APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

توسعه SDN سیسکو به سرویس‌های Public Cloud

اجرای راهکار ACI شرکت سیسکو در سرویس‌های Public Cloud، باعث تسهیل روند مدیریت شبکه‌های Hybrid برای کاربران شده است.

شرکت سیسکو به تازگی از اقدام جدید خود برای ارائه روشی جهت یکپارچه‌سازی محصولات SDN با نام Application Centric Infrastructure یا به اختصار ACI، با زیرساخت سرویس Public Cloud متعلق به Amazon Web Services، Microsoft Azure و Google Cloud Platform خبر داده است.

Cisco با توسعه ACI از دیتاسنتر به سرویس Public Cloud، توانسته است مدیریت شبکه‌های Hybrid را برای کاربران تسهیل نموده و هر دو محیط را توسعه بخشد. همچنین این شرکت اذعان کرد با مدیریت شبکه در محیط‌های Hybrid می‌توان اجرای Policyهای امنیتی بسیار دقیق و مدیریت برنامه‌های کاربردی در هر دو فضا را برای کاربران میسر نمود.

Tom Edsall، معاون ارشد و مدیر کل گروه ACI در شرکت سیسکو اظهار داشت: در حال حاضر، مشتریان به محیط‌های Multi-Cloud گرایش پیدا کرده و بیش از پیش به دنبال ایجاد تطبیق و هماهنگی در این محیط‌ها می‌باشند؛ بنابراین دیگر نیازی به یادگیری و کسب اطلاعات در مورد ابزارها و APIهای جدید نخواهند داشت. این شرکت قصد دارد چندین Controller رادر سایت‌های مختلف فعال نماید که قابلیت اتصال به یکدیگر را داشته باشند. بدین ترتیب مدیران IT قادر به ارائه Policyهای  سازگار با تمامی محیط‌ها یا Policyهای مختص یک فضای واحد خواهند بود. از نمونه Policyهای اجرا شده در این مدل می‌توان به فرآیند بخش‌بندی شبکه‌ها، فرآیند Microsegmentation برای ترافیک و ارائه Whitelist از ترافیک‌های قابل قبول اشاره نمود.

علاوه بر موارد ذکر شده، شرکت سیسکو به بررسی این موضوع نیز می‌پردازد که آیا برنامه‌های مدیریت Cloud در شرکت مایکروسافت از جمله Azure Stack  قادر به کنترل ACI API می‌باشند یا خیر. ضمن اینکه نحوه کنترل برنامه‌های Open Source از قبیل Kubernetes Container Orchestration و پلتفرم مدیریت در محیط‌های Hybrid را توسط ACI بررسی می‌نماید. در حال حاضر این شرکت از برنامه‌های خود در خصوص اجرای این عملکرد خبر داده است اما هنوز اطلاعاتی در مورد قیمت یا قابلیت دسترسی به پشتیبانی ACI برای پلتفرم‌هایPublic Cloud ارائه نکرده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Brad Casemore از تحلیلگران IDC اظهار داشت: این اقدام در واقع توسعه ACI از دیتاسنتر به فضای Cloud می‌باشد که بدین ترتیب می‌توان یک مدل مشابه از Policy امنیت و شبکه را در فضای Cloud و On-Premises اجرا نمود. وی معتقد است این اقدام از نظر 4000 مشتری ACI که در حال حاضر از سرویس‌های Public Cloud استفاده می‌نمایند، بسیار مفید خواهند بود.

اجرای SDN در یک محیط ترکیبی در واقع مفهوم جدیدی به شمار نمی‌رود. پیش از این نیز شرکت VMware اعلام کرده بود که برای اجرای نرم‌افزار شبکه مجازی NSX در محیط‌های Public Cloud و Premises برنامه‌ریزی نموده است.

اشتراک ایمیل