APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی 5 قابلیت مهم vSphere 6.7، که دانستن آنها ضروریست

از آنجا که پشتیبانی کلی vSphere 6.0 تا 12 مارس 2020 ادامه خواهد یافت، خوب است تا نگاهی به 5 قابلیت مهم vSphere 6.7 که کارها را ساده‌تر می‌کند، بیندازیم.

پشتیبان‌گیری و بازیابی در سطح فایل

اولین قابلیت مهم vSphere 6.7، پشتیبان‌گیری از VCSA ضروریست تا در صورت اختلال، خطای کاربر و یا خرابی، بازیابی امکان‌پذیر باشد. vCenter Server Appliance به عنوان مرکز فرماندهی vSphere است و این بدان معناست که هاست‌ها، پیکربندی‌ها و یکپارچه‌سازی بین راهکارهای متنوع VMware مانند SRM، vROps، Log Insight و غیره را مدیریت می‌کند.

پیش از این امکان پشتیبان‌گیری از VCSA بصورت File-level از طریق رابط کاربری VAMI بدون زمان‌بندی امکان‌پذیر بود. اما با بروزرسانی دوم vSphere 6.7 اکنون قابلیت زمان‌بندی پشتیبان‌گیری را در  یک فضای خارجی  داریم.

پشتیبان گیری در Vsphere 6.7

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

بازیابی فرآیندی بسیار ساده است و تنها باید از دستورالعمل‌های رسمی VMware پیروی کرد اما در سطح پیشرفته تر بایستی فایل نصب VCSA را اجرا نموده و از این طریق بازیابی را انجام داد.

Content Libraries

دومین قابلیت مهم vSphere 6.7، ویژگی Content Libraries است. این Libraryها جایی برای ذخیره کردن فایل‌هایی مانند VM templateها و ISOها است.

بیشتر بدانید: امکانات و اجزای مختلف VMware vSphere

قدرت Content Libraries زمانی مشخص می‌شود که بین دو سایت یک Content Library به اشتراک گذاشته شود و یا یک Content Library از یک source خارجی پیکربندی گردد تا بتوان از فایل‌های آنها استفاده کرد. دیگر دوران استفاده از یک دیتا استور برای ISOها به‌سر رسیده است و اکنون استفاده از Content Library به تمامی هاست‌ها در یک سازمان این اجازه را می‌دهد تا به ISOها و Templateها دسترسی داشته باشند، فارغ از اینکه هرگونه LUN masking صورت پذیرد.

با بروزرسانی اول vSphere 6.7، اکنون از فایل‌های VMTX یا Virtual Machine Templates نیز علاوه بر OVF پشتیبانی می گردد.

Content Libraries

Capture کردن کد یکپارچه

یکی از قابلیت‌های جدید و جالب برای Developerها و مهندسین خودکارسازی، Code Capture UI می باشد که بدون نیاز به هیچ نصب نرم‌افزار اضافی، با vSphere HTML5 Client یکپارچه شده است.

Code Capture کاری را انجام می‌دهد که از نامش پیداست. می‌توان یک capture را آغاز کرد و سپس اقداماتی در سرور vCenter انجام داد. پس از اینکه تمامی فعالیت‌ها به اتمام رسید باید به Code Capture بازگشت تا در کد PowerShell  آن اقداماتی که انجام شده را مشاهده و یا دانلود کرد.

می‌توان این کد را گرفته و برای موارد خاص سازگار ساخت. این امر بطور حتم باعث سرعت توسعه خودکارسازی پردازه‌نویسی‌ها در سناریوهای پیچیده می‌شود.

قابلیت مهم در vSphere 6.7

تغییرات VMware Tools

در vSphere 6.7 U2 تغییرات کوچکی را در Tools VMware شاهد هستیم.

ممکن است این امر مورد توجه قرار گرفته باشد که توزیعات Linux مانند CentOS  با ابزارهای OpenVM به عنوان قسمتی از بسته نصب جابجا شده و باعث می‌شوند که نیازی به نصب دستی نباشد. اگر ابزارهای OpenVM در پکیج نصب نباشند، در بیشتر مواقع میتوان آنها را  از طریق Package Manager یا YUM نصب کرد.

همچنین برای Windows Server 2016 درایورهای PVSCSI و VMXNET3 که پیش از این همراه با VMware Tools  ارائه می‌شده‌اند درحال حاضر از طریق Windows Update قابل دسترسی‌اند. یعنی با اجرا کردن Windows Update می‌توان آنها رو به‌روزرسانی کرد  بدون اینکه اجباری به ارتقای Vmware Tools به صورت دوره‌‌ای وجود داشته باشد.

ویژگی مهم vSphere 6.7

vSphere Quick Boot

آخرین قابلیت مهم vSphere 6.7، قابلیت بوت سریع یا Quickboot است که برای Compliant Hardware خاص معرفی شده است. بوت سریع باعث افزایش سرعت Rebootکردن ESXi پس از Patch شدن می‌شود. این امر برای سازمان‌هایی که کلاسترهای بزرگی از هاست دارند زمان قابل توجهی را صرفه‌جویی می‌کند.

روش فعال سازی Quick Boot در VMware vSphere 6.7

راه‌اندازی محدد سرورها امری زمانبر است، بخصوص اگر در تنظیمات، چک کردن حافظه در زمان بوت شدن قرار داده شده باشد. Quickboot طراحی شده تا از فرآیند Rebootکردن سرورهای فیزیکی یک میانبر ایجاد کند.

قابلیت بوت سریع

جمع‌بندی

از دید ما این‌ها 5 قابلیت مهم vSphere 6.7 هستند که باید آنها را شناخت. اما ده‌ها ویژگی مفید دیگر نیز وجود دارند بنابراین امیدواریم این مجموعه متنوع ، مفید بوده و کاربران برخی از آنها را برای تولیدات و محیط کاری خود مورد استفاده قرار دهند.

اشتراک ایمیل