APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی VMware vRealize Operations 8.0

شرکت VMware در کنفرانس VMworld US، از vRealize Operations 8.0 رونمایی کرد. در طی کنفرانس، معرفی اولیه‌ی این محصول صورت گرفت اما  عرضه‌ی آن در نیمه‌ی دوم سال جاری انجام می‌شود. این محصول برای بهینه‌سازی بارِکاری VMware VSAN پشتیبانی جدیدی داشته و همچنین از قابلیت «همگام‌سازی دوباره» برخوردار است. از آنجایی که Cloud VMware به AWS اضافه شده، کاربر قادر است از SLAها بهره ببرد،License ها را‌ کنترل کرده و تطبیق‌پذیری را بررسی نماید.

نسخه قبلی (نسخه‌ی 7.5) قابلیت‌هایی را پیرامون مانیتورینگ و عیب‌یابی برنامه‌های کاربردی ارائه نمود که در محیط‌های Multi-Cloud  به کاربر در میزبانی برنامه‌های کاربردی قدیمی و مدرن کمک می کرد. قابلیت بهینه‌سازی بارِکاری در کلاسترهای vSan با پشتیبانی از Datastoreهای vSan نیز معرفی شدند اما در نسخه 8.0 بهبودهای بیشتری ارائه خواهد شد. همچنبن یکپارچه‌سازی  vRealize Automation و vRealize Operation در این نسخه بیش از پیش اعمال شده است.

ویژگی های جدیدvRealize Operations 8.0

 • بهینه‌سازی هدف‌مند و مداوم عملکرد
 • پشتیبانی از vSphere تا vSAN
 • پشتیبانی از Cloud VMware گرفته تا AWS
 • یکپارچه‌سازی جدید vRA و vROps

vROPS 8 قادر خواهد ‌بود با Rightsizing و تعدیل بارِکاری میان کلاسترها(Cross-Cluster)  بهینه‌سازی عملکرد را برای  VMware Cloud در AWS به بهترین شکل ممکن به انجام رساند. پس از اینکه نیازهای عملیاتی و تجاری برای VMware Cloud در AWS تعریف گردید، می‌توان یا به طور دستی فرایند بهینه‌سازی بارِکاری را انجام داد و زمان انجام آن را تنظیم نمود و یا از یک فرآیند کاملا خودکار استفاده کرد که در آن vRealize Operations زیرساخت را بهینه‌سازی می‌کند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

اکنون می‌رسیم به بهبود‌های انجام شده در ظرفیت برنامه‌ریزی vROPs 8.0. همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌شود؛ پیشرفت‌هایی در بخش برنامه‌ریزی بارِکاری در حالت فوق همگرایی وجود دارد، مقایسه Datacenter در حالت Private Cloud و امکانی جدید برای برداشتن HCI Nodeها از روی زیرساخت برنامه‌ریزی فوق همگرایی فراهم است.

معرفی VMware vRealize Operations 8.0

vROPs به کاربر اجازه می‌دهد تا هزینه پیاده‌سازی را قبل از انجام آن پیشبینی کند یعنی کاربر قبل از اینکه زیرساخت را روی AWS پیاده‌ کند هزینه‌ی آن را خواهد فهمید. یک داشبورد جدید وجود دارد که هزینه تخمینی را قبل از پیاده‌سازی، در حین پیاده‌سازی و پس از پیاده‌سازی مشخص می‌کند. همه این‌ موارد از طریق بسته مدیریتی CloudHealth مدیریت می‌شوند. کاربر قادر است براساس فاکتورهای زیر، به قیمتی کلی دست پیدا کند:

 • تأمین کننده Cloud که می‌تواند AWS یا Azure باشد
 • حساب کاربری
 • منطقه
 • خدمات

مقایسه‌ی Datacenter

این ویژگی کاربر را قادر می‌سازد تا هزینه‌های VM را در میان Datacenterهای مختلف مقایسه و VMهای موجود را انتخاب کند و یا مشخصات VMهای جدید را وارد نماید. سپس ارزان‌ترین کلاستر برای اجرای بارِکاری قابل‌ شناسایی ‌خواهد بود. همچنین لینکی برای اضافه‌کردن سناریوی انجام بارِکاری به‌منظور اندازه‌گیری کمبود ظرفیت، ارائه می‌گردد.

