APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

اعلام وجود سازگاری بین ZFS و Linux Ubuntu

شرکت Canonical اعلام نمود که پشتیبانی از (ZFS (Z File System در Ubuntu 16.04 LTS امکان پذیر خواهد بود؛ امّا بسیاری از کاربران در مورد تعارضات ممکن سؤالاتی مطرح نموده اند. آقای Dustin Kirkland به عنوان یکی از اعضای تیم تهیه و استراتژی Ubuntu Canonical تشریح نموده  که این مسئله، مشکل حادی نمی باشد.

Z File System یا به اختصار ZFS، به‌ عنوان تلفیقی از یک Volume Manager (مانند LVM) و یک فایل سیستم (مانند ext4، xfs یا btrfs) محسوب می گردد و دارای مجوز و لایسنس CDDL (مجوز توسعه و توزیع مشترک) می باشد. از سوی دیگر، Linux داری مجوز (GPLv2 (GNU General Public License Version 2 است و این دو مجوز با یکدیگر سازگار نیستند. در واقع، نمی ­توان کدهای هر کدام از این دو را در یک باینری یکسان مورد استفاده قرارداد و این امر آغاز تمام سردرگمی ­ها است.

“صدور مجوز و پشتیبانی از ZFS مشکل خاصی ایجاد نمی نماید.”

توسعه ­دهندگان Ubuntu از سؤالات انجمن های تخصصی، آگاه می باشند و پیش از اعلام رسمی پشتیبانی از ZFS در Ubuntu به این مشکل پی برده­ اند. آقای Dustin Kirkland از شرکت Canonical توضیح داده است که چرا در حقیقت تعارضی وجود ندارد.

طی این سال ‌ها، استثنائات پیش ‌بینی ‌شده ‌ای برای دیگر ماژول ­های Standalone، مستقل و خود کفا و همچنین ماژول ­های Kernelی اختصاصی و non-GPL وجود داشته است. آقای Dustin Kirkland افزود: دستاورد ما برای کاربران Ubuntu ،Linux و حتی تمامی نرم ­افزار های متن باز خوشایند است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این موضوع خاص در سایت رسمی ZFS به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته و در بخش Q&A، به این تعارض آشکار پرداخته‌ شده است. توسعه ‌دهندگان می­ گویند که هیچ بندی در این مجوز، مانع توزیع آن در قالب یک ماژول باینری یا در قالب کد منبع (Source Code) نمی­ شود.

بنابراین کاربران می توانند اطمینان داشته باشند که همکاری Canonical و Ubuntu در تصمیم‌ گیری بر سر اجرای پشتیبانی از ZFS به تعارض و درگیری خاصی منجر نخواهد شد.

در هر صورت، Dustin Kirkland به موضوعی که به ‌طور مداوم از طرف مردم پرسیده می­شود اینگونه پاسخ داده است:” Canonical و Ubuntu واقعاً علاقه ­ای به بحث درباره سازگاری ­های این لایسنس ندارند و تنها تمرکزشان بر روی فناوری متمرکز شده است.”

اشتراک ایمیل