APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه مجموعه کاملی از ویژگی‌ها، در تمامی نسخه‌های SQL Server 2016

شرکت مایکروسافت به دلیل کاهش چشمگیر استفاده از ویژگی‌های پیشرفته SQL Server، اقدام به ارائه این قابلیت‌ها در تمام نسخه‌ها و بدون پرداخت هزینه اضافه، نموده است.

شرکت مایکروسافت اقدام به افزودن ویژگی‌های پیشرفته و جدیدی به  SQL Server 2016 نموده است که به این شرکت در رقابت با سایر نرم‌افزار‌های Hosting دیتابیس کمک می‌نماید. اما همچنان برخی از قابلیت‌های پیشرفته در نرم‌افزار پایگاه‌داده رابطه‌ای (Relational)، صرفا به نسخه‌های پرهزینه Enterprise محدود می‌شود که این مورد نیز در آستانه تغییر قرار گرفته است.

اولین Service Pack ارائه شده برای SQL Server 2016، یک مجموعه‌ی هماهنگ از ویژگی‌ها را در نسخه‌های Standard، Express و Enterprise برای Developerها ارائه می‌نماید. به عبارت دیگر، می‌توان از ویژگی‌ای‌ همچون In-Memory OLTP در ساخت یک برنامه کاربردی استفاده نمود و تست این برنامه از طریق نسخه رایگان Express انجام داد؛ سپس می‌توانیم از همان کد در پایگاه‌داده نسخه SQL Server 2016 Enterprise استفاده نماییم.

در حال حاضر در صورت نیاز به عملکرد بالاتر، Developerها بایستی هزینه بیشتری را برای تهیه نسخه‌های گران‌قیمت‌تر SQL Server 2016 پرداخت نمایند؛ زیرا در ورژن‌های مختلف، نوع سخت‌افزاری که کاربران می‌توانند استفاده نمایند، محدود می‌گردد. این نکته نیز واضح است که کاربران برای دستیابی به بالاترین سطح از کارایی در SQL Server 2016 باید از نسخه Enterprise استفاده نمایند.

در هر صورت این موضوع بیانگر رقابت شدید در بازار پایگاه‌های داده Relational می‌باشد. مایکروسافت باید با رقبای خود در زمینه‌ی Public Cloud، گزینه‌های جایگزین متن باز و سایر فروشندگان خدمات On-Premise رقابت نماید که نتیجه‌ی این رقابت به نفع مشتریانی است که به دنبال یک تجربه برنامه نویسی هماهنگ و بدون پرداخت هزینه بیشتر برای تهیه Enterprise License می‌باشند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Rohan Kumar، مدیر کل شرکت مایکروسافت اظهار داشت: این حرکت به واسطه کاهش استفاده از ویژگی‌های پیشرفته پدید آمده است. ضمن اینکه این تصمیم با استقبال مشتریان نیز روبرو شده است.

NickCraver، از پیشگامان معماری در انجمن برنامه‌نویسان Stack Overflow اظهار داشت: با استفاده از SQL Server 2016 SP1، می‌توان کد‌های مشابهی را در هر دو پلتفرم اجرا نمود؛ ضمن اینکه مشتریانی که نیاز به استفاده از مقیاس Enterprise دارند، باید این نسخه را خریداری نموده و در صورت عدم نیاز باید نسخه استاندارد را خریداری و اجرا نمایند. از دیدگاه برنامه‌نویسی، این روند برای همه آسان خواهد بود.

مایکروسافت همچنین از عرضه اولین پیش نمایش فنی SQL Server on Linux خبر داده است که امکان استفاده از سرویس پایگاه‌داده Relational را در سیستم‌‌ عامل‌های رایج متن باز نیز فراهم می‌نماید.

اشتراک ایمیل