دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت دوم

67 مشاهده ۸ فروردین, ۱۳۹۵ 1

در قسمت اول از سری مقالات Storageهای مبتنی بر نرم افزار شرکت مایکروسافت به بررسی دلایل انتخاب Microsoft SDS و همچنین قابلیت های این تکنولوژی پرداختیم، و در این مقاله که قسمت دوم از این سری مقالات می باشد به تفصیل به بررسی ویژگی های این تکنولوژی و مزایای استفاده از آن خواهیم پرداخت.

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS

سیری در ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور

اگر داده‌یتان را روی یک داریو منطقی(Volume) ذخیره می‌کنید، در حال استفاده از یک راهکار نرم‌افزارمحور می باشید. با Software-Defined Storage یا به اختصار SDS، شما از نرم‌افزار برای جداسازی عملکرد از سخت‌افزار استفاده می‌نمایید که در کنار مجازی‌سازی توابعِ محاسباتی و شبکه‌سازی، گام منطقی بعدی در تکامل ذخیره‌سازی به شمار می رود.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

یکی از مهمترین دلایل استفاده از Microsoft SDS، ساده‌ نمودن آماده سازی و دسترسی به منابع ذخیره‌سازی می باشد. با استفاده از تکنولوژی SDS می‌توان LUNهای فیزیکی، World Wide Names و پیکربندی‌های پیچیده‌ی SAN switchها را فراموش کرد. با استفاده از Software-Defined Storage، تمامی این موارد از دید کاربران مخفی خواهد ماند و آنچه آنها به‌دست می‌آورند یک منبع درایو منطقی(Volume) است که خصوصیات ظرفیتی و عملکردی را که هر کاربر برای هر Workload برنامه نیاز دارد، مرتفع می‌سازد.

چالش‌های دیتاسنترهای سنتی مزایای دیتاسنترهای مبتنی بر نرم‌افزار
سازگاری بین زیرساخت و برنامه‌ها به یک رویکرد سخت‌افزاری غیرانعطاف‌پذیر می‌انجامد. پیوستن آزادانه‌ی برنامه‌ها، زیرساخت و سخت‌افزار فیزیکی با انتقال کنترل به نرم‌افزار، به انعطاف‌پذیری می‌افزایند.
سخت‌افزار گران، اختصاصی و ادغام عمودی، پیچیده است و جهت تهیه آن نیاز به برنامه‌ریزی می باشد. قابلیت تلفیق ذخیره‌سازی با سخت‌افزار استاندارد صنعتی و ارزان از هزینه‌ها کاسته و مقیاس‌پذیری را بهبود می‌بخشد.
زیرساخت و عملیات‌های Siloشده، منجر به فرآیندهای منفصل و زمان انتظار بیشتر می‌گردد. انتقال کنترل به نقش‌های ارزان‌تر و خدمات‌محور DevOps از زمان واکنش سریع‌تری پشتیبانی می‌کند.
جهت ایجاد فرآیندها و پیکربندی‌های بسیار سفارشی، نیاز به مهارت‌های تخصصی می باشد. پیکربندی و فرآیندهای خودکار باعث تسهیل تدارک و مدیریت می گردند.

جدول مزایای گذار به یک دیتاسنتر نرم‌افزارمحور

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور، یکی از اجزاء دیتاسنترهای مدرن می باشد که انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری بیشتری برای کمک به افزایش سرعت کسب‌وکار ارائه می‌دهد.

به عبارتی دیگر، با ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور، می توان ذخیره‌ساز فیزیکی را مجازی‌سازی کرد و ظرفیت مدیریت سخت‌افزار ذخیره‌سازیِ On-Premises خود را به یک لایه از نرم‌افزار هدایت نمود. مایکروسافت با فعال‌سازی Storage Spaceها باعث تجمیع اجزاء ذخیره‌سازی کم‌هزینه و استانداردصنعتی در یک دیسک مجازی می گردد. همچنین از Windows File Server می توان برای مدیریت ابزارهای ذخیره‌سازی استفاده نمود، که از اتصال منظم SAS بهره می‌گیرد. در نتیجه، ذخیره‌سازی مبتنی بر نرم‌افزار، سریع و کارآمد بوده و پابه‌پای شما رشد و تکامل می‌یابد؛ در صورتیکه کار با ذخیره‌سازی SAN و NAS، یک فرآیند ایستا و ناکارآمد محسوب می گردد.

مایکروسافت راهکار (Software-Defined Storage (SDS را بدون هزینه‌ی اضافی به‌عنوان بخشی از Windows Server 2012 R2 عرضه می‌ نماید. این راهکار شامل کلاستر Scale-Out File Server ویندوز سرور ۲۰۱۲ با Storage Spaces روی پروتکل Server Message Block (SMB) 3.0 نیز می‌باشد. همچنین می‌توان از Microsoft System Center جهت آماده سازی و مدیریت Storage نیز استفاده نمود. ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحورِ مایکروسافت، کنترل را در اختیار Administrator ویندوز می‌گذارد تا بتواند در صورت لزوم با استفاده از ابزارهای آشنای مدیریتی، ذخیره‌سازی بیشتری را در اختیار بگیرد. مدیریت ذخیره‌سازی با SDS با کسری از هزینه‌ی ذخیره‌سازی سنتی، به شما عملکرد، قابلیت اطمینان، دسترس‌پذیری و کارایی بیشتری می‌بخشد.

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS

استفاده از Windows Server 2012 R2 جهت ایجاد ذخیره‌ساز مبتنی بر نرم‌افزار یا SDS

با پیاده‌سازیFile Share Clusterها به‌عنوان ذخیره‌ساز شبکه، می‌توان با استفاده از سخت‌افزار استانداردصنعتی که قبلاً فقط در ذخیره‌ساز اختصاصی موجود بود، سطوح عملکرد و قابلیت اطمینان بالاتری به‌دست آورد. علاوه بر آن می‌توان از نتیجه ی SMBهای Shareشده، به‌عنوان ذخیره‌ساز برای ماشین‌های مجازی Hyper-V، پایگاه‌های داده‌ی SQL و سایر Workloadهای حساس استفاده نمود.

حداکثر بهره‌ بری از SDS با استفاده از Storage Spaces

استفاده‌ی سریع از دارایی‌های ذخیره‌سازی برای تمام شرکت‌ها حیاتی است. قبل از رو آوردن به راهکار SDS مایکروسافت و Storage Spaces، شرکت NTTX Select که در قسمت اول این مقاله به بررسی چالش های آن پرداخته شد، باید ۹ ماه پس از معرفی یک سرور یا سیستم عامل جدید صبر می‌کرد تا سرویس جدیدی به بازار عرضه نماید؛ اما مشکل اصلی آنجا بود که این شرکت باید منتظر هماهنگی تکنولوژی ها جهت تهیه Driverها و Connectorهای بین ذخیره ساز و Vendorهای میان افزار می ماند. این تاخیرها برای کسب‌وکار IT ویرانگر خواهد بود و طی آن مدت، ممکن است مشتریان به شرکت های دیگری مراجعه نمایند. استفاده از Windows Server 2012 و Storage Spaceها، باعث ایجاد ظرفیت ماشین مجازی و انعطاف‌پذیری Storage، جهت رفع نیازهای تقریباً تمام مشتریان گردید.

کاهش زمان انتظار

با استفاده از این تکنولوژی، دیگر نیازی به ارتباط مشتریان با مدیران مختلف ذخیره‌سازی برای هر یک از زیرساخت‌های متعدد ذخیره‌سازی نخواهد بود، و در صورتیکه بخواهند با استفاده از Storage Spaces یک برنامه‌ی جدید راه‌اندازی کنند، فقط کافی است ویندوز سرور و یک مجموعه درایور مناسب تهیه نمایند.

بهره‌مندی از قابلیت‌های قدرتمند

کمک به پیاده‌سازی سریع‌تر تنها بخشی از چیزی است که راهکار SDS مایکروسافت ارائه می‌نماید. در کنار سایر مزایا این راهکار، خودترمیمی و سهولت عملیاتی بالایی نیز به همراه دارد. در زیر برخی از قابلیت‌های برتر این راهکار را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • Thin provisioning و Trim Storage

 راهکارهای Thin Provisioning، تخصیص به‌موقع Storage را ممکن ساخته و Trim Storage به شما امکان اصلاح Storageی را می‌دهد که دیگر به آن نیازی نیست. این دو کار با هم به شما اجازه‌ می‌دهد Storage خود را به‌شکلی پویا بسط داده و اصلاح نمایید.

  • ردیف‌بندی (Tiering)

 ردیف‌بندی شما را قادر می‌سازد به‌صورت خودکار آن دسته از داده‌هایتان را که بیش از همه در دسترس قرار می‌گیرند، روی درایوهای سریع SSD خود قرار داده و بالعکس آن دسته از داده‌ها را که کمتر در دسترس هستند روی Spinning Diskهای ارزان، اما با ظرفیت بالا قرار دهید.

  • حذف داده‌های تکراری (Deduplication)

 حذف داده‌های تکراری با به حداقل رساندن داده‌های Redundant روی دیسک‌ها، کارایی Storage را بهبود می‌بخشد.

  • ذخیره‌سازی خودترمیمی (Resilient Storage)

 Storage Spaces، ذخیره‌سازی خودترمیمی را به شکل فضاهای آینه‌ای (Mirror Space) با ردیابی مناطق آلوده و فضاهای Parity، با ثبت یکپارچه‌ی وقایع ارائه می‌دهد. همچنین بازیابی سریع را از طریق ماشین‌های جایگزین Per-Pool مهیا می‌سازد. بسته به Workload، می‌توان بین Mirroring دو یا سه طرفه، Parity دو یا سه طرفه و یا صرفاً پالایش ساده (Simple Striping) را انتخاب نمود.

  • قابلیت اطمینان (Reliability)

 برخلاف راهکارهای ذخیره‌سازی سنتی SANمحور، Microsoft SDS با ذخیره‌سازی داده روی بیش از یک سرور به رفع مشکل دامنه‌های خرابی می‌پردازد. اگر سخت‌افزار روی یک سرور از کار بیافتد، هیچ انتظاری شبیه به کلاستر Failover برای تقبل بار از سوی سرور دوم به‌وجود نخواهد آمد؛ داده‌ها فوراً روی سرور دوم قرار گرفته و تقریباً بلافاصله آماده‌ی استفاده هستند. مهم‌تر از آن، مایکروسافت چند Backup ارائه می‌کند که از داده‌ها حفاظت می‌نماید؛ از آن جمله می توان به پیکربندی‌های کلاستر Failover با Transparent Failover اشاره نمود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت اول

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت دوم

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?