APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

اعطای اولین استاندارد رسمی به Big Data توسط ITU

ITU  ، اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل متحد برای ترویج همکاری جهانی در حوزه ‌های فنیِ مختلف تلاش فراوانی کرده است ؛ این آژانس اخیراٌ اولین استانداردش را به داده‌ های عظیم (Big Data) اعطا نموده است .

استاندارد جدید بین‌المللی به‌ تفصیل در مورد الزامات ، قابلیت ‌ها و مصارف داده‌ های عظیم مبتنی بر فضای Cloud پرداخته است ؛ با یک نگاه آینده نگرانه می توان دریافت این استاندارد می ‌تواند در مقیاس جهانی مزایای قابل‌توجهی را در برداشته باشد . همچنین این استاندارد به‌ طور اجمالی توضیح می‌دهد که چگونه سیستم های رایانش ابری ، می ‌تواند در ارائه سرویس های مبتنی بر big data سودمند باشند .

Chaesub Lee به ‌عنوان مدیر استانداردسازی ارتباطات دفتر اتحادیه بین‌المللی مخابرات می گوید: «استاندارد جدید ITU اصول مورد توافق بین‌المللی در مورد داده ‌های عظیم مبتنی بر Cloud را ارائه می ‌کند . این امر موجب انسجام در اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف داده‌ های عظیم مبتنی بر Cloud می ‌شود و مبنای مشترکی را برای توسعه سرویس های داده‌ های عظیم و پشتیبانی از استاندارد های فنی ارائه می‌ کند.»

نکات عمده گزارش جدید ITU عبارت ‌اند از : توصیه‌ ها و الزامات موردنیاز برای جمع‌ آوری داده ، مجازی سازی ، تحلیل و ذخیره ‌سازی و همچنین ملاحظات امنیتی.

با این ‌حال ، چیزی که کاملاً روشن نیست این است که آیا این ویژگی ‌ها به طور قابل توجهی به آنچه در حال حاضر توسط فروشندگان در فضای داده ایجاد شده است ، افزوده شده یا خیر؟

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Alan Duncan ، مدیر تحقیقات Gartner می‌ گوید : « ما تا حدودی به این استاندارد های بین‌المللی در فضای داده مشکوک هستیم . تا به ‌حال مشاهده نشده است که هیچ‌ کدام از آن‌ ها کشش زیادی داشته باشند . چیزی که اغلب اتفاق می‌ افتند این است که پیش از به وجود آمدن استاندارد های رسمی ، بازارها فروشندگان را مجبور می ‌کنند تا در محصولات خود تعامل متقابل را برقرار کنند .»

وی افزود: «منطق موجود در این استانداردها این است که همه ‌چیز تعاملی و سازگار باشد امّا در داده ‌های عظیم ، این امر از قبل در سطح عملی اتفاق افتاده است تا فروشندگان را قادر کند تا به همکاری با یکدیگر بپردازند .»

Duncan اشاره می ‌کند : « به‌ عنوان ‌مثال ، فروشندگانی همچون Tableau، Teradata و Alteryx از پیش اتصالات میان پلتفرم هایشان را برقرار کرده‌ اند .»

در حالی ‌که استاندارد ITU ممکن است که از لحاظ نظری ، عالی به نظر برسد امّا از لحاظ عملی ، کمی دیر شده است !

اشتراک ایمیل