دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سرورها و سیستم عامل ها

261 مشاهده ۲۶ مهر, ۱۳۹۵ 8

Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سرور - Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سیستم عامل

توسعه مانیتورینگ یکپارچه IT در سراسر زیرساخت سرور

امروزه سرورها به عنوان Backbone در زیرساخت‌های پویای ارائه سرویس‌ درنظر گرفته شده‌اند، بنابراین یکی از اجزای مهم در راهکارهای مانیتورینگ به شمار می‌روند. از طرفی Visualize یا تصویر‌سازی عملکرد، دسترس‌پذیری سخت‌افزار و اجزای سیستم عامل در کنار تکنولوژی‌های مجازی‌سازی که در بالای این پلتفرم‌ها قرار دارند، برای ایجاد قابلیت اطمینان End-to-End ضروری می‌باشند.

ZenPack چیست؟

ZenPack، یک ماژول نرم‌افزاری است که با استفاده از Zenoss Service Dynamics، دسترسیِ مانیتورینگ را به تمام بخش‌های زیرساخت ارائه سرویس گسترش می‌دهد. این تکنولوژی، داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیری را جمع‌آوری نموده و رویدادهای حاصل از منابعی که به صورت خاص مدیریت می‌شوند را مانیتور می‌نماید. ZenPack ها به Zenoss Service Dynamics  یا Zenoss Core متصل می‌گردند تا داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیریِ هر یک از منابع را در کنسول یکپارچه Zenoss به عنوان بخشی از مدیریت استاندارد منابع، تاثیر سرویس و همچنین دیدگاه‌های تجزیه و تحلیلی ارائه نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

بیش از 100 مورد ZenPack با هدف کمک به مشتریان در فرآیند مانیتورینگ منابع معمول سازمان‌ها، توسط شرکت Zenoss ارائه شده است. علاوه بر این، سازمان‌های IT می‌توانند ZenPack سفارشی خود را ایجاد نموده و یا از بیش از 250  مورد ZenPack ارائه شده توسط Zenoss  استفاده نمایند.

دسته‌بندی ZenPackها

Commercial این محصول Zenoss صرفا جهت استفاده‌ی مشتریان Zenoss Service Dynamics تولید و پشتیبانی گردیده است.
Open Source این محصول Zenoss با دانلود رایگان در دسترس عموم قرار می‌گیرد. Zenoss برای مشتریان Zenoss Service Dynamics و Community برای مشتریان غیرتجاری نیز پشتیبانی می‌شود.
Community Community Zenoss تولید و پشتیبانی می‌شود.
Custom کاربران Zenoss می‌توانند ZenPack مختص خود را نوشته یا اینکه برای توسعه ZenPack از Zenoss Professional Services استفاده نمایند.

ZenPack برای سرورها و سیستم‌ عامل‌ها

Zenoss برای برخی از پلتفرم‌های سیستم عامل و سخت‌افزار رایج سرورها، این ZenPack را ارائه می‌نماید؛ بنابراین سازمان‌ها می‌توانند این منابع را به سرعت و به گونه‌ای موثرتر مانیتور نمایند. Zenoss Service Dynamics از ابتدا جهت کاربرد در فضاهای پویا ایجاد شده و پشتیبانی از مجازی‌سازی را به صورت Native، به همراه پشتیبانی گسترده‌ی سیستم عامل ارائه می‌نماید. بدین ترتیب تیم‌های عملیاتی IT به دید روشنی در مورد صحت کارکرد، عملکرد و به کارگیری منابع مهم در سطح سیستم دست می‌یابند.

Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سرور - Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سیستم عامل

نمایی از کنسول Zenoss جهت مانیتورینگ ویندوز

ZenPack برای سرورها

شرکت Zenoss به ارائه ZenPack مختص سرورهای Dell PowerEdge، HP proliant و IBM Power پرداخته است. ZenPack به صورت انحصاری با ویژگی‌های هر سرور انطباق می‌یابد و از طریق APIهای موجود، قسمت‌های قابل مانیتور را تعیین می‌نماید. با توجه به اینکه عملکردهای ویژه‌ برای پلتفرم هر سرور متفاوت خواهد بود، تمامی ZenPackها در این دسته‌بندی دارای ویژگی‌های زیر خواهند بود:

  • شناسایی مادربرد، دیسک‌های فیزیکی، سنسورهای درجه حرارت، پردازشگرها، دیسک‌های مجازی، کارت‌های حافظه، پورت‌ها، فن‌ها و سایر اجزای مهم
  • شناسایی Blade Enclosureها و کنسول‌های مدیریتی آن‌ها، شناسایی اجزای Enclosure و طراحی Slotها برای Blade Server‌ها
  • مانیتور نمودن حافظه، میزان مصرف دیسک، مصرف برق و سرعت پردازنده
  • جمع‌آوری رویدادها و ارسال آنها به کنسول Zenoss
  • ترسیم تاثیر روابط سرویس‌ها با یکدیگر بر روی اجزای مختلف
  • ارائه گزارش در مورد فعالیت و اقدامات مربوطه از طریق کنسول Zenoss

ZenPack برای سیستم‌ عامل‌های سرور

در فرآیند مانیتورینگ سیستم‌ عامل سرورها، ZenPack برای سیستم‌ عامل‌های لینوکس، ویندوز مایکروسافت، HP-UX، IBM AIX و Oracle Solaris بر مانیتورینگ سیستم فایل، واسط کاربری شبکه، میزان استفاده از CPU، اطلاعات سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای نصب‌شده تمرکز می‌نماید. ZenPack ارائه شده برای سیستم عامل ویندوز، قابلیت‌های کاربردی جدیدی را برای مانیتورینگ دقیق Active Directory، Internet Information Server، Exchange Server و SQL Server Application در کنار مانیتورینگ قسمت‌های اصلی این سیستم عامل، در نظر گرفته است.

عملکرد ZenPack

در واقع ZenPacks، قابلیت یکپارچه‌سازی روند مانیتورینگ زیرساخت‌های سرور را به عنوان بخشی از دیدگاه سازمانی فراهم می‌نماید. لازم به ذکر است ZenPackهایی که به طور مستقیم توسط Zenoss عرضه شده‌اند، با هدف کمک به سازمان‌های عملیاتی IT، جهت انجام فرآیند مانیتورینگ به گونه‌ای کارآمدتر و اثربخش‌تر ارائه شده و مرتبا توسط تیم مهندسی Zenoss به روز‌رسانی می‌گردند تا از جدیدترین موارد عرضه شده در بازار نیز، پشتیبانی صورت گیرد.

Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سرور - Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ سیستم عامل

* به Zenoss Service Dynamics Service Impact نیاز دارد.

**علاوه بر گزارش‌های استانداردی که در کنسول Zenoss فراهم شده است.

 

مطلب مفید بود؟


?