APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

استفاده از IoT در گسترش شبکه‌های سازمانی به کمک Cisco

امروزه مشاهده می شود که IoT در محیط اطرافمان به سرعت درحال گسترش است و در مکان‌هایی شاهد آن هستیم که توقع نمی‌رود؛ مکان‌هایی همچون پارکینگ‌ها و دیگر فضاهای باز. در این مطلب به بررسی دلیل نیاز به اتصالات Outdoor بیشتر خواهیم پرداخت. شهرها، فرودگاه‌ها، بنادر، استادیوم‌ها، سالن‌های کنسرت و حتی فروشندگان جزئی نیز صاحب فضاهای بیرونی گسترده‌ای هستند که به‌عنوان بخشی از زیرساخت صنعتی ، باید یکپارچه‌سازی و مدیریت شوند.

در نگاه اول ممکن است این‌طور به‌نظر برسد که اتفاق چندانی در این محیط‌ها رخ نمی‌ندهد، اما با نگاهی دقیق‌تر شبکه‌ای از فعالیت‌های دیجیتال همچون Wi-Fi، دوربین‌های مداربسته، کنترل دسترسی فیزیکی، پارکینگ هوشمند با سنسورهای کنترل حضور، اندازه‌گیرها، شارژ الکتریکی وسایل نقلیه، علائم دیجیتال، سنسورهای محیطی، کنترل نورپردازی بیرونی، خدمات اورژانسی، تلفن‌های همراه، سیستم‌های اطفاء حریق و همچنین خدمات امنیتی و حفاظتی خواهیم دید.  همه‌ی این موارد خدمات و قابلیت‌های غنی و جالبی ارائه می‌دهند.

استفاده از IoT در گسترش شبکه‌های سازمانی به کمک Cisco

این محیط‌های بیرونی منابع با ارزشی هستند و IT باید بتواند با ابزار آشنای مشابه و همان سطح امنیتی مشابه با محیط‌های دفتری درون‌ساختمانی، به مدیریت آن‌ها بپردازد. این موارد تماماً بخشی از Extended Enterprise هستند. برای استفاده‌ی تمام و کمال از آن، کسب‌وکارهای امروزی درحال گسترش عملیات خود به ورای محیط‌های قدیمی درون‌ساختمانی هستند.

دستیابی به فرصت‌های تازه با استفاده از تحول دیجیتال   

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

با پیشرفت تکنولوژی، اینترنت اشیاء یا IoT، همه‌چیز را دستخوش تغییر نموده است و محدودیت‌های قدیمی دیگر وجود ندارند، علاوه بر آن توقعات مشتریان و شهروندان نیز درحال تحول است. کاربران امروزه توقع دارند تا تمامی اتصالات آنها بی وقفه و بلادرنگ باشد و می‌خواهند هرگاه و از هرکجا که خواستند، بتوانند تعامل برقرار کنند.

هنگامی‌که قدرت و توانایی‌های مدیریتی باثباتِ Networking به فضاهای خارج از ساختمان آورده شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ زمینه برای نتایج قانع‌کننده‌ مشتریان فراهم می‌شود. در واقع می‌توان تجربیات مشتریان و کاربران جدید همچون پارکینگ های هوشمند، بهبود امنیت و حفاظت، بیلبوردهای دینامیک در پارکینگ‌ها، خدمات فروش جزئی در خارج از ساختمان با کیوسک‌ها، و خدماتی همچون شارژ EV را تحت پشتیبانی قرار داد. همچنین می‌توان منابع را در فضاهای بیرونی تحت نظر داشت تا دسترسی و استفاده‌ی از خدمات بهبود یابد.

به عنوان مثال مسئولین حمل‌‎ونقل در بخش های مختلف می‌توانند ترافیک را زیرنظر داشته و کنترل کنند تا ازدحام کاهش پیدا کرده و بهره‌وری از زیرساخت جاده‌ها افزایش یاید. بنادر می‌توانند به‌صورت Real-Time، محموله‌ها و تأسیسات کشتیرانی را زیرنظر داشته باشند تا عملیات‌های زنجیره‌ی تأمین، ساده و روان شوند. فرودگاه‌ها می‌توانند به راحتی و به سرعت هرچه بیشتر از تأسیسات باندِ فرود مطلع شوند تا حمل‌ونقل هوایی امن‌تر و کارآمدتر گردد. به عبارتی با اتصال امن IoT، می‌توان استفاده‌ی بیشتری از منابع شبکه داشت و با کارآیی بیشتری آن‌ها را اداره نمود.

رویکرد سیسکو به موارد کاربرد برون‌ ساختمانی

شرکت Cisco مجموعه‌ی جامعی از راهکارها را ارائه نموده که به کاربر اجازه می‌دهد سازمان خود را به نحوی گسترش دهد که در محیط‌های برون‌ ساختمانی، شامل چندین IoT End-Point باشد.

جهت گسترش شبکه‌ی سازمانی در محیط‌های نا آرام، به اتصالات شبکه‌ای نیاز است که از فاکتورهایی بهره‌مند باشد که بتواند بدون تهویه‌ی هوا، به‌کار خود ادامه داده و Endpointهای صنعتی و IoT را به‌صورت به‌هم‌پیوسته، برای محیط IT موردنظر فراهم آورد و علاوه‌براین، باید بتواند از تراکم بالا نیز پشتیبانی کند.

Power over Ethernet یا PoE برای کاهش هزینه‌های کابل‌کشی و نصب استفاده شده و شامل یک Form-Factor پیچیده‌ و طراحی Mounting ساخته‌شده براساسِ هدف می‌باشد.

استفاده از IoT در گسترش شبکه‌های سازمانی به کمک Cisco

 

سوئیچ های Cisco Industrial Ethernet  و روترهایCisco Industrial Integrated Services  و همچنین Cisco Outdoor and Industrial Access Points که برای محیط‌های دشوار و سخت طراحی شده‌اند، عملکرد و قابلیت‌های غنی موردِ نیاز دنیای Extended Enterprise امروزه را فراهم می‌آورند.

مدیریت متمرکز و باثبات برای برنامه‌های کاربردی Extended Enterprise حیاتی است. Cisco DNA Center، مدیریت خودکار شبکه‌ی مختص به محیط‌های درون‌ساختمانی را به محیط‌های برون‌ساختمانی می‌آورد و از همان ابزار مدیریتی آشنا که در شبکه‌ی اساسی IT مورد استفاده هستند، استفاده می‌کند.

با توجه به اهداف تهدیدات رو به تغییر در دنیای امروز، ارتقاء امنیت بیش از هر وقتی جهت حفظ حریم خصوصی مشتریان، موردنیاز است. مقابله با این تهدیدات، به Policyهای دقیق امنیتی در تمامی محیط‌های شبکه‌ای نیاز دارد که به آسانی و به‌صورت هماهنگ، قابل پیاده‌سازی باشند. Cisco DNA Center مدیریت Policy هماهنگ و مبتنی بر هدف ارائه می‌دهد. Cisco Identity Services Engine یا به اختصار ISE و Stealthwatch، به کاربر اجازه می‌دهند که بیش از پیش وضوح Real-Time و کنترل دسترسی خود را بهبود بخشیده و با تهدیدات محیط IoT مقابله