APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه نسل جدیدی از سرویس‌های SDN توسط شرکت AT&T

AT&T به زودی یک Chip با قابلیت برنامه‌‌نویسی را در شبکه به کار‌خواهد گرفت که کیفیت سرویس‌های فعلی را ارتقا می‌دهد.

آزمایش‌های اخیر شرکت AT&T که با استفاده از Switchهای متن باز White Box به انجام رسیده است، نسل جدیدی از سرویس‌ها را ارائه نموده که دارای قابلیت اطمینان‌ بیشتری بوده و به زودی نیز در دسترس خواهند بود.

چندی پیش شرکت AT&T آزمایشی برروی هسته‌ی اصلی شبکه‌ی خود پیاده نمود که در آن از Switch‌های مبتنی بر Chip‌‌های خریداری‌شده از شرکت‌های Intel، Broadcom و Barefoot Networks استفاده شده بود. Barefoot با ارسال به موقع نمونه‌‌های تولیدی خود، پیاده‌سازی نسخه‌ی آزمایشی را به میزان قابل ملاحظه‌ای سرعت بخشید.

AT&T همانند سایر سرویس‌دهندگان Cloud با سرعت بسیار زیادی به توسعه رویکرد Software-Defined Networking یا به اختصار SDN در شبکه‌ گام برمی‌دارد. با این حال باید توجه داشت که همزمان با گسترش این تغییرات در سطوح بیشتری از زیرساخت‌ها، ضروریست که انعطاف‌پذیری بیشتر و عملکرد بالاتری نیز در اختیار سرویس‌دهندگان و مشترکین شبکه قرار گیرد.

نکته‌‌ی مثبت این تغییرات در آن است که تمامی پردازشگر‌های شبکه‌ی این 3 شرکت‌‌‌ در اختیار سازندگان مختلف قرار دارد و در نتیجه‌ی آن Vendor‌های نوپا نیز از امکان رقابت با شرکت‌های بزرگی همچون Cisco برخوردار می‌گردند که توانایی طراحی و ساخت برخی از Chip‌های مورد نیاز خود را دارد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Chip تولیدی شرکت Barefoot با نام Tofino به دلیل دارا بودن قابلیت‌های ویژه و جدید از دیگر انواع مشابه متمایز و برجسته‌ است. این شرکت اعلام نموده است که در مقایسه با Silicon Switching‌ قدیمی، طراحی جدید Tofino از قابلیت برنامه‌نویسی بسیار بالاتری برخوردار است؛ ضمن آنکه دارای عملکرد بالاتری بوده که معادل با Tbps 6.5 (پردازش 5/6 ترابایت داده در ثانیه) می‌باشد.

پس از آنکه نسخه‌ی آزمایشی این پردازشگر ارائه گردید، AT&T اقدام به همکاری با Networks Barefoot و Edgecore Networks به عنوان شرکت سازنده‌ی White-Box نمود. لازم به ذکر است که شرکت Agema Systems نیز به عنوان یکی از تولیدکننده‌ها‌ی Switch در این آزمایش مشارکت داشته است. کمتر از سه ماه پس از آغاز همکاری‌ها یک Switch بر مبنای طراحی  Wedge 100(سوئیچ طراحی‌شده برای Facebook) ایجاد گردید. برنامه‌نویسی در این طراحی به گونه‌ای صورت گرفته بود که علاوه بر انجام فرآیندهای استاندارد Routing، کارکردهای مربوط به پردازش Packetها نیز در آن انجام می‌پذیرفت. Andre Fuetsch، مدیر ارشد فناوری و سرپرست AT&T Labs اظهار داشت: این قابلیت‌ها می‌تواند اطلاعات Real-Time درباره‌ی وضعیت Packetها در شبکه را فراهم نماید.

Ed Doe نایب‌رییس بخش تجهیزات و کسب‌و‌کار شرکت Barefoot بیان داشت: علی‌رغم آنکه SDN و مجازی‌سازی بسیاری از کارکردهای شبکه را به سرورهای استاندارد x86 انتقال داده‌اند، اما برای کسب عملکرد یکسان با Switch‌های مبتنی بر Tofino باید فعالیت‌هایی ازجمله بررسی تمام Packet‌ها درون Switch انجام شود. در ضمن باید توجه داشت که قابلیت برنامه‌نویسی برروی Chip مشتریان را قادر می‌سازد تا عملکردهای مذکور را به سطح پردازشگر منتقل نمایند.

Michael Howard به عنوان یکی از محققان شرکت IHS Markit اظهار داشت: قابلیت دیدی که شرکت AT&T با استفاده از این تکنولوژی کسب کرده است می‌تواند عملکرد بالاتر و سرویس‌های پایدار‌تری را به همراه داشته باشد؛ چراکه از این پس شبکه‌ها قادر خواهند بود منابع لازم را به صورت پیوسته مشخص و در دسترس قرار دهند.

Howard معتقد است که پیشرفت به دست آمده شبکه‌ها را در آینده قادر به شناسایی و تامین نیازهای مختص هر برنامه‌ی کاربردی خواهد نمود؛ در نتیجه ازین پس در دیتاسنترها و یا در سرویس‌های Cloud‌ مختلف، الزامات مربوط به برنامه‌های کاربردی نیازی به هماهنگ شدن با ظرفیت‌های موجود در شبکه نخواهد داشت.

وی متذکر شده است که با توجه به گستردگی شبکه‌هایی مانند AT&T، تحول فوق یک شبه رخ نخواهد داد و هدف این شرکت در سال جاری پیاده‌سازی 55 درصد از کارکرد‌های شبکه خود برروی SDN می‌باشد.

پیش‌بینی می‌شود که سیسکو نیز همانند IBM رویکردِ مبتنی بر نرم‌افزار و سرویس‌ را مدنظر قرار خواهد داد و این روندی است که از هم‌اکنون نیز آغاز شده است‌. در تایید این پیش‌بینی می‌توان به تاکید سیسکو به حضور در فرآیندهای آزاد شبکه و‌ همکاری این شرکت با چندین سازمان Open-Source اشاره نمود.

اشتراک ایمیل