دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی قابلیت‌های Zenoss ZenPack های پایگاه‌های داده و برنامه‌ها

112 مشاهده ۳ شهریور, ۱۳۹۵ 11

Zenoss ZenPack های پایگاه‌های داده و برنامه‌ها

توسعه مانیتورینگ یکپارچه IT برای زیرساخت‌های نرم افزاری

چالش‌های کسب‌و‌کار

ارائه سرویس‌های کسب‌و‌کار، در داخل سازمان و یا به طور مستقیم به کاربران نهایی، مستلزم آن است که قابلیت پاسخگویی سرورهای برنامه و پایگاه‌داده به درخواست‌ها، تضمین شود. این منابع در صورت عدم دسترس‌‌‌ پذیری و یا فعال بودن در سطح قابل قبول، می‌توانند بهره‌وری و درآمد را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار ‌دهند. ادغام این اجزای مهم و حیاتی در فرآیندهای استاندارد مانیتورینگ IT به نحوی که بتوانند قابلیت اطمینان سرویس End-to-End را به گونه‌ای موثر ارائه نمایند، در هر یک از اقدامات مربوط به مانیتورینگ یکپارچه ضروری می‌باشد.

ZenPack چیست؟

ZenPack، یک ماژول نرم‌افزار است که دسترسیِ مانیتورینگ Zenoss Service Dynamics را به تمام بخش‌های زیرساخت ارائه سرویس، گسترش می‌دهد. این تکنولوژی، داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیری را جمع‌آوری نموده و رویدادهای حاصل از منابع مدیریت‌شده‌ی خاص را مانیتور می‌نماید. ZenPack ها به Zenoss Service Dynamics یا Zenoss Core متصل می‌گردد تا داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیریِ هر یک از منابع را در کنسول یکپارچه Zenoss به عنوان بخشی از مدیریت استاندارد منابع، تاثیر سرویس و همچنین دیدگاه‌های تجزیه و تحلیلی ارائه نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

بیش از 100 مورد ZenPack با هدف کمک به مشتریان در فرآیند مانیتورینگ منابع معمول شرکت، توسط Zenoss ارائه شده است. علاوه بر این، سازمان‌های IT می‌توانند ZenPack سفارشی خود را ایجاد نموده یا از بیش از 250 مورد ZenPack ارائه شده توسط شرکت Zenoss استفاده نمایند.

Commercial این محصول Zenoss صرفا جهت استفاده ی مشتریان Zenoss Service Dynamics تولید و پشتیبانی گردید.
Open Source این محصول Zenoss با دانلود رایگان در دسترس عموم قرار گرفت. Zenoss برای مشتریانZenoss Service Dynamics و Community برای مشتریان غیرتجاری پشتیبانی می‌گردد.
Community Community Zenoss تولید و پشتیبانی گردید.
Custom کاربران Zenoss می‌توانند ZenPack مختص خود را نوشته یا اینکه برای توسعه ZenPack از Zenoss Professional Services استفاده نمایند.

 Zenoss ZenPack برای پایگاه‌های داده و برنامه‌ها

Zenoss با ارائه ZenPackها، برای بسیاری از سرورهای برنامه و پلتفرم‌های پایگاه‌داده، این قابلیت را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا منابع را با سرعت بیشتر و به گونه‌ای کارآمدتر مانیتور نمایند. Zenoss Service Dynamics از ابتدا باهدف برقراری ارتباط با محیط‌های پویا ایجاد شده است، بنابراین دارای قابلیت مانیتور نمودن برنامه‌ها و منابع پایگاه‌داده‌ می‌باشد که در زیرساخت‌های فیزیکی، مجازی و یا Cloud پیاده‌سازی شده‌اند.

 Zenoss ZenPack برای پایگاه های داده

ZenPackها برای Apache HBase، IBM DB/2، Microsoft SQL Server (مانیتورینگ Microsoft SQL Server به عنوان بخشی از Windows Server ZenPack ارائه می‌شود)، My SQL، Oracle Database و PostgreSQL توسط Zenoss ارائه می‌گردد. هر ZenPack به طور انحصاری و به همراه APIهای دردسترس جهت تعیین موارد مورد نیاز مانیتور، مطابق با ویژگی‌های هر پلتفرم تنظیم می‌گردد.

