APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی بروزرسانی سوم vSAN 6.7 و قابلیت های جدید آن

سرانجام نسخه جدید vSAN 6.7 با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید معرفی گردید. از آن‌جایی که برنامه‌های کاربردی رو به تکامل هستند  و رویکردی مبتنی بر Cloud دارند، این زیرساخت باید به قدری انعطاف‌پذیر باشد که آن تغییرات را پشتیبانی کند. به‌روزرسانی سوم نسخه‌ی 6.7 قابلیت‌های جدیدی ارائه می‌کند که به مدیران در مدیریت برنامه‌های کاربردی Cloud در همان زیرساخت مربوط به برنامه‌های کاربردی قدیمی خود، کمک می‌کند.

نیاز به رویکرد زیرساختی متفاوت

سازمان‌ها برای پاسخگویی به نیازهای جدید، از برنامه‌های کاربردی قدیمی و یکپارچه (Monolithic) به برنامه‌های کاربردی مبتنی بر میکروسرویس روی آورده‌اند. میکروسرویس‌ها قابلیت های زیر را به توسعه‌دهندگان برنامه‌ی کاربردی ارائه میدهند:

 • مقیاس‌پذیری سرویس
 • زمان ارائه سرویس کمتر
 • هزینه‌ی کمتر برای ساخت و نگهداری سرویس

با این وجود، میکروسرویس‌ها چالش‌های مختص به خود را دارند: برنامه‌های کاربردی مبتنی بر میکروسرویس بسیاری از پیچیدگی‌های برنامه‌ی کاربردی را به سایر سیستم‌ها منتقل می‌کنند. ابزارهای جدید، مانند هماهنگ‌کننده‌ها (Orchestrators)، لازم است که پیچیدگی پیاده‌سازی صدها یا هزاران میکروسرویسی را که جایگزین برنامه‌های کاربردی قدیمی می‌گردند، کنترل نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Containerها که متد اصلی پیاده‌سازی میکروسرویس‌ها می باشند در اصل برای برنامه‌های کاربردی Stateless طراحی شده بودند و این اولین مورد استفاده از آن‌ها بود. اما از آن‌جایی که تقریبا تمام برنامه‌های کاربردی به ماندگاری ذخیره سازی نیاز دارند، Vendorهای  مختلف شروع به توسعه قابلیت‌های ماندگاری Storage داده‌اند تا موارد کاربرد بیشتری را پشتیبانی نمایند. پس از آنکه سازمان‌ها به بهبود قابلیت‌ها از طریق به‌کارگیری برنامه‌های کاربردی جدید، مانند دیتابیس‌های NoSQL، ادامه دادند و برنامه‌های کاربردی قدیمی را به میکروسرویس تبدیل کردند، Containerها بیشتر و بیشتر در فناوری‌های Stateful مورد استفاده قرار گرفتند.

توسعه‌دهندگان و مدیران به راهکار Storage ماندگاری نیاز دارند که با Kubernetes یکپارچه‌سازی گردد و قابلیت‌های اضافی، شامل خدمات مرتبط با Volumeهای Container ارائه کند. مدیرها قصد دارند با استفاده از همان ابزاری که هم‌اکنون برای VMها استفاده می‌کنند بتوانند Volumeهای Container را مدیریت کنند. از آن‌جا که Imageهای Container می‌توانند به سرعت توسعه یابند و برای اجرا در هرجایی زمان‌بندی شوند، به زیرساخت Storageی نیاز می‌باشد که بتواند بر حسب تقاضا با Containerها توسعه یابد و نه تنها در یک کلاستر، بلکه در میان دیتاسنترها و Cloudها قابلیت جابجایی داشته باشد.

VMware vSAN راهکار نهایی برای برنامه‌های کاربردی شرکت DataStax

چندی پیش VMware به خاطر توانایی در ارائه‌ی مدیریت زیرساخت یکپارچه مبتنی بر ‌Cloud، توسط DataStax به عنوان شریک سال (Partner of the Year) شناخته شد. که با این کار مشتریان DataStax در پیاده سازی و توانمندسازی زیرساخت فناوری اطلاعات در جهت کارایی و مدیریت Multi-Cloud سرعت بیشتری گرفتند.

