دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

مدیریت جامع شبکه با استفاده از Microsoft System Center – قسمت دوم

126 مشاهده ۱ شهریور, ۱۳۹۴ 0

مدیریت جامع شبکه با استفاده از Microsoft System Center

Microsoft System Center از اجزای مختلفی تشکیل می شود که در این قسمت به شرح برخی از آنها می پردازیم.

Microsoft System Center Virtual Machine Manager 

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

این محصول یک ابزار قدرتمند برای مدیریت  و گزارش گیری مراکز داده مجازی و نیز بستر­های فیزیکی آن ها می­باشد . در واقع SCVMM  برای مدیریت تعداد زیادی سرور مجازی مبتنی برHyper-v  و Microsoft Virtual Server طراحی شده است. همچنین می­توان با Microsoft System Center Virtual Machine Manager زیرساخت مجازی را تقویت کرد که خود باعث افزایش بهره وری از سرور های فیزیکی  می شود

Microsoft System Center Configuration Manager

SCCM که در گذشته با نام Microsoft Systems Management Server شناخته می شد ، نرم افزار مدیریت سیستمی مایکروسافت است که برای مدیریت گروه بزرگی از سیستم های کامپیوتری اعم از ویندوزی و لینوکسی و حتی iOS و اندرویدی…  کاربرد دارد. که برخی از وظایف آن عبارتند از مدیریت تنظیمات، مدیریت سخت­افزار و نرم افزار و توزیع وصله های امنیتی ، گسترش سیستم عامل ها و دسترسی از راه دور و … می­باشد. به عبارت دیگر این محصول از کاربر نهایی گرفته تا مدیریت مراکز داده، کاربرد دارد. از مزایای این محصول نیز می توان افزایش سرعت و دقت مدیران شبکه و همچنین کاهش بار مدیریتی را نام برد.

به طور کلی SCCM  را می توان به ۴ قسمت اصلی تقسیم کرد :

  1. گسترش سیستم عامل (Operating System Deployment)
  2. بروزرسانی نرم افزار (Software Updates)
  3. مدیریت محیط فیزیکی و مجازی (Management of Physical and Virtual Environments)
  4. اطلاعات دارایی ها (Asset Intelligence)

Microsoft System Center Operation Manager

System Center Operation Manager قبلا با نام Microsoft Operations Manager شناخته می شد. با توجه به وجود برند های تجاری مختلف سازنده ی سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر ، کار مانیتورینگ و مدیریت سیستم ها دشوار و پیچیده می­باشد لذا این امر با استفاده از این محصول که برای نمایش وضعیت ، سلامت و عملکرد سیستم ها طراحی شده است ، بسیار ساده تر  شده است. هم چنین Operation Manager امکان اعلام هشدار در مورد وضعیت در دسترس بودن، نحوه عملکرد و هچنین مسائل امنیتی سیستم ها را دارا بوده و علاوه بر سیستم های ویندوزی با سیستم های مبتنی بر لینوکس نیز کار می کند. این سیستم با امکان ارائه راه حل هایی کاربردی در زمان بروز مشکل، امکان رفع سریع و ساده مشکلات را فراهم می آورد.

Microsoft System Center Data Protection Manager

محصولData Protection Manger  یا به طور اختصار SCDPM یک نرم افزار کامل پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات برای محصولات مایکروسافت است. در واقع این محصول یک فرایند مداوم بکاپ گیری مرکزی را در شبکه ارائه می دهد. این محصول امکان استفاده از دیسک، SAN ، NAS ، Cloud و حتی Tape را به منظور ایجاد فرایند پشتیبان‌گیری و بازیابی فراهم کرده است. .

Microsoft System Center Service Manager

این محصول جهت مدیریت مشکلات و رویداد های به وجود آمده در حوزه ی IT  سازمان طراحی شده است . این نرم افزار با استفاده از یک پایگاه اطلاعاتی به کاربران کمک می­کند تا بتوانند کارها و مشکلات خود را به انجام برسانند . از ویژگی های این محصول می توان به Self Service Portal ، تجزیه و تحلیل ترافیک و داشبرد ، مدیریت داده و … اشاره کرد .

Microsoft System Center در نسخه ۲۰۱۲R2 قابلیت های فراوانی دارد که در قسمت بعد به ادامه تشریح آن می پردازیم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مدیریت جامع شبکه با استفاده از Microsoft System Center – قسمت اول

مدیریت جامع شبکه با استفاده از Microsoft System Center – قسمت دوم

مدیریت جامع شبکه با استفاده از Microsoft System Center – قسمت سوم

مطلب مفید بود؟


?