APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه راهکار جدید Cisco در حوزه ی IoT با نام Digital Ceiling

شرکت Cisco با سرعت در حال تغییر و تحول در کنفرانس رونمایی از رویدادهای خود یعنی Cisco Live می باشد تا آن را به گونه ای ارائه نماید که از یک نمایش مهندسی شبکه ظاهری خارج شده و برای مدیران کسب و کار، مدیران سازمان ها و افرادی که با IT سروکار دارند، جذابیت بیشتری داشته باشد. طی هفته های اخیر Cisco Live در اروپا با ارائه شماری از راهکار ­های یکپارچه و از پیش تعیین شده، توانسته است به‌ خوبی نظرها را به سوی خود جلب نماید.

یکی از جالب ‌توجه‌ ترین راهکار­ها برای مشتریانِ شرکت ­ها و شرکای آنان، طرح Digital Ceiling یا سقف دیجیتالی شرکت Cisco است. این راهکار مبتنی بر IoT، همه ی سرویس ­های ساختمانی را در یک شبکه ی مبتنی بر IP همگرا و منحصر، به یکدیگر متصل می‌ نماید. هر ساختمانی از پیش حاوی چندین شبکه نظیر HVAC، امنیت، کنترل ­های ساختمانی و سایر سیستم­ ها می باشد. همان‌طور که روشنایی ­های قدیمی در حال جایگزین شدن به LED ها هستند، ساختمان ‌ها نیز به ‌طور فزاینده به راهکار های روشنایی متصل (Connected Lighting) تبدیل می ‌شوند. دلایل بسیاری برای استفاده ی سازمان‌ ها به روشنایی ­های LED وجود دارد که مهمترین آن صرفه جویی در مصرف برق تا حدود ۲۰ درصد می باشد.

Cisco به یکی از موفق ­ترین شرکت ‌ها در جذب فرصت‌ های ایجاد شده در بازار در حال گذار تبدیل‌شده است و انتقال به روشنایی­های LED از این قضیه مستثنا نیست. همان ‌طور که سازمان ­ها فرایند تغییر به سیستم ­های شبکه­ بندی شده LED را تجربه می­ کنند، راهکار جدید روشنایی هوشمند به ‌عنوان نقطه اجماعِ سایر شبکه­ های ساختمانی عمل خواهد کرد. این شبکه روشنایی در واقع سریع‌ ترین راه برای ایجاد Digital Ceiling محسوب می گردد. از آنجا که روشنایی ­ها فراگیر می باشند و در فاصله هشت فوت از یکدیگر قرارگرفته‌ اند، موجب می­ شوند که این سیستم به تنها سیستم با دوام در نقطه اتصال مرکزی تبدیل گردد. همچنین این راهکار شامل تعدادی سنسور جهت نظارت بر مواردی همچون دما، دی ‌اکسید کربن و بلوتوث های کم مصرف می باشد.

اتصال تمامی این سنسورها به سایر شبکه ­های ساختمانی موجب فراهم آمدن داده ­های غنی در مورد ترافیک ساختمان، اشغال و بهره ­برداری از منابع می­ گردد. شرکت Cisco با Digital Ceiling به دنبال تبدیل نقاط کاربری کم ‌ارزش و گُنگ به یک سیستم IoT هوشمند است.

cisco

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

با این ‌حال، ارزش Digital Ceiling همچون راهکار های IoT، فراتر از شبکه ­های صرفاً همگرا می ­رود. ترکیب داده ­های تولید شده توسط این سیستم و تجزیه ‌و تحلیل های صورت گرفته، سازمان­ ها را قادر می سازد تا تصمیم ­گیری­ های بهتر و آگاهانه ­تری داشته باشند. به ‌عنوان‌ مثال، در اکثر شرکت‌ ها، سیستم تهویه هوا، روشنایی ­ها و سایر سیستم ­ها در طی روز، صرف‌ نظر از اینکه کسی در سازمان حضور داشته باشد یا خیر، در زمان ­های معینی روشن و خاموش می ­شوند. در ساختمان­ های هوشمند، سیستم­ های موجود توسط سنسور کنترل می ­شوند و به‌ مجرد اینکه حضور فردی در سازمان توسط سنسور تشخیص داده شود، دستگاه روشن می ­شود. بدین ترتیب، دوربین ­های امنیتی، Access Point ها، روشنایی ­ها و سیستم­ های دیگر، در آن نقطه بالطبع روشن خواهند شد. با گذشت زمان، ساختمان مذکور با الگو های مصرفی نرمال آشنا می ­شود و قابل پیش ­بینی خواهد شد.

شرکت Cisco برخی پیش نیازهای ساختمان را جهت پشتیبانی از Digital Ceiling ارائه نموده است که عبارت ‌اند از :

  • زیرساخت شبکه
  • پروتکل ­ها و API های طراحی ‌شده برای IoT
  • گسترش تبادل اطلاعات
  • محیط عملیاتی
  • معماری تأیید شده

به دلیل تمرکز بسیاری از سازمان ‌ها بر ساخت محل کار دیجیتال، تحول دیجیتالی یکی از موضوعات اصلی کنفرانس Cisco Live در اروپا بوده است. اولین گام در این مسیر این است که می ­بایست تمامی سیستم­های ساختمانی را در یک شبکه همگرا و تکی قرار داد و سپس برای به دست آوردن بینش جدید در مورد نحوه استفاده از امکانات، آن ‌ها را تجزیه ‌و تحلیل نمود. راهکار Digital Ceiling توسط شرکت Cisco در سیستم ­های روشنایی قابل ‌اجرا بوده و جهت انجام سریع آن، یک معماری جامع، کم‌خطر و چند Vendorی را ارائه می نماید.

اشتراک ایمیل