کاترین اریکسون، مدیر استراتژیک در DataStax، اذعان داشت: «زیرساخت فوق‌همگرای VMware و VMware Cloud و نیز DataStax Enterprise یک راهکار نهایی ارائه می‌کنند تا برنامه‌های کاربردی نسل بعد را اجرا و یک تجربه‌ی مدیریت و پیاده‌سازی یکپارچه در سرتاسر Cloudها ارائه نمایند. این راهکار، با در نظر داشتن توسعه‌دهندگان و معمارها، زیرساخت و داده‌هایی با دسترس‌پذیری بالا ارائه می‌کند که می‌توانند منابع را به سرعت در محیط‌های توسعه و تولید در سرتاسر مناطق و دیتاسنترها، توسعه دهند.»

مزایای مهم اجرای برنامه‌های کاربردی متعلق به Cloud در vSAN عبارت است از:

 • سهولت عملیاتی – مدیریت Storage تحت یک پشته‌ی (Stack) واحد با ابزار VMware یکپارچه گردیده است که منجر به صرفه‌جویی در هزینه می‌گردد.
 • ارتقا چابکی – مشتریان می‌توانند فضای ذخیره سازی خود را به صورت خودکار و بر اساس Policy تعریف شده برروی یک پلتفرم Storage ثابت، پیاده‌سازی نمایند.
 • انتخاب و انعطاف‌پذیری بیشتر پیاده‌سازی – مشتریان می‌توانند در هر زمان با افزودن Node، زیرساخت فعلی را توسعه‌دهند که به این نوع توسعه Scale-Out می‌گویند، یا اینکه با افزودن CPU و RAM و نیز هارد دیسک، برای کلاسترهای خود همان زیرساخت با همان تعداد Node را فقط ارتقای سخت‌افزاری انجام دهند که این نوع مقیاس پذیری به Scale-Up شناخته می‌شود. با پشتیبانی از آخرین فناوری‌های Storage به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که بدون اختلال به یک کلاستر قابلیت‌هایی نظیر NVMe بیافزایند.

ارائه‌ی زیرساخت Container-Ready

بررسی بروزرسانی سوم vSAN 6.7 و قابلیت های جدید آن

به‌روزرسانی سوم vSAN 6.7 با رویکردی به بحث Container ها که قابلیت مقیاس‌پذیری و رشد بالا، قابلیت پورتابل بودن Multi-Cloud و مدیریت یکپارچه دارند، به مشتریان توانایی بیشتری داده در مدیریت سرویس‌هایش داده شود. تیم فناوری اطلاعات می‌تواند با به‌روزرسانی سوم vSAN 6.7 ماشین مجازی، Container و مدیریت Storage خود را با استفاده از فرآیندها و ابزار آشنا یکپارچه نماید و زمان Remediate نمودن مشکلات Storage را کاهش دهد. این به‌روزرسانی همگام با Containerها توسعه می‌یابد و به توسعه‌دهندگان، دسترسی یکپارچه به زیرساخت ارائه می‌دهد. از آن‌جایی که VMware از دیتاسنتر مرکزی به Cloud عمومی می تواند ارتباط برقرار کند، بارهای کاری و داده‌های آن‌ها می‌توانند به راحتی بین Cloudها منتقل گردند.

