APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی قابلیت های مجازی‌سازی شبکه‌ با Hyper-V

این مبحث ویژگی Hyper-V Network Virtualization یا HNV را توصیف می­کند که در ویندوز سرور 2016، ارائه شده است.

  • در حال حاضر Hyper-V Network Virtualization از VXLAN Encapsulation پشتیبانی می‌کند.
  • HNV Policy از طریق Microsoft Network Controller قابل برنامه‌ریزی است.
  • Hyper-V Network Virtualization کاملا با Microsoft Software Load Balancer سازگار است.
  • مطابق با استانداردهای IEEE Ethernet می­باشد

سوئیچ Hyper-V قابل برنامه‌ریزی

Hyper-V Network Virtualization اساس راهکار SDN بروزرسانی شده‌ی مایکروسافت است و کاملاً در SDN Stack ادغام شده است. Network Controller جدید مایکروسافت، پالیسی‌های HNV را به سمت Host Agentی هدایت می‌کند که با استفاده از پروتکل Open vSwitch Database Management یا OVSDB به عنوان Interface SouthBound روی هر Host اجرا می‌شود. Host Agent این پالیسی را با استفاده از سفارشی­ سازی Schema VTEP ذخیره می‌کند و قوانین پیچیده Flow را در Performant Flow Engine در Switch Hyper-V برنامه‌ریزی می‌کند.

Flow Engine درون سوئیچ­ های Hyper-V همان Engine بکار رفته در Microsoft Azure است که در مقیاس وسیعی در Cloud Microsoft Azure Public مورد بررسی قرار گرفته است. علاوه ­بر­این کل SDN از طریق Network Controller ،Stack می‌شود و Network Resource Provider هم با Microsoft Azure سازگار است، بنابراین قابلیت­های Public Cloud Microsoft Azure را برای Service Provider Customers Hosting بالا می‌برد، سوئیچ­ های Hyper-V هم از Stateless Flow و هم از Stateful Flow مبتنی بر Match Action ساده در Flow Engine مایکروسافت پشتیبانی می‌کند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

مجازی‌سازی شبکه‌ با Hyper-V

پشتیبانی از VXLAN Encapsulation با Hyper-V  

پروتکل Virtual eXtensible Local Area Network یا VXLAN-RFC7348 با پشتیبانی Vendorهایی سیسکو، Brocade ،Dell ،HP و غیره به طور گسترده‌ای در بازار مورد قبول واقع شده است. در حال حاضر HNV از این Scheme Encapsulation با استفاده از حالت Distribution MAC از طریق Microsoft Network Controller پشتیبانی می‌کند تا Mappingها را برای Tenant overlay شبکه‌ی آدرس‌های IP یا Customer Address برنامه‌ریزی کند. برای بهبود عملکرد هم NVGRE و هم VXLAN Tasks Offloads از طریق درایورهای Third-Party پشتیبانی می‌شوند.

تعامل‌پذیری Software Load Balancer یا SLB

ویندوز سرور 2016 دارای یک Software Load Balancer یا SLB با پشتیبانی کامل برای تعامل بی‌نقص ترافیک شبکه مجازی با HNV است. این SLB از طریق Flow Engine Performant در v-Switch  Data Plane اجرا می‌شود و برای Map نمودن Virtual IP یا VIP و Dynamic IP یا DIP توسط Network Controller کنترل می‌شود.

Compliant IEEE Ethernet Header

HNV برای اطمینان از تعامل‌پذیری با تجهیزات فیزیکی و مجازی Third-Party که به پروتکل‌های استاندارد صنعت بستگی دارد، Correct L2 Ethernet Headers را پیاده‌سازی می‌کند. علاوه بر این پشتیبانی از Jumbo Frames (MTU> 1780) در شبکه فیزیکی L2 جهت محاسبه overhead پکتهای معرفی شده توسط پروتکل‌های Encapsulation (NVGRS, VXLAN) لازم است.

بیشتر بخوانید: دسته بندی قابلیت‌های پشتیبانی شده Hyper-V بر اساس نسل و سیستم عامل

اشتراک ایمیل