دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی قابلیت های Zenoss ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

65 مشاهده ۵ تیر, ۱۳۹۵ 2

Zenoss ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

چالش‌ کسب و کار

توسعه‌پذیری – یا به عبارتی قابلیت گسترش سریع مانیتورینگ به منابع تکنولوژی جدید – یکی از عوامل مهم در مانیتورینگ موفقِ زیرساخت‌های پویا و پیچیده امروزی به شمار می‌رود. تیم‌های عملیاتی IT به روشی برای تلفیق تکنولوژی‌های مجازی و Cloud با فرآیندهای مانیتورینگِ استاندارد IT نیاز دارند، بدون اینکه هزینه‌های غیرضروری یا تاخیر در زمان‌بندی ارائه سرویس‌ها را برای آنها دربرداشته باشد.

ZenPack چیست؟

ZenPack، یک ماژول نرم‌افزار است که دسترسیِ مانیتورینگ Zenoss Service Dynamics را به تمام بخش‌های زیرساخت ارائه سرویس گسترش می‌دهد. این تکنولوژی، داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیری را جمع‌آوری نموده و رویدادهای حاصل از منابع مدیریت‌شده‌ی خاص را مانیتور می‌نماید. ZenPack ها به Zenoss Service Dynamics یا Zenoss Core متصل می‌گردد تا داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیریِ هر یک از منابع را در کنسول یکپارچه Zenoss به عنوان بخشی از مدیریت استاندارد منابع، تاثیر سرویس و همچنین دیدگاه‌های تجزیه و تحلیلی ارائه نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

طبقه‌بندی ZenPack

Commercial

این محصول Zenoss صرفا جهت استفاده ی مشتریان Zenoss Service Dynamics تولید و پشتیبانی گردید.

Open Source

این محصول Zenoss با دانلود رایگان در دسترس عموم قرار گرفت. Zenoss برای مشتریانZenoss Service Dynamics و Community برای مشتریان غیرتجاری پشتیبانی می‌گردد.

Community

Community Zenoss تولید و پشتیبانی گردید.

Custom

کاربران Zenoss می‌توانند ZenPack مختص خود را نوشته یا اینکه برای توسعه ZenPack از Zenoss Professional Services استفاده نمایند.

بیش از100 مورد ZenPack با هدف کمک به مشتریان در فرآیند مانیتورینگ منابع معمول شرکت، توسط Zenoss ارائه شده است. علاوه بر این، سازمان‌های IT می‌توانند ZenPack سفارشی خود را ایجاد نموده یا از بیش از 250  مورد ZenPack ارائه شده توسط شرکت Zenoss استفاده نمایند.

Zenoss ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

Zenoss به ارائه ZenPack برای اکثر پلتفرم‌های رایج مجازی‌سازی و Cloud می‌پردازد، بنابراین سازمان‌ها می‌توانند منابع را به سرعت و به گونه‌ای مطلوب و کارآمد مانیتور نمایند. طراحی Zenoss Service Dynamics  به صورتی است که با تغییرات Real-Time در تکنولوژی‌های پویا مطابقت دارد، بنابراین نیازی به سرمایه‌گذاری گسترده در سرویس‌های حرفه‌ای برای پیاده‌سازی و اجرا نخواهد داشت. شما به سادگی می‌توانید ZenPack مورد نظر خود را نصب نمایید تا بر اساس آن، منابع مورد نیاز خود را مانیتور نمایید.

Zenoss ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

سرورهای مجازی یا Virtual Server

Zenoss به ارائه ZenPack برای پلتفرم‌های مجازی‌سازی VMware vSphere ،Critix Xenserver و Microsoft Hyper-V نیز می‌پردازد.

هر یک از ZenPack ها با APIهای در دسترس جهت تشخیص مواردی که نیاز به مانیتورینگ دارند، به صورت منحصر به فرد طبق ویژگی‌های هر یک از راهکارها تنظیم می‌گردند. با توجه به عملکرد ویژه‌ی هریک از ZenPackهای مربوط به مجازی‌سازی و Cloud، همه آنها اقدامات زیر را انجام می‌دهند:

  • شناسایی Hostها، ماشین‌های مجازی، Poolهای منابع، کلاسترها، Imageهای دیسک‌های مجازی، کارت‌های شبکه و سایر اجزای مهم
  • مانیتور نمودن حافظه، توان خروجی، CPU، Storage و شاخص‌های خواندن و نوشتن دیسک
  • گردآوری رویدادها و ارسال آنها به کنسول Zenoss
  • ترسیم روابط Service Impact بین اجزا
  • ارائه گزارش در مورد فعالیت شبکه از طریق کنسول Zenoss

Zenoss ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

پلتفرم‌هایCloud

برای سیستم‌های فعال در Public Cloud، قابلیت‌هایی توسط ZenPack برای سرویس‌های وب آمازون یا AWS و Microsoft Azure ایجاد می‌شود که با موارد ارائه شده در ZenPack های مجازی‌سازی شباهت زیادی دارد. صرفا به جای مانیتورینگ منابع On-Premise، شاخص‌هایی برای Entityهای Cloud نظیر مناطق، نمونه‌ها (Instance) و زیرشبکه‌‌ ها (Subnet) بر روی شبکه‌ی ارائه‌دهنده Cloud مد نظر قرار می‌گیرند. این  ZenPackها نشان می‌دهند که چگونه خطا در هر یک از اجزای Cloud می‌تواند بر فرآیند کلی ارائه سرویس تاثیر بگذارد.

همچنین Zenoss برای شرکت‌ها و ارائه دهندگان سرویس که از Cloudهای Hybrid یا Private استفاده می‌کنند، Zenpackهایی را برای OpenStack، CloudStack وvCloud Director ارائه می‌نماید. این ZenPackها دیدی را در کاربران Public Cloud ایجاد می‌کنند که امکان مانیتور نمودن عملکرد و دسترس‌پذیری سرویس‌ها را برای آنها فراهم نموده و موجب می‌شود که آن را به عنوان بخشی از محیط یکپارچه در نظر ‌گیرند.

قابلیت عملکرد ZenPack

ZenPack ، قابلیتی را برای کاربران ارائه می‌کند که فرآیند مانیتورینگ زیرساخت‌های مجازی‌سازی شده و مبتنی بر Cloud را یکپارچه نماید. ZenPack به صورت مستقیم توسط Zenoss ارائه شده و برای کمک به سازمان‌های عملیاتی IT جهت افزایش اثربخشی و کارآمدی عملیات‌های مانیتورینگ، پیاده‌سازی شده است، علاوه بر موارد فوق، این تکنولوژی توسط تیم مهندسیZenoss  همواره به‌روزرسانی می‌گردد تا جدیدترین موارد عرضه شده‌ از سوی ISV یا ارائه دهندگان Cloud را پشتیبانی نماید.

ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

Zenoss ZenPack های مجازی‌سازی و Cloud

* به Zenoss service Dynamics Service Impact نیاز دارد.

** علاوه بر گزارش‌های استاندارد ارائه شده درZenoss Console

*** به Zenoss Service Dynamics Analytics نیاز دارد.

در مقالات بعدی به معرفی سایر Zenpack های Zenoss خواهیم پرداخت.

مطلب مفید بود؟


?