APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معماری جدید سیسکو DNA

معماری شبکه دیجیتال (Digital Network Architecture) ارائه شده توسط سیسکو موجب تسهیل عملیات می‌گردد.

شرکت سیسکو به تازگی اقدام به معرفی معماری مبتنی بر نرم‌افزار نموده است که قادر به توسعه سیاست‌ها در سراسر شبکه‌های سیمی و بی‌سیم سازمان‌ها از شعب گرفته تا لبه‌های شبکه و حتی هسته مرکزی شبکه می‌باشد.

معماری ارائه شده توسط این شرکت به عنوان طرحی برای ساخت یک شبکه سازمانی همراه با قابلیت مجازی‌سازی، خودکارسازی، تجزیه و تحلیل، مدیریت سرویس Cloud و قابلیت برنامه‌ریزی جهت سهولت در عملیات و مدیریت می‌باشد. این طرح از طریق Cisco ONE Software Licensing در تعداد زیادی از پلتفرم‌های سیسکو ارائه شده و به واسطه APIC-Enterprise Module SDN Controller که فرآیند توسعه و آزمایش آن به کندی پیش رفته است، تثبیت می‌شود.

شرکت سیسکو عنوان کرد: علی‌رغم تاخیرهای APIC-EM، این مورد بیش از 100 مورد پیاده‌سازی شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار در سطح سازمانی داشته است، ضمن اینکه یک APIC-EM Instance به تنهایی می‌تواند تا 4000 دستگاه را پشتیبانی نماید.

Rob Soderbery، معاون ارشد سیسکو در بخش راهکارها و محصولات این شرکت بر ضرورت این موضوع تاکید نمود که کاربران باید همزمان با دیجیتال نمودن کسب وکار خود به سمت معماری DNA حرکت نمایند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

سرویس‌های DNA تحت کنترل و نظارت APIC-EM، شامل نرم‌افزار اتوماسیون سیسکو به صورت Plug and Play  و Easy Quality-of-Service می‌باشد. Plug and Play، یک Agent در روترهای سیسکو می‌باشد که هدف آن حذف نیاز به هرگونه اقدام جهت پیکربندی اولیه یا ارائه سرویس از سوی اپراتور شبکه (Truck Roll-Out) برای موقعیت‌های Remote می‌باشد تا از زمان و هزینه پیاده‌سازی کاسته شود.

EasyQoS، امکان به‌ روزرسانی پویای ساختار QoS در سراسر شبکه را با اتکا بر سیاست‌های برنامه میسر نموده و موجب اولویت‌بندی برنامه‌ها به گونه‌ای مطلوب می‌گردد.

برنامه کاربردی Intelligent WAN Automation Services نیز یکی دیگر از رشته‌های DNA به شمار می‌رود. با این نرم‌افزار، فرآیند پیاده‌سازی و مدیریت روترهای ASR و Cisco ISR خودکارسازی شده و مجموعه محصول IWAN ایجاد می‌شود.

این شرکت اظهار داشت: دپارتمان‌های IT می‌توانند شبکه‌ای را همراه با اولویت‌بندی برنامه، انتخاب مسیر و Caching با 10 کلیک ماوس با سرویس‌های خودکارسازی IWAN، پیکربندی و پیاده‌سازی نمایند.

برای مجازی‌سازی، DNA شامل Evolved IOS-XE و Enterprise NFV می‌گردد. Evolved IOS-XE یک سیستم عامل شبکه است که برای قابلیت برنامه‌ریزی (Programmability) ، خودکارسازی مبتنی بر کنترلر (Controller-Based Automation) و سرویس‌پذیری (Serviceability) بهینه‌سازی شده است. این تکنولوژی شامل APIهایی برای توسعه برنامه‌های کاربردی Third-Party، مدیریت مبتنی بر نرم‌افزار، میزبانی برنامه‌های کاربردی، Edge Computing و جداسازی از سخت‌افزار فیزیکی می‌باشد که بستر مجازی‌سازی را فراهم می‌نماید.

Enterprise NFV با گنجانده شدن در سیستم عامل به عنوان یک پشته نرم‌افزاری (Software Stack) به شمار می‌رود که عملکردهای شبکه مجازی برای فایروال، مسیریابی، بهینه‌سازی و کنترل کننده WAN و همچنین فرآیند Orchestration را شامل می‌شود. بدین ترتیب امکان مجازی‌سازی هر بخش، در یک پلتفرم سفارشی شده‌ی سخت‌افزار سیسکو، مانند روتر ISR Branch یک سرور یا هر پلتفرم  x86 فراهم می‌شود.

Evolved IOS-XE در سوییچ‌های Cisco Catalyst 3850/3650 و روترهای ASR 1000 و ISR 4000 اجرا شده و در سراسر مجموعه شبکه سازمانی توسعه می‌یابد.

این شرکت در ادامه اظهار داشت که DNA شامل یک برنامه کاربردی برای مدیریت سرویس Cloud تحت عنوان CMX Cloud می‌باشد. CMX Cloud به ارائه اطلاعات مربوط به موقعیت و حضور از زیرساخت‌های بی‌سیم سیسکو برای ایجاد دیدگاه نسبت به رفتار مشتری می‌پردازد که برای تعاملات شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر آن برای Wi-Fi Onboarding نیز به کار می‌رود.

وی افزود: CMX Cloud به ارائه یک تجربه شبیه به Meraki برای کاربران محصولات بی‌سیم LAN در شرکت سیسکو می‌پردازد. لازم به ذکر است که Meraki یکی از ارائه دهندگان برنامه مدیریت WLAN مبتنی بر Cloud است که سیسکو  آن را در سال 2012 به مبلغ 1.2 میلیارد دلار خریداری نمود.

به گفته‌ی Soderbery، کاربران می‌توانند سرویس‌های Meraki را از طریق واسط‌های کاربری برنامه‌نویسی با CMX Cloud ترکیب نمایند.

در حال حاضر، APIC-EM، Plug and Play و Easy QoS بدون پرداخت هیچ‌ گونه هزینه اضافی با Cisco SmartNet Total Care یا سرویس‌های پشتیبانی در دسترس می‌باشند. Intelligent WAN App از طریق نرم‌افزار Cisco ONE Foundation ارائه شده و هم اکنون در دسترس می‌باشد.

Enterprise NFV از طریق Cisco ONE WAN Suite به صورت اشتراک سالانه ارائه خواهد شد و تا نیمه اول سال، در دسترس می‌باشد.

اشتراک ایمیل