APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

روند پیشرفت تکنولوژی SD-WAN در سال 2017

سال 2016 را می‌توان سالی موفق برای SD-WAN عنوان نمود، اما سوالی که همچنان در بیشتر محافل علمی در رابطه با این تکنولوژی وجود دارد در رابطه با مفهوم دقیق آن می‌باشد. برای روشن‌تر شدن اختلاف نظرات موجود در این زمینه می‌توان به تفاوت چشمگیر پیش‌بینی‌ شرکت‌های IDC و Gartner در رابطه با سهم SD-WAN در بازار سال 2020 اشاره کرد که به ترتیب 6 و 1.2 میلیارد دلار را پیش‌بینی نموده‌اند.

صرف نظر از سهم SD-WAN در بازار، بدیهی است که میزان پذیرش این تکنولوژی در حال افزایش بوده و این روند در سال 2017 نیز ادامه خواهد یافت زیرا دفاتر شعب و WAN در حال حاضر تحت تأثیر سه موضوع کلیدی زیر می‌باشند:

  • تجهیزات: تعداد بیشتری از تجهیزات سیار از داده‌ها و ویدئو‌های پرمحتوا استفاده می‌نمایند.
  • SaaS: افزایش کاربرد برنامه‌های کاربردیِ Host شده در Cloud
  • Big Data: تعداد بیشتری از تجهیزات IoT به ایجاد حجم انبوهی از اطلاعات می‌پردازند.

Jeff Reed، معاون ارشد گروه راهکار‌ و زیرساخت شرکت Cisco اخیرا مطالبی را در خصوص روندهای ایجاد شبکه در سال 2017 عنوان کرده است که به طور کاملا مستقیم با تکنولوژی SD-WAN در ارتباط بوده و شامل مباحثی همچون طراحی مجدد WAN و ورود NFV به سازمان‌ها می‌باشد. در همین مورد توضیحاتی در ادامه ارائه می‌گردد:

  • گزینه‌های قابل انعطاف برای Hosting: برنامه‌های کاربردی Cloud در حال تغییر نحوه طراحی دفاتر شعب می‌باشند. این شعبه‌ها نیز همانند شبکه‌هایی با فضای کوچکتر به Cloud Public، تسهیلات Co-Location و دیتاسنتر متصل می‌گردند. SD-WAN برای Host شدن در محیط‌های‌ سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری (مجازی‌سازی شده) و در حالی که لطمه‌ای به سادگیِ روند مدیریت یا عملکرد ایجاد نکند، به میزان بالایی از انعطاف‌پذیری نیاز خواهد داشت.
  • بهبودِ قابلیت‌های امنیتی: SD-WAN در وهله‌ی اول برای ایجاد ارتباطات ایمن بین مکان‌های مختلف بوده و در انجام این کار از فرآیند Secure Overlay استفاده می‌نماید. اگرچه دفاتر شعب که دارای اتصال مستقیم به اینترنت می‌باشند در روند بهبود عملکرد برنامه‌های کاربردیِ Host شده بر روی Cloud از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشند اما همین موضوع ممکن است آنها را در معرض تهدیداتی نیز قرار دهد؛ بنابراین انتظار می‌رود که مقوله‌ی امنیت بیش از پیش در پلتفرم‌های مورد استفاده در دفاترشعب وارد شده و با استفاده از قابلیت آنالیز و امنیتِ مبتنی بر Cloud، نسبت به شناساییِ سریع‌تر تهدیدات وب، SaaS و حتی ترافیک‌های رمزگذاری شده اقدام گردد.
  • مجازی سازی دفاتر شعب: شاید مواردی همچون SD-WAN، فایروال‌های نسل بعدی و بهینه‌سازی WAN در بسیاری از شعب مورد نیاز باشند اما سازمان‌‌ها به جای تلاش برای داشتن این قابلیت‌ها در قالب یک پلتفرم واحد، به دنبال انعطاف‌پذیری بیشتر برای پیاده‌سازی و استفاده از کارکردهای شبکه مطابق با نیاز‌های خود می‌باشند. این انتظار وجود دارد که افزایش روند مجازی‌سازی در کارکرد‌‌های شبکه‌های فیزیکی و سنتی به همراه قابلیت‌های خودکارسازی با دامنه‌ای گسترده‌تر محقق گردد که منجر به کاهش زمان پیاده‌سازی و افزایش چابکی نیز می‌شود.
  • افزایش ارائه سرویس‌های مدیریت شده: فرصت ارائه سرویس‌های بیشتر به سازمان‌ها نظیر سرویس‌های امنیتی، مانیتورینگ و بهینه سازیِ برنامه‌های کاربردی فراتر از ارتباطات اولیه، می‌تواند یک گزینه ارزشمندِ این تکنولوژی برای ارائه دهندگان آن باشد. انتظار می‌رود عرضه تکنولوژی SD-WAN به عنوان یک سرویس مدیریت شده از سوی تعداد بیشتری از ارائه‌دهندگان مانند نمایندگی‌های فروش، کارشناسان سیستم‌ها و شرکت‌های خدمات IT صورت گیرد که به دنبال توسعه گزینه‌های پیشنهادی به سازمان‌ها و ایجاد انتخاب‌های بیشتر برای آنها می‌باشند.
  • تعامل‌پذیری به صورت End-to-End: تحولات دنیای دیجیتال باید یک تجربه مطلوب برای کاربران، در ارتباط با برنامه‌های مورد نیازشان از طریق زیرساخت‌های شبکه ایجاد نماید. این امر به نوبه‌ی خود مستلزم عملکرد SD-WANها در دفاتر شعب، ساختمان‌های دارای ارتباطات شبکه‌ای، دیتاسنترها و سرویس Cloud با معماریِ باز و قابل برنامه‌ریزی برای تعامل‌پذیری Vendorها می‌باشد. بنابراین انتظار می‌رود که تعامل‌پذیری بیشتری در سازمان‌ها با سیستم مدیریت و مانیتورینگ متمرکز ایجاد گردد که چابکی بیشتر، امنیت یکپارچه و کیفیت بالاتری را برای تجربیات کاربران تضمین می‌نماید.
اشتراک ایمیل