دریافت مقالات

زیرساخت

دورنمای IBM برای Data Centerهای نسل بعدی

47 مشاهده ۱۸ اسفند, ۱۳۹۴ 1

IBM Next-Generation Data Center - دیتاسنترهای IBM

یک محیط نرم‌افزارمحور یا Software Defied Environment) SDE) که در آن بهینه‌سازی خدمات، مسیر را مشخص می‌کند.

امروزه با توجه به تغییر بیش از حد چشم‌اندازِ کسب‌وکار و IT، نیاز به Data Center نسل بعدی بیش از پیش احساس می گردد. فرصت‌های جدیدی که با نیازهای روزافزون به تحرک‌پذیری(Mobility) ، کسب‌وکار اجتماعی و تجزیه‌وتحلیل ایجاد شده‌اند، نمی‌توانند منتظر بمانند تا منابع لازم به‌صورت دستی حاصل شوند و باید واکنشی سریع جهت رفع انتظارات روزافزون برای دسترس‌پذیری (Availability)، مقیاس‌پذیری (Scalability) و سرعت نشان داد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

دورنمای IBM برای Data Centerهای نسل بعدی ( Next-Generation Data Center )

Data Center نسل بعدی، پاسخی است به نیاز موجود برای زیرساخت ساده‌تر و سازگارتر، که بتواند به تغییرات اخلالگر واکنش نشان داده، سیلوهای فناوری را از میان برداشته و معماری قدیمی خود را با معماری‌های جدید ادغام کرده و به یک اکوسیستم قابل مدیریت تبدیل نماید. این یک محیط نرم‌افزارمحور (SDE) است که در آن منابعِ سرور، ذخیره‌ساز، شبکه و امکانات به‌صورت خودکار، بوسیله‌ی نرم‌افزاری که برای درک و اتخاذ تصمیم‌هایی متناسب با هر Workload در لحظه (Real time) برنامه‌ریزی شده، تدارک و پیکربندی می‌شوند.

IBM Data Center

گذار از زیرساختی که دستی مدیریت می‌شود به یک زیرساخت خودکارِ آگاه به Workload می‌تواند تاثیر زیادی روی هزینه‌ی IT، ریسک و کیفیت خدمات داشته باشد. این امر به IT اجازه می‌دهد زمان و بودجه را از تعمیر و نگهداری سیستم‌ها به سوی خلق راهکارهای کسب‌وکار سوق دهند.

توجه داشته باشید که در نسل بعدی Data Centerها، تمرکز بر روی بهینه‌سازی سخت‌افزار نمی باشد بلکه بر روی بهینه‌سازی خدمات کسب‌وکاری است، که به سازمان توانایی رشد و نمو می‌دهد.

نسل بعدی دیتاسنترهای IBM بر پایه‌ی استانداردهای باز، ادغام زیرساخت‌های ناهمگن امروزی با مدل‌های تحویل را تسهیل می‌نماید. این امر سازمان‌ها را قادر می‌سازد سیستم‌های قدیمی‌ خود را وارد جهان نرم‌افزارمحور و Cloudمحود کرده و راحت‌تر فناوری‌های جدید را به‌کار گیرند.

Data Centerهای نسل بعدی مانند یک زیرساخت همگرا (Converged Infrastructure) عمل نموده و برای تمام المان‌های فیزیکی و مجازی زیرساخت، مدیریت پیوسته و متمرکزی را فراهم می‌آورد. این تکنولوژی از  مدیریت زیرساخت مرکز داده یا به عبارتی DCIM و ITILمحور که تحت پشتیبانی SLA سختگیرانه‌ و تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی هستند، استفاده می‌نماید. استانداردهای IT میزان موفقیت را بر اساس برآمدهای کسب‌وکار نظیر رضایت مشتری و بهره‌وری و نه فقط عملکرد IT اندازه‌گیری می‌کند.

نسل بعدی دیتاسنترهای IBM از طریق پیاده نمودن مجازی‌سازی سرور، ذخیره‌ساز و شبکه در چند سایت و استفاده از فناوری‌های Clustering و همچنین Replication  نمودن Data Center به دسترس‌پذیری مداوم (۹۹۹/۹۹ درصد Uptime) دست پیدا می‌کند. بنابراین تکنولوژی نسل بعدی مراکز داده، SDE را گسترش می‌دهد تا شامل امنیت و پذیرش شده، منابع امنیتی را تجزیه و ترکیب کرده و اقدامات حفاظتی را خودکار نمایند.

در آخر، Data Center نسل بعدی از سیستم‌های شناختی برای پردازش تحلیلی حجم‌های بزرگ داده، شناخت الگوها، تشخیص اشکالات و انجام تصمیمات پیچیده در چند ثانیه بهره می برد. توانایی سازگاری و فراگیری، این سیستم‌ها را به ابزارهای بسیار ارزشمند حل مسئله برای علم و صنعت بدل می‌نماید.

مراحل تبدیل شدن به نسل بعدی Data Center

سیر تکاملی جهت رسیدن به نسل بعدی دیتاسنترهای IBM ، از چهار مرحله‌ی دگرگونی زیرساخت و خدمات تبعیت می‌نماید که شامل Consolidation and Integration یا ترکیب و یکپارچه‌سازی، Optimization and Standardization یا بهینه‌سازی و استانداردسازی، Simplification and Automation یا ساده‌سازی و خودکارسازی، و Dynamic Optimization یا بهینه‌سازی پویا می‌باشد. اینکه سازمان‌ها از چه مرحله‌ای وارد این زنجیره‌ی دگرگونی گردند بستگی به میزان کامل بودنِ مجازی‌سازی و خودکارسازی زیرساخت فعلی آنها دارد.

Data Centerهای نسل بعدی

با توجه به اینکه راهکارهای نرم‌افزارمحور سرور، ذخیره‌سازی و شبکه‌ مدام در حال رشد می باشند تا تبدیل شدن به Data Center نسل بعدی را ساده‌تر نمایند، اما در نظر گرفتن یکپارچه‌سازی نیز امری ضروری محسوب می‌گردد. سیستم‌های تخصصی (Expert System) این نیاز را مرتفع می‌سازند و شاید سریع‌ترین راه به Data Center نسل بعدی را ارائه می‌دهند. این سیستم‌ها که از مرحله‌ی طراحی یکپارچه‌سازی شده‌اند، منابع زیرساخت را از همان ابتدا هماهنگ می‌کنند و این Orchestration پویا به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که فرصت‌های کسب‌وکار را از دست ندهند.

شرکت IBM با ایجاد دورنما، تجربه و تخصص و راهکارهایی جهت تسهیل این دگرگونی، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با عبور از موانع فناوری و سازمانی به Data Center نسل بعدی دست یابند.

ویژگی های Data Centerهای نسل بعدی

  • Data Centerهای نسل بعدی منابع IT را به‌صورت یکجا و پویا هماهنگ می‌کنند تا در لحظه به نیازهای Workload، حساسیت و واکنش نشان دهند.
  • تمرکز آن روی بهینه‌سازی خدمات به IT، باعث می گردد زمان و بودجه را از سمت تعمیر و نگهداری سیستم‌ها به سوی خلق راهکارهای کسب‌وکار سوق دهند.
  • سیستم‌های تخصصی یکپارچه (Expert Integrated System) می‌توانند سریع‌ترین راه به سوی Data Centerهای نسل بعدی باشند.

مطلب مفید بود؟


?