APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

استقبال از دیتابیس Azure Cosmos DB شرکت مایکروسافت

دیتابیس Azure Cosmos DB که اخیرا مورد توجه متخصصان این حوزه قرار گرفته است، اولین سرویس دیتابیس چند مدلی (Multi-Model) می‌باشد، که به صورت Native به پشتیبانی از دیتابیس NoSQL پرداخته و در سرتاسر جهان انتشار یافته است. این تکنولوژی که برای Cloud طراحی شده امکان ساخت برنامه‌ها را در مقیاس گسترده فراهم نموده و انتقال داده‌ها به جایی که کاربران در آن مستقر هستند را با تضمین SLA با حداقل میزان تأخیر، بهبود توان عملیاتی و دسترسی‌پذیری ۹۹/۹۹ درصدی، میسر می‌سازد.

متخصصان مجله‌ی InfoWorldاخیراً در مراسم انتخاب جایزه‌ی تکنولوژی سالِ این مجله، از تکنولوژی Azure Cosmos DB تقدیر نمودند. توجه ویژه‌ی این متخصصان بر روی رویکرد نوآورانه‌ی این تکنولوژی نسبت به پیچیدگی‌های ساخت و مدیریت سیستم‌های توزیعی بوده است که برمبنای کارهای Leslie Lamport (برنده‌ی جایزه‌ی تورینگ) در ارائه‌ی چندین Consistency Model به انجام رسیده است. همچنین به دلیل اینکه این سیستم در سطح جهانی توزیع شده، کاربران از همه‌جای دنیا می‌توانند به نسخه‌ی یکسانی از داده‌ها دسترسی داشته باشند. به علاوه این مجله، انعطاف‌پذیری و تنوع Use Caseهای Azure Cosmos DB از ذخیره‌ی مستندات مبتنی بر JSON تا پشتیبانی از APIهای MongoDB و قابلیت SQL Query برای Azure Table Storage را تحسین نمود.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۷، افراد در هنگام انتخاب دیتابیس خود با هیچ محدودیتی مواجه نبودند و این دقیقاً مزیت ویژگیِ مدل‌های متعدد سازگاریِ موجود در Azure Cosmos DB می‌باشد زیرا با وجود ۵ گزینه‌ی مجزا، دیگر اجباری به انتخاب میان داده‌ی کُند اما دقیق و داده‌ی سریع اما غیردقیق وجود ندارد.

در مراسم اهدای جوایز مجله‌ی InfoWorld در سال ۲۰۱۸، علاوه بر تحسین Azure Cosmos DB و تقدیر از پروژه‌ی Olympus مایکروسافت خاطرنشان کرد که طراحی سخت‌افزار به صورت Open Hardware از جانب مایکروسافت به پروژه‌ی Open Compute نیز کمک بسیاری کرده و پیاده‌سازی سخت‌افزار Cloud-Scale را بسیار افزایش داده است. بارهای‌کاری پیچیده دیتاسنترها را به سمت متنوع ساختن سخت‌افزارها هدایت می‌کند، همچنین لازم به ذکر است که طراحی‌های پروژه‌ی Olympus کاملا در مورد پیکربندی‌های محاسباتی چندگانه و یک استاندارد Open-Source جدید که در دسترس تمام تولیدکننده‌ها می‌باشد، منعطف است.

اشتراک ایمیل