دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی Zenoss Service Dynamics Resource Manager – قسمت اول

82 مشاهده ۵ خرداد, ۱۳۹۵ 1

Zenoss-ZSD Resource manager

مدیریت رویداد و مانیتورینگ یکپارچه با Zenoss Resource Manager

در سال های اخیر زیرساخت‌های IT یک روند رو به رشد را طی نموده و تا به امروز، زیرساخت محاسباتی تا حد زیادی مجازی‌سازی شده  است و اغلب سازمان‌ها از مزایای پلت‌فرم Cloud بهره گرفته اند. این فرآیند پیچیده با مجازی‌سازی برنامه‌ها، شبکه و Storage در آینده و همچنین پویا شدن تکنولوژی ادامه خواهد یافت. در این شرایط اغلب سازمان‌ها از دو رویکرد بهره می برند: رویکرد استفاده از راهکارهای مانیتورینگ یکپارچه‌ی قدیمی، که با تکنولوژی‌های پویای امروزی مطابقت ندارد؛ و یا رویکرد کاربرد ابزارهای مانیتورینگ خاص، که دیدگاه غیرمنسجمی را ارائه می‌نماید. هردو رویکرد علاوه بر پر هزینه بودن به لحاظ Licensing، موجب بروز اختلالات برنامه‌ریزی نشده در سرویس و عدم امکان پاسخگویی سریع به نیازهای کسب‌‌ وکار می‌گردند.

کنسول مدیریتی Zenoss یا Zenoss Resource Manager به عنوان بخشی از Zenoss Service Dynamics Suite، زیرساخت‌های کاملا پویای فیزیکی، مجازی و مبتنی بر Cloud امروزی را از طریق یک پلت‌فرم مجزا، یکپارچه و Agentless مانیتور نموده و همچنین مدیریت رویداد در سطح سازمانی را با مانیتور کردن عملکرد و دسترس‌‌پذیری، به صورت کاملا انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر ترکیب می‌کند و این امکان را فراهم می سازد که همه چیز را در یک پنل واحد مشاهده نمایید. Resource Manager که برای صدها هزار Node طراحی شده است، شما را قادر می‌سازد تا علاوه بر کاهش هزینه ها، فرآیند مانیتورینگ را به صورت Scale Out گسترش دهید، همچنین می توانید از بروز اختلال در سرویس اجتناب نموده و به سرعت پاسخگوی نیازهای کسب‌وکار باشید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

بررسی Zenoss Service Dynamics Resource Manager

Resource Manager با طراحی خاص جهت پاسخگویی به نیاز دیتا‌سنترهای مبتنی بر نرم‌افزار( Software-Defined Datacenter)، به عنوان زیربنای نسل بعدی IT Operations Management یا به اختصار ITOM و Zeniss Service Dynamics به شمار می‌رود. در نظر داشته باشید که Zenoss، با ارائه ی شیوه‌ای بهینه تر، نحوه انجام مانیتورینگ سرویس را به طور کلی تغییر داده است.

Zenoss Service Dynamics Resource Manager

نمایش پنلZenos Resource Manager  نسخه 5.0

Resource Manager، منابع را در محیط مدل‌سازی نموده و آنها را بر اساس Policyهای از پیش تعریف شده مانیتور می‌نماید. Resource Manager به همراه افزونه‌های ZenPack، قابلیت مانیتورینگ پیشرفته عملکرد و دسترس‌‌‌ پذیری، مدیریت رویداد و اخطار را در یک واسط کاربری مجزا و مبتنی بر وب فراهم می‌‌ نماید.

مقداردهی سریع و مدیریت آسان

Resource Manager به گونه‌ای طراحی شده است که امکان تمرکز بیشتر بر ارائه سرویس‌های کاری حساس، و تمرکز کمتر بر سیستم مدیریت و مانیتورینگ را برای تیم‌های ITOM فراهم نماید. تیم‌های ITOM می توانند مسائل را پیش از اثرگذاری بر کیفیت سرویس، شناسایی و بررسی نمایند و اولویت‌های IT را با نیازهای شغلی به صورت بهتری همسو سازند.