توسعه‌ی vSAN همگام با Containerها

توسعه‌دهندگانی که Containerها را پیاده سازی میکنند نمی‌خواهند نگرانی‌ای در مورد زیرساخت نداشته باشند و صرفا بر حسب تقاضا زیرساختشان توسعه یابد. در حالی که توسعه‌دهندگان Cloud عمومی با مشکلات مقیاس‌پذیری مواجه نمی‌شوند، اما پیاده‌سازی‌های On-Premises با Bottleneckهای قابل توجهی مواجه است. پیاده‌سازی Bare Metal فاقد ابزار ابتدایی برای مدیریت چرخه‌ی عمر، مانیتورینگ و ساخت یک زیرساخت Containerای دیگر می‌باشد. Storage خارجی موجود به خاطر فقدان مدیریت مبتنی بر Policy نمی‌توانند با کارایی کافی با Containerها توسعه یابند و به ابزار مدیریتی جداگانه از منابع فعلی نیازمند هستند.

توسعه‌دهندگان می‌توانند با vSAN به صورت یکپارچه Storage مصرف کنند. vSAN Cloud-Native Storage از تمام Objectهای کلیدی APIی Storage در Kubernetes پشتیبانی می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با کمترین زحمت یک Storage Class با محوریت Policy برای Podهای خود انتخاب نمایند و به طور خودکار حجم را زیاد کنند. در حالی که شما قادیر هستید برای فضای ذخیره سازی Container از Storage دیگری نیز استفاده کنید اما Storage با محوریت SPBM همراه با vSAN و Virtual Volumes دو مزیت مهم نسبت به VMFS دارد:

 • آماده‌سازی با محوریت API جهت توسعه‌ی همگام با Containerها
 • پورتابل بودن Hybrid Cloud به خاطر عملیات و زیرساخت هماهنگ

نتیجه‌ی نهایی این است که زیرساخت کاربر این امکان را دارد که میزان چابکی مورد نیاز خود را برای همگام ماندن با توسعه‌ی مبتنی بر Container به دست آورد و به کارگیری این فناوری نوظهور تسهیل گردد.

vSAN، متناسب با محیط‌های Hybrid Cloud

Containerهای Docker، که در سال 2013 منتشر شد، تحول عظیمی در حوزه Containerها ایجاد کردند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از قابلیت «یک‌بار ساخت، اجرا در همه‌جا» بر لپ‌تاپ‌های خود پیاده‌سازی نمایند و سپس آن‌ها را به صورت On-Premises به یک محیط تولیدی یا به یک ارائه‌دهنده‌ی Cloud عمومی با کمترین زحمت انتقال دهند. اما فناوری‌های Stateful به داده‌ها نیاز دارند تا بتوانند به راحتی بین محیط‌ها منتقل شوند و مدیران نیز فرآیندها و ابزاری آشنا می‌خواهند تا یک محیط Multi-Cloud را مدیریت کنند.

مدیران شبکه می‌توانند با vSAN از فرآیندها، ابزار و زیرساخت یکسان استفاده نمایند تا محیط‌های Cloud عمومی و خصوصی خود را مدیریت کنند؛ vSAN از سرویس‌های Native با صدها ارائه‌دهنده‌ی Cloud عمومی، شامل چهار مورد از بزرگترین ارائه‌کنندگان Cloud عمومی Amazon، مایکروسافت، گوگل و IBM، در ارتباط می‌باشد. از آن‌جایی که این محیط‌ها همان ابزار و فرآیندهای Cloudهای خصوصی کاربران را توانمندسازی می‌نماید، انتقال داده‌ها راحت بوده و Kubernetes می‌تواند محیط Cloud عمومی افراد را در حین توسعه‌ی محیط Container، قدرت ببخشد.

مدیریت یکپارچه Containerها و ماشین‌های مجازی توسط vSAN

جهت اجرای کارآمد برنامه‌های کاربردی Containerشده، سازمان‌ها لازم است که آن‌ها را بر همان زیرساخت مورد استفاده برای برنامه‌های کاربردی قدیمی اجرا کنند. اما امروزه مدیرهای شبکه نمی‌توانند Volumeهای Container را به صورت Granular مدیریت کنند؛ ممکن است چندین و چند Container در یک VM واحد وجود داشته باشد. اگر مشکلی در ارتباط با صحت عملکرد یک Container Volume مشخص پیش آید، مدیران شبکه برای عیب‌یابی و برطرف نمودن مشکل، دید Granular ندارند. در عوض، مدیران و توسعه‌دهندگان باید یک فرآیند به شدت دستی و طولانی را طی کنند تا منبع مشکل را شناسایی کنند.