معرفی VMware vRealize Operations 8.0

بررسی اجمالی قیمت VMware Cloud در  AWS

به کمک بسته مدیریتی VMware Cloud در AWS، قابلیت‌های زیر فراهم می‌گردند:

 • مانیتورکردن VMware Cloud در AWS
 • استفاده از صورت‌حساب درگاه VMware Cloud Services برای هزینه‌های vRealize Operations
 • ادغام هزینه‌های Cloud شخصی، عمومی و Hybrid در داشبوردها و گزارشات
 • پیگیری هزینه‌هایی که از ابتدای سال تاکنون ثبت‌شده و آنهایی که پرداخت‌نشده‌اند

تفکیک هزینه‌ها توسط فاکتورهای زیر معلوم می‌شوند:

 • اشتراکات
 • تقاضا
 • سابقه خرید

مانیتورینگ برنامه کاربردی

نزدیک به 20 برنامه کاربردی و خدمات پکیج‌شده از پیش آماده جهت مانیتورینگ در کنار پشتیبانی از NTPD، Java و Websphere پشتیبانی می‌گردد.

همچنین قابلیت مانیتورینگ بر اساس اسکریپت نیز وجود که به کاربر اجازه می‌دهد یک اسکریپت سفارشی تهیه کرده تا در OS مهمان (Guest) اطلاعات را جمع آوری و در vROPs ذخیره کند.

پیدا کردن سرویس‌های شبکه

پیدا کردن سرویس‌های درون شبکه بدون Agent به کاربر اجازه می‌دهد تا از طریق VM Tools تا 41 سرویس شناخته‌شده را شناسایی کند. این سیستم قادر است تا براساس سرویس‌های اکتشاف شده رابطه بین برنامه‌های کاربردی را شکل دهد و بررسی کند که کدام برنامه‌های کاربردی در SDDC اجرا می‌شوند و کدام خدمات و برنامه‌های کاربردی مخرب هستند. کاربر می‌تواند از این خدمات بدون Agent برای عیب یابی ماشین های مجازی استفاده‌کند.

کاربر قادراست تا بطور مثال پردازش‌های سنگین را در سطح ماشین‌های مجازی مانیتور و شناسایی کند.

معرفی VMware vRealize Operations 8.0

داشبوردهای مانیتورینگ AWS و Azure

Cloudهای عمومی مانند AWS و Azure داشبوردهای خود را برای مانیتورینگ اختصاص داده‌اند؛ بنابراین کاربر قادر خواهد بود فهرست AWS را مدیریت کرده و خدمات مختلفی که مانیتور می‌شوند را با جزئیات بیشتری ببیند. به طور پیشفرض 23 داشبورد داخلی و 34 هشدار موجود است.

دسترسی مداوم

کاربر با دسترسی مداوم، قادر است خارج از حفاظت HA که در سطح کلاستر فعال میکند، از تمامی کلاسترها محافظت کند و می‌تواند کلاسترهای vRealize Operations را در میان دیتاسنترهای مختلف گسترش دهد. این ویژگی در لایه سه عمل می‌کند و این امکان را می‌دهد تا کلاسترها به صورت کامل در Site دیگری همسان‌سازی شوند. وقتی همگام‌سازی انجام شد، حفاظتی دیگر برای تمام کلاستر ایجاد می‌گردد. همچنین امکان اینکه تمام کلاسترها با کلیک کردن یک دکمه آفلاین بشوند، وجود دارد. دسترسی مداوم یک ارتقای کاملا جدید در نسخه 8.0 می‌باشد.

اشتراک ایمیل