APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معامله Cisco و Jasper می بایست سرمایه گذاری IoT را امن تر کند

طرح  ۱٫۴ میلیارد دلاری Cisco Systems برای تملک Jasper Technologies ، شرایط ایجاد فعالیت‌ های تجاری حول خدمات و سرویس ها به ‌جای محصولات را برای سازمان ­ها آسان ­تر کرده است .

در حالی ‌که اینترنت اشیاء (IoT) شامل سنسور ها و دستگاه ­هایی است که سازمان ‌ها می ­توانند به ‌منظور اجرای بهتر عملیاتشان و همچنین کاهش هزینه از آن ‌ها استفاده کنند ، در عین حال IoT می تواند به آن‌ ها مدل ­های کلی کسب ­و کارهای جدید را نیز ارائه کند .

عمده فعالیت­ های تجاری Jasper به اتصال محصولات شرکت ‌ها به شبکه­ های سیار مربوط می­شود . در واقع Jasper بین اپراتور های سیار و سازمان­ ها قرار می­گیرد و کار پیچیده­ی پیوند اپلیکیشن ­های IoT به اتصالات شبکه را بر عهده دارد . از طرف دیگر ، Cisco تجهیزات فراوانی را در بخش شبکه ­ی این معادله ایجاد می­کند ، به علاوه ی تجهیزات هوشمند سطح بالا مانند تحلیلگر های ترافیک که می­تواند IoT را مؤثرتر و سودآور تر کند . با توجه به اعلام شرکت ، ادغام این قابلیت ها با هم موجب تسهیل استقرار این پروژه می شود که هم اکنون شامل چند کمپانی مختلف و چند مجموعه ی نرم افزاری می باشد .

Rowan Trollope به‌ عنوان نایب ‌رئیس Cisco و مدیرکل واحدIoT  و همکاری های تجاری سیسکو در یک کنفرانس تلفنی در مورد این قرارداد می ‌گوید : معامله Cisco-Jasper ، هر چه که مشتریان برای ایجاد یک کسب و کار متصل (connected business) نیاز داشته باشند ، در اختیارشان قرار خواهد داد .

Isabel Chapman به ‌عنوان تحلیلگر پژوهشی می­گوید : Cisco و Jasper الزاماً همه این موارد را پوشش نمی ­دهند . وی همچنین افزود : یقیناً این امر Cisco را در مقام پشتیبانی از اتصال و پلتفرم ‌های متصل قرار خواهد داد ، امّا آن پلتفرم­ ها با کل پلتفرم ­های IoT سازگار نیستند .

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Cisco و Jasper به تغییر و تحولاتی امیدوار هستند که با آن ‌ها بتوان کل صنایع را تغییر داد . این امر در تجارت‌ هایی همچون دستگاه­ های کپی اتفاق افتاده است که در آن تولید کنندگان سخت افزاری را به مشتریان نمی ­فروشند امّا در عوض قطعات مورد نیازِ مشتریان را برای استفاده از دستگاه را فراهم می­کنند . سرویس Cloud در Jasper این امکان را فراهم آورده است که می شود استفاده از دستگاه را نظارت کرد و متوجه شد که آیا تجهیزات نیاز به جایگزینی دوباره دارند یا خیر .

این مفهوم در رابطه با محصولاتِ مصرفی همچون اتومبیل ­ها جذاب ­تر هم می­شود : اتومبیل­ های متصل به IoT در حال تبدیل شدن به پلتفرم­ هایی برای خدمات متعدد هستند ؛ خدماتی که مشتریان در سراسر عمر وسیله نقلیه با آنها سر و کار دارند . سال گذشته شرکت General Motors گفته بود که انتظار دارد تا سه سال آینده در معامله با AT&T از برقراری اتصال LTE در محصولاتش ، ۳۵۰ میلیون دلار سود کند . این شرکت همچنین در حال کشف خدمات به اشتراک‌گذاری خودرو است که می­تواند جای فروش هر وسیله نقلیه به یک مشتری را بگیرد .

Trollope می‌ گوید : پیچیدگی گردهم آوری تمامی این نکات برای محقق شدن مورد مذکور ، موجب کُند شدن روند پیشرفت سازمان ­ها در IoT شده است . Cisco مدعی است که با الحاق Jasper ، تکه ­ی گمشده ی این پازل را پیدا خواهد کرد .

این شرکت ­ها می­ گویند : هیچ همپوشانی خاصی میان کاری که Cisco و Jasper انجام می­دهند وجود ندارد امّا جنبه­ای در این معامله هست که عجیب به نظر می­رسد.

تحلیلگران می­ گویند : Cisco اعلام داشته است که همکاری گسترده­ای با Ericsson در اواخر سال گذشته داشته است که در آن بخش­ های مکمل شبکه ­های مخابراتی و IoT را تأمین خواهند کرد . تملک Jasper توسط Cisco احتمالاً این شرکت را در رقابت با Device Connection Platform شرکت Ericsson قرار خواهد داد ، محصولی که نسبتاً شبیه به پلتفرم Jasper عمل خواهد کرد .

Steve Hilton به ‌عنوان تحلیلگر MachNation می‌ گوید : Cisco و Ericsson  تا وقتی راهکارهای رقابتی داشته باشند ، تصور این قضیه سخت است که آن ‌ها بتوانند در مدیریت اتصال IoT  یا (IoT connectivity management) با یکدیگر همکاری داشته باشند .

به نظر می­رسد که Trollope راجع به این قضیه ترسی ندارد . وی افزود : هیچ فروشنده­ ای قادر نیست تا از طریق همه ی سرویس دهندگان به هر نوع مشتری­ خدمات‌رسانی کند . این ‌یک بازار واقعاً بزرگ است .

اشتراک ایمیل