دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی قابلیت‌های Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ شبکه

101 مشاهده ۵ مهر, ۱۳۹۵ 5

Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ شبکه

 توسعه مانیتورینگ یکپارچه IT برای زیرساخت‌های شبکه‌

امروزه زیرساخت‌های شبکه علاوه بر توانایی در پردازش بار سنگین کاریِ ایجاد شده توسط کاربران و مشتریان برنامه‌های کاربردی، باید از قابلیت اطمینان مطلوبی نیز برخوردار باشند. مانیتورینگ تمامی تجهیزات شبکه از جمله سوئیچ‌ها، روترها، Load Balancerها، فایروال ها و موارد دیگر بدین جهت حائز اهمیت می‌باشند که بروز مشکل در هر یک از این تجهیزات، می‌تواند به صورت بالقوه باعث بروز قطعی در فرآیند ارائه سرویس شود. بنابراین، انطباق مانیتورینگِ تکنولوژی‌های فعلی و آتی شبکه با فرآیند‌های استاندارد IT به منظور ایجاد قابلیت اطمینان بهینه برای سرویس End-to-End، امری ضروری می‌باشد.

ZenPack چیست؟

ZenPack، یک ماژول نرم‌افزار است که دسترسیِ مانیتورینگ Zenoss Service Dynamics را به تمام بخش‌های زیرساخت ارائه سرویس گسترش می‌دهد. این تکنولوژی، داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیری را جمع‌آوری نموده و رویدادهای حاصل از منابع مدیریت‌شده‌ی خاص را مانیتور می‌نماید.ZenPack ها به Zenoss Service Dynamics یا Zenoss Core متصل می‌گردد تا داده‌های مربوط به عملکرد و دسترس‌پذیریِ هر یک از منابع را در کنسول یکپارچه Zenoss به عنوان بخشی از مدیریت استاندارد منابع، تاثیر سرویس و همچنین دیدگاه‌های تجزیه و تحلیلی ارائه نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

بیش از100 مورد ZenPack با هدف کمک به مشتریان در فرآیند مانیتورینگ منابع معمول شرکت، توسط Zenoss ارائه شده است. علاوه بر این، سازمان‌های IT می‌توانند ZenPack سفارشی خود را ایجاد نموده یا از بیش از 250  مورد ZenPack ارائه شده توسط شرکت Zenoss استفاده نمایند.

Commercial این محصول Zenoss صرفا جهت استفاده ی مشتریان Zenoss Service Dynamics تولید و پشتیبانی گردید.
Open Source این محصول Zenoss با دانلود رایگان در دسترس عموم قرار گرفت. Zenoss برای مشتریانZenoss Service Dynamics و Community برای مشتریان غیرتجاری پشتیبانی می‌گردد.
Community Community Zenoss تولید و پشتیبانی گردید.
Custom کاربران Zenoss می‌توانند ZenPack مختص خود را نوشته یا اینکه برای توسعه ZenPack از Zenoss Professional Services استفاده نمایند.

 Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ شبکه

استفاده از ZenPacks در بررسی منابع شبکه

Zenoss به ارائه ZenPack برای بسیاری از تجهیزات معمول شبکه پرداخته و بدین ترتیب امکان مانیتورینگ سریع و موثر این منابع را برای سازمان‌ها میسر می‌نماید. با توجه به اینکه Zenoss Service Dynamics (یک نرم‌افزار متن باز جهت مانیتورینگ و مدیریت زیرساخت های شبکه در محیط‌های فیزیکی، مجازی و حتی Cloud) از ابتدا با هدف پشتیبانی از زیرساخت‌های پویا ارائه گردیده است، مانیتورینگ منابع مجازی شامل فایروال‌ها یا Load Balancerهای مجازی در کنار تجهیزات سنتی به سادگی صورت می‌گیرد.

ZenPack‌های مختلفی برای تجهیزات شبکه‌ شرکت‌های Cisco، Juniper، Brocade، CheckPoint، Citrix NetScaler، و Nortel همانند دیگر ZenPack‌ها که در لایه 2 شبکه کار می‌کنند، توسط Zenoss ارائه شده است. علاوه بر موارد ذکر شده، هر یک از تجهیزات شبکه‌ ای که قادر به پشتیبانی از استاندارد صنعتی SNMP MIBs می‌باشند نیز توسط این تکنولوژی قابل مانیتور خواهند بود. ZenPack متعلق به هر یک از این تجهیزات، منحصراً مطابق با ویژگی‌های همان پلتفرم تنظیم می‌گردد که API های در دسترس برای آن ZenPack، قابلیت‌های آن را تعیین می‌نماید. با اینکه برخی تفاوت‌ها در قابلیت‌های ویژه ZenPack‌ها وجود دارد اما همه‌ی ZenPackهای موجود در این دسته‌بندی دارای قابلیت‌های زیر می‌باشند:

  • شناسایی مادربرد، پردازشگرها، کارت شبکه، پورت‌ها، منابع تغذیه (Power Supplies)، فن‌ها و سایر اجزای مهم
  • قابلیت مانیتور نمودن شاخص‌های عملکرد و دسترس‌پذیری از قبیل سرعت ترافیک ورودی و خروجی (Inbound/Outbound) و وضعیت عملیاتی
  • جمع‌آوری رویدادها و ارسال آنها به کنسول Zenoss
  • ارائه گزارش در مورد فعالیت و اقدامات مربوط به شبکه‌ از طریق کنسول Zenoss

قابلیت عملکرد ZenPack

در واقع ZenPacks، قابلیت یکپارچه‌سازی روند مانیتورینگ زیرساخت‌های شبکه را برای کاربران فراهم می‌نماید. لازم به ذکر است ZenPackهایی که به طور مستقیم توسط Zenoss عرضه شده‌اند، با هدف کمک به سازمان‌های عملیاتی IT، جهت انجام فرآیند مانیتورینگ به گونه‌ای کارآمدتر و اثربخش‌تر ارائه شده و مرتبا توسط تیم مهندسی Zenoss به روز‌رسانی می‌گردند، تا از جدیدترین موارد عرضه شده در بازار پشتیبانی صورت گیرد.

ZENPACK های ارائه شده جهت مانیتور نمودن شبکه‌

  Zenoss ZenPack‌های مانیتورینگ شبکه

* به Zenoss Service Dynamics Service Impact نیاز دارد.

**علاوه بر گزارش‌های استانداردی که در کنسول Zenoss فراهم شده است.

مطلب مفید بود؟


?