به کمک Control Center یا مرکز کنترل جدید Zenoss، عملیات مانیتورینگ یکپارچه به میزان قابل توجهی تسهیل می‌گردد. در واقع مرکز کنترل، یک Application Service Orchestrator است که سرویس‌های مدیریتی Out-of-Band را ارائه نموده و امکان مدیریت آسان Poolهای محاسباتی، شبکه و منابع ذخیره‌سازی را برای Zenoss Service Dynamics فراهم می‌نماید.

در مرکز کنترل Zenoss، برنامه مدیریتی Out-of-Band، توسعه مدیریت منابع، پیکربندی، نگهداری و نظارت بر سلامت، به سادگی و به صورت خودکار انجام می‌شود. معماری سرویس-محور در Resource Manager (از طریق Docker) گنجانده شده است بنابراین جهت دستیابی به عملکرد، دسترس‌‌پذیری و استفاده از زیرساخت به شکلی مناسبت تر، به صورت خودکار توزیع و به طور مستقل گسترش می یابد.

Zenoss Service Dynamics Resource Manager

کنترل مجموعه منابع Zenoss Resource Manager در مرکز کنترل

مرکز کنترل از طریق کاهش سربار مدیریت بین توسعه، Staging و محیط مانیتورینگ عملیاتی موجب ایجاد تنظیمات بهتر DevOps می‌گردد که نتیجه‌ی آن هزینه کمتر مالکیت وکاهش شکاف‌های مانیتورینگ، با هدف ارائه خدمات مطلوب‌تر می‌باشد.

به دلیل معماری باز و توسعه پذیر Resource Manager، می توان دسترسی مانیتورینگ خود را جهت دستیابی به تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته، به سرعت گسترش داد. جهت تحقق این امر نیازی به استفاده از ماژول‌های جدید و گران‌قیمت یا انجام فرآیندهای طولانی یکپارچه‌سازی نمی‌باشد و با استفاده از بیش از 400 افزونه در قالب ZenPack می توان به مانیتور نمودن اهداف متفاوتی پرداخت؛ این در حالی است که تیم پشتیبانی مشتریان Zenoss با بیش از صدهزار کارشناس به ارائه پشتیبانی و کمک تخصصی برای ساخت و توسعه ZenPack می‌پردازد.

دستیابی به مدل Real-Time با استفاده از Zenoss Resource Manager

Resource Manager با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده از تجهیزات و اجزا، به ساختن یک نقشه‌ی توپولوژی Real-Time از زیرساخت موردنظر می پردازد. نقشه توپولوژی Resource Manager بر خلاف استاندارد CMDB، یک فهرست Real-Time از سیستم‌ها، اجزا و پیکربندی‌ها به همراه روابط و وابستگی‌های آنها نشان می‌دهد.

Zenoss Service Dynamics Resource Manager

نقشه توپولوژی Zenoss Resource Manager

این طرح به طور مداوم به‌روزرسانی شده و تضمین می‌کند که همواره یک دیدگاه دقیق و جامع از  زیرساخت‌های موجود را در اختیار دارید. پس از مدل‌سازی، Resource Manager با استفاده از پروتکل‌های استاندارد صنعتی، APIهای مدیریت و همچنین تراکنش‌های ترکیبی، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیری می‌نماید. جمع‌آوری اطلاعات به صورت Agentless بدین معناست که فارغ از موارد نصب، به‌روز‌رسانی و نگهداری Agentها، به عملکرد و دسترس‌‌پذیری مورد نیاز خود دست می‌یابید.

در قسمت دوم (پایانی) از مبحث مانیتورینگ و مدیریت منابع Zenoss به بررسی معماری سرویس محور Big Data و همچنین مهمترین ویژگی و مزایای Zenoss Resource Manager خواهیم پرداخت.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی Zenoss Service Dynamics Resource Manager – قسمت اول
بررسی Zenoss Service Dynamics Resource Manager – قسمت دوم(پایانی)

مطلب مفید بود؟


?