دریافت مقالات

مجازی سازی

بررسی VMware EVO SDDC و ویژگی های این تکنولوژی

269 مشاهده ۲۹ آذر, ۱۳۹۴ 1

VMware EVO SDDC قابلیت ایجاد و اجرای Private Cloud از نوع Infrastructure-as-a-Service) IaaS) با یک هدف کلی و یا (Virtual Desktop Infrastructure (VDI بر اساس یک معماری Software-Defined Data Center)SDDC) را برای مشتریان فراهم می سازد. علاوه بر اینکه اجزای EVO SDDC کاملاً یکپارچه و تعامل‌پذیر می باشد، با سخت‌افزارهای مورد ‌تأییدِ شرکای منتخب این محصول نیز سازگار است تا سیستمی کاملاً یکپارچه ایجاد نماید. این سیستم یکپارچه که محصول شرکای VMware می باشد جهت استفاده‌ی سازمان‌ها و ارائه‌دهندگان خدماتی ایده‌آل است که روی سهولت بیشتر، زمان کوتاه‌تر رسیدن به هدف، امنیت بیشتر و هزینه‌ی کلی پایین‌تر مالکیت (TCO) تمرکز دارند.

VMwar EVO SDDC چیست؟

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

VMware EVO SDDC، ساده‌ترین شیوه‌ی ایجاد و اجرای یک SDDC Private Cloud می باشد، که بر اساس یک معماری ارتجاعی با مقیاس‌پذیری بالا و فوق‌همگرای توزیعی (Distributed Hyperconverged)، منابع محاسباتی، ذخیره‌سازی و شبکه از Hypervisor روی سخت‌افزار استاندارد صنعتی و مورد ‌تأیید شرکای منتخب، ارائه می گردد.

معماری نرم‌افزاری VMware EVO SDDC شامل سه لایه‌ی بنیادی “سخت‌افزار، مجازی‌سازی و عملیات و مدیریت” می باشد که در شکل زیر نمایش داده شده است. علاوه‌بر اجزای نرم‌افزاری VMware که اکنون به‌صورت مستقل ارائه می گردند، EVO SDDC نیز حاوی نرم‌افزار Hardware Management Services  یا به اختصار HMS، جهت مدیریت زیرساخت فیزیکی، EVO SDDC Manager برای مدیریت زیرساخت یکپارچه‌ی فیزیکی و مجازی، و APIهایی برای یکپارچه‌سازی با ابزارها و اجزای نرم‌افزاری خارجی (اکسترنال) می باشد.

VMware EVO SDDC

معماری VMware EVO SDDC

مسئولیت‌های اصلی HMS شامل کشف خودکار ظرفیت فیزیکی جدید، پیکربندی سرورها و سوئیچ‌ها، تأیید موجودی در برابر صورت ازپیش‌تأییدشده اجناس، گزارش‌دهی و اخطارها، و patchهای سطح پایین می باشد. EVO SDDC Manager به‌عنوان واسط کاربری اولیه برای وظایف روزمره‌ی اپراتور عمل نموده و دسترسی متمرکز و همچنین دیدگاهی یکپارچه از هر دو زیرساخت فیزیکی و مجازی را فراهم می سازد.

EVO SDDC Manager در روز صفر راه‌اندازی (Day 0)، نرم‌افزار و تنظیمات واحدهای فیزیکی شامل سوئیچ‌های Spine و Top-of-Rack) ToR) را خودکار می‌کند. بعد از روز صفر، EVO SDDC Manager عملیات‌ها و مدیریت را با استفاده از قابلیت‌هایی نظیر مدیریت چرخه‌ی حیات زیرساخت خودکار و غیرمخرب، مدیریت یکپارچه‌ی عملکرد، بهینه‌سازی ظرفیت و همچنین تحلیل ثبت‌وقایع آنی، به‌شدت ساده می‌سازد.