Zenoss ZenPack های پایگاه‌های داده و برنامه‌ها

با توجه به اینکه مورد مذکور موجب بروز تفاوت‌هایی در قابلیت‌های ویژه ZenPack می‌شود، همه ZenPackها در این دسته‌بندی دارای قابلیت‌های زیر می‌باشند:

  • قادر است تا تمامی دیسک‌های فیزیکی و مجازی، پردازشگرها، برنامه‌ها، منبع تغذیه برق، فن‌ها و سایر اجزای مهم را شناسایی نماید.
  • شاخص‌های عملکردِ Instanceهای پایگاه‌داده، جداول و فضای دیسک را مانیتور می‌نماید.
  • رویدادها را جمع‌آوری نموده و به کنسول Zenoss ارسال می‌نماید.
  • تاثیر سرویس ِ روابط  بین مولفه های سیستم را ترسیم و نمایش می دهد.
  • از فعالیت‌های پایگاه‌داده می‌توان گزارشاتی را از طریق کنسول Zenoss تهیه نمود.

Zenoss ZenPack های پایگاه‌های داده

 Zenoss ZenPack برای سرور برنامه ها

برای مانیتورینگ سرورهای برنامه، تکنولوژی‌های ZenPacks for Apache HTTP Server، Apache Tomcat، Apache ZooKeeper، IBM WebSphere، JBoss Application Server و Oracle WebLogic Server در دسترس می‌باشند. مانیتور نمودن عملکرد برای شاخص‌هایی مانند درخواست‌ها در هر ثانیه، توان خروجی، استفاده از CPU و Cache Hit (شرایطی که داده‌های مورد نیاز برای پردازش توسط یکی از اجزا یا برنامه‌ها در حافظه Cache یافت می‌شود) توسط این ZenPackها انجام می‌پذیرد. همچنین سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از این تکنولوژی Active Directory، IIS و Exchange Server را نیز مانیتور کنند. این قابلیت عملکرد به عنوان بخشی از Windows ZenPack گنجانده شده و علاوه بر مانیتورینگ عملکرد، قابلیت کشف، مدیریت رویداد و ویژگی‌های تاثیر خدمات را ارائه می‌نماید.

ارتباطات یکپارچه یا Unified Communication

ZenPacks برای Cisco Unified Communication Manager و Microsoft Lync جهت مانیتور نمودن برنامه‌های ارتباطات یکپارچه در دسترس می‌باشند. همچنین Cisco Unified Communication Manager ZenPacks می‌تواند تماس‌های گرفته‌شده، تماس‌های فعال، تماس‌های در حال انجام، تماس‌های پایان‌یافته و موارد دیگر را مانیتور نماید. همچنین Microsoft Lync ZenPack می‌تواند قابلیت پشتیبانی از مانیتورینگ عملکرد و دسترس‌پذیری را در پیاده‌سازی Microsoft Lync ارائه نماید. این تکنولوژی نه تنها سرویس Lync را مانیتور می‌نماید، بلکه تمام زیرساخت‌های اصلی و پشتیبان سرویس را نیز مانیتور می‌کند.

Zenoss ZenPack های پایگاه‌های داده و برنامه‌ها

قابلیت عملکرد ZenPack

در واقع ZenPacks، قابلیت یکپارچه‌سازی روند مانیتورینگ زیرساخت‌های برنامه را برای کاربران فراهم می‌نماید. لازم به ذکر است ZenPackهایی که به طور مستقیم توسط Zenoss عرضه شدند، با هدف کمک به سازمان‌های عملیاتی IT، جهت انجام فرآیند مانیتورینگ به گونه‌ای کارآمدتر و اثربخش‌تر ارائه شده و مرتبا توسط تیم مهندسی Zenoss به روز‌رسانی می‌گردند تا از جدیدترین موارد عرضه شده در بازار پشتیبانی نماید.

Zenoss به عنوان یکی از پیشگامان در ارائه نرم‌افزار مدیریت و مانیتورینگ یکپارچه IT برای زیرساخت‌های فیزیکی، مجازی و مبتنی بر Cloud می‌باشد. بیش از 35000 سازمان در سراسر جهان با پیاده‌سازی این تکنولوژی توانستند شبکه‌ها، سرورها، تجهیزات مجازی، Storage و زیرساخت‌های Cloud را مدیریت نموده و دید کاملی را در مورد عملیات‌های IT کسب نماید.

Zenoss Database and Application Server ZenPacks

Zenoss ZenPack های پایگاه‌های داده و برنامه‌ها

* به Zenoss Service Dynamics Service Impact نیاز دارد.

**به عنوان بخشی از ZenPack های مختصِ ویندوز، ارائه می‌شود.

مطلب مفید بود؟


?