخت Public Cloud باشد، یکپارچه نمایند.

هر شرکتی می‌تواند وابستگی خود به Arrayهای ذخیره‌ساز یکپارچه (Monolithic Storage) و پرهزینه که مقیاس‌بندی‌شان سخت است را کاهش دهد. با Red Hat Gluster Storage سازمان‌ها می‌توانند به راحتی از سخت‌افزار Commodity ظرف چند دقیقه برای ذخیره‌سازی مقیاس‌پذیر و با عملکرد بالا در دیتاسنترهای یا محیط‌های Hybrid Cloud استفاده نمایند.

Red Hat Gluster Storage: یک راهکار ایده‌آل برای Private Cloud

یک پلت‌فرم ذخیره‌سازی باز، نرم‌افزارمحور و scale-out شده، که ظرف چند دقیقه، استاندارد صنعتی سخت‌افزار x86 را ارائه می‌دهد.

Red Hat Gluster Storage

مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بدون ایجاد اختلال

Red Hat Gluster Storage برای مقیاس‌پذیری‌های نامحدود طراحی شده است؛ در واقع با استفاده از این تکنولوژی لینوکسی، می‌توان Storage را در عین دسترس‌پذیری داده‌ها، حذف یا اضافه نمود. تشخیص Bit-rot به تضمین یکپارچگی این داده‌ها کمک می‌کند و علاوه بر آن، معماری ارتجاعی و scale-out در Red Hat Gluster Storage به کاربران اجازه‌ گسترش یکپارچه ذخیره‌سازی را می‌دهد تا پاسخگوی نیازهای پویای محیط‌های مجازی باشد.

نحوه گسترش آسان

یک ISO image جهت گسترش سریع، روی یک سرور یا Hypervisor های تحت پشتیبانی (مثلاً Red Hat Enterprise Virtualization و VMware vSphere/ESXi) نصب می‌شود.

عملکرد بهتر با هزینه‌ی کمتر

Red Hat Gluster Storage از یک الگوریتم Hashing ارتجاعی استفاده می‌نماید تا با انجام محاسبات یک Hash روی Filename، داده‌ها را درStorage Pool  مکان‌یابی نماید و منبع مشترکِ I/O Bottleneckها و آسیب‌پذیری دربرابر خرابی را از بین ببرد. این امر در کنار مقیاس‌پذیریِ ظرفیت ‌بالا، برای کاربران عملکردی بهتر با هزینه‌ای کمتر فراهم می‌سازد. دلیل دیگر کاهش هزینه‌ها کدگذاری Erasure Coding است که الزامات ظرفیتی برای آرشیوها وCold Storage  را، با هزینه‌ی کمتر در هر گیگابایت، به وجود می آورد.

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی و مفهوم Red Hat Gluster Storage – قسمت اول

بررسی و مفهوم Red Hat Gluster Storage – قسمت دوم(پایانی)

مطلب مفید بود؟


?