مدیران شبکه قابلیت دید Granular در Volumeهای Container به دست می‌آورند که به مدیر این قابلیت را می‌دهد که به راحتی و سریعا اطلاعات تطبیق‌پذیری و صحت عملکرد را بر مبنای Container Volume مانیتور و کنترل کند. مدیران شبکه قادر خواهند بود که فورا عیب‌یابی نموده و فعالیت‌ها را انجام دهند؛ این پشتیبانی سریع به تیم‌های DevOps کمک می‌کند که برنامه‌های کاربردی مبتنی بر Container خود را حتی سریع‌تر اجرا کنند.

ارائه‌ی نسخه‌ی Enterprise Plus با عملیات Self Driving توسط vSAN

VMware اعلام کرد که در این نسخه از لاینسنس vSAN Enterprise Plus که شامل vSAN Enterprise و Licenseهای vRealize Operations Advanced، می‌باشد، رونمایی خواهد کرد. سازمان‌ها با به کارگیری از این نسخه‌ی vSAN از مزایای مهم ذیل برخوردار می‌گردند:

 • Stretched clusters with local protect می‌توان یک کلاستر کاربردی گسترده بین دو سایت مجزا از نظر جغرافیایی ساخت به گونه ای داده در سطح همان سایت نیز محافظت می شوند و داده‌ها به صورت همزمان بین سایت‌ها همسان‌سازی (Replicate) می‌گردد. این امر دسترس‌پذیری سطح سازمانی را با 50% هزینه‌ی کمتر نسبت به راهکار دیگر، افزایش می‌دهد.
 • رمزگذاری vSAN رمزگذاری vSAN امنیت Data-At-Rest را در سطح کلاستر ارائه می‌کند و از تمام ویژگی‌های vSAN، شامل ویژگی‌های مانند حذف داده‌های تکراری و فشرده‌سازی، پشتیبانی می‌کند. رمزگذاری vSAN، که با چند کلیک فعال می‌گردد، برای صحت و تطبیق‌پذیری داده‌ها ایجاد گردیده و مدیریت رمز و کلید را بسیار ساده کرده است و از انواع سیستم‌های مدیریت کلید مانند CloudLink، Hytrust، SafeNet، Thales و Vormetric، پشتیبانی می‌کند. رمزگذاری vSAN با FIPS 140-2 ارزیابی شده است که استانداردهای سخت‌گیرانه‌ی دولت فدرال ایالات متحده را رعایت می‌کند.
 • بهینه‌سازی مداوم عملکرد می‌توان عملکرد را با کمترین هزینه و با محوریت تجاری و عملیاتی همراه با آنالیزهای پیشبینی‌کننده، کنترل کرد که در نتیجه آن بارهای کاری به صورت خودکار هدایت می‌کند و به طور فعال و آینده‌نگرانه‌ای از چالش اجتناب می‌کنند.
 • برنامه‌ریزی و مدیریت موثر ظرفیت می‌توان هزینه و ریسک فضای ذخیره سازی مورد نیاز را با آنالیزهای پیشبینی‌کننده و Real-Time کاهش داد و برنامه‌ریزی فعال و آینده‌نگرانه و Densification بهینه ارائه داد. همچنین می‌توان تقاضای آتی را پیشبینی نمود، توصیه‌های عملیاتی به دست آورد و بازیابی (Reclamation) و Right-Sizing را خودکارسازی کرد.
 • Remediation هوشمند می‌توان با یکپارچگی معیارها و Logها و اطلاعات از برنامه‌های کاربردی به زیرساخت در vRealize Operation Manager، دیدگاه‌های عملیاتی، پیشبینی، پیشگیری و عیب‌یابی داشت.
اشتراک ایمیل