VMware EVO SDDC

دو مورد از استفاده‌ی اولیه این تکنولوژی، IaaS با هدف کلی و VDI با پشتیبانی هزار ماشین مجازی (VM) با دو هزار Desktop مجازی در هر رک (Rack) فیزیکی می باشد. در هر کدام از این دو مورد، اپراتورها جهت میزبانی چندین Workload با خصوصیات متمایز دسترسی، عملکرد و امنیت و همچنین با استفاده از ساختار Domain Workload از انعطاف‌پذیری برخوردار می باشند. بعنوان مثال اپراتورها می‌توانند از ساختار منحصربه‌فرد EVO SDDC جهت اجرای همزمان برنامه‌های سنتی و پلت‌فرم ثالث روی همان زیرساخت مشترک استفاده نمایند.

EVO SDDC و سیستم‌های یکپارچه‌ای که ایجاد می‌کند:

۱, پیچیدگی را از بین برده، کسب‌وکارها را قادر به درک سریع‌تر تمام مزایای دیتاسنتر نرم‌افزارمحور (Software-defined Data Center) می‌نمایند.

۲, پلت‌فرمی ایجاد می‌کند که می‌تواند به شکلی ارتجاعی مقیاس‌بندی شده و با سرمایه‌گذاری‌های CapEx با الزامات فعلی و آتی ظرفیت بهتر، هماهنگ شود.

۳, جایگزین‌های زیرساخت را همگرا نموده و یک  Total Cost of Ownership) TCO) جذاب ارائه می‌دهد که می توانید خودتان بسازید.

ویژگی‌ها و ظرفیت‌های اصلی VMware EVO SDDC

 • زیرساخت SDDC در سطح Enterprise

 VMware EVO SDDC یک پلت‌فرم مجازی‌سازی کامل محاسباتی، شبکه و ذخیزه‌سازی ارائه می‌دهد. این محصول در عملکرد بالا و HA، مقیاس‌پذیری و پشتیبانی از تمام برنامه‌ها از جمله برنامه‌های Scale-up و Scale-out نظیر Hadoop مورد استفاده قرار گرفته است.

 • راه‌اندازی و پیکربندی خودکار

 سیستم یکپارچه‌ای که VMware EVO SDDC ارائه می‌دهد، می‌تواند در ساعات اولیه راه‌اندازی مورد استفاده قرار گرفته و کاملاً عملیاتی گردد. به محض اینکه این سیستم یکپارچه به‌صورت فیزیکی نزد مشتری فرستاده و روشن شود، HMS و EVO SDDC Manager به‌صورت خودکار شروع به کار می‌کنند، و بررسی موجودی در مقابل صورت اجناس و همچنین راه‌اندازی و پیکربندی کل بسته‌ی SDDC را تکمیل می‌نمایند. توجه داشته باشید که داشتن اطلاعات مقدماتی و خاصِ پارامترهای دیتاسنتر مشتری مانند DNS، Active Directory و NTP ضروری می‌باشد. 

 • مدیریت ساده‌ی منابع از طریق Single Virtual Rack Construct

 EVO SDDC Manager منابع فیزیکی توزیع‌شده در چندین رک فیزیکی را گرفته و آنها را در یک مخزن ظرفیت یا یک رک مجازی تجمیع می‌کند. در این رک مجازی، گروه‌های منابع (Resource Group) را می‌توان با خصوصیات عملکرد، دسترسی، و امنیت تعریف‌شده به دست آورد. این گروه‌های منابع یا دامین‌های بارکاری(Workload Domains)، با تعداد کلاسترها، جاگیری میزبان‌های کلاستر، و Redundancy گروه‌های دیسک VMware Virtual SAN  تعریف می‌شوند.

 • مدیریت یکپارچه‌ی منابع فیزیکی و منطقی

EVO SDDC Manager نگاه متمرکز یکپارچه‌ای به زیرساخت‌های فیزیکی و منطقی از جزئیات توپولوژی شبکه در سطح ابزار سخت‌افزاری گرفته تا ماشین‌های مجازی ارائه کرده و با نرم‌افزار موجود VMware به‌عنوان بخشی از این مجموعه، کاملاً یکپارچه و تعامل‌پذیر می باشد.

 • مدیریت بدون اختلال و خودکار چرخه‌حیات زیرساخت (LCM)

 EVO SDDC Manager با فهرست کامل از تمام اجزاء مرتبط نرم‌افزار و سخت‌افزار در این سیستم یکپارچه (در Edition‌ها و نسخه‌های خاص و آخرین Patch ارائه شده)، وظایف مهم زیرساخت (LCM (Lifecycle Management، مانند Upgradeها و Updateها را برای موارد زیر در بازه‌های زمانی از پیش‌ تعریف‌شده (سه ماهه) یا برحسب نیاز (در پاسخ به تهدیدهای غیرمنتظره‌ی امنیتی) انجام می‌دهد:

 1. بسته‌های Low-Level نرم‌افزاری شامل Firmware، BIOS و درایورها
 2. بسته‌های نرم‌افزاری VMware شامل VMware vSphere و VMware NSX
 3. بسته‌های EVO SDDC شامل به‌روزرسانی‌های EVO SDDC Manager و HMS
 4. بسته‌های به‌روزرسانی نرم‌افزاری سوئیچ‌های ToR و Spine شبکه
 •  زیرساخت کاملاً یکپارچه‌ی شبکه‌ی فیزیکی

 سیستم‌های یکپارچه‌ی مبتنی بر EVO SDDC، یک طراحی شبکه‌ی تجویز شده،داخل و بین رک‌ها دارند. این طراحی نیاز به توپولوژی Leaf-Spine دارد که سوئیچ‌های ToR و Spine از آن پشتیبانی کنند. EVO SDDC Manager مدیریت زیرساخت شبکه‌ی فیزیکی را با مدیریت زیرساخت شبکه‌ی منطقی تجمیع می‌کند. هر رک فیزیکی شامل دو سوئیچ ToR و یک سوئیچ مدیریتی می باشد؛ سوئیچ های ToR، ترافیک و Redundancy شبکه را کنترل می‌کنند، و سوئیچ مدیریتی نیز جهت اتصال خارج از باند مورد استفاده قرار میگیرد. با Scale Out در سراسر رک‌ها، ترافیک شرق به غرب، کاملاً مستقل از بیرون خواهد بود. اتصال بین رک‌ها با استفاده از دو سوئیچ Spine بین رک‌ها برقرار می گردد. در ضمن، مشتریان می‌توانند با استفاده از Uplinkهای L2/L3 از سوئیچ‌های ToR به زیرساخت دیتاسنتر موجود متصل گردند.

VMware EVO SDDC

 • امنیت بیشتر

 NSX در VMware EVO SDDC، عملیات خودکار و هوشمند انجام داده و خدمات امنیتی مانند Firewall، امنیت داده، نظارت بر فعالیت‌ها و (VPN (IPSEC، SSL را ارائه می‌نماید. این امر از طریق گروه‌بندی‌ هوشمندانه، Policyهای امنیتی و سرویس‌های اختصاص داده شده به‌ گروه‌ها، و همچنین امنیت وفق‌پذیر و فعال با استفاده از مکانیزم‌های سیاستی IF/THEN جهت اختصاص دادن واکنش‌ها، حاصل می گردد.

 • مقیاس‌بندی انعطاف‌پذیر و پویا

 HMS به‌صورت خودکار، مازاد ظرفیت فیزیکی جدید را که می‌تواند به کوچکی توسعه‌ی یک سرور باشد، کشف نموده و آن منابع را به‌صورت یکپارچه به رک مجازی جهت مصرف، اضافه نماید. افزایش‌های ظرفیت با مقیاس بالاتر در سطح رک فیزیکی، همین مسیر بدون‌اختلال را طی می‌کنند. تا به‌شکلی انعطاف‌پذیر رک مجازی را به ظرفیت فیزیکی بیشتری بسط دهد.

 • سازگار با سخت‌افزار از پیش‌ تأییدشده

 این سیستم یکپارچه‌ی VMware EVO SDDC نیاز به فهرست اجناس نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تجویزی دارد تا بتواند تمام ظرفیت‌های مدیریت EVO SDDC Manager را فعال نماید. VMware پیکربندی‌های مشخص سخت‌افزاری را با انعطاف‌پذیری در CPU، حافظه و ذخیره‌ساز دیسک و موارد دیگری که شرکای ذیصلاح ارائه داده‌اند از پیش تایید می‌کند.

 

مطلب مفید بود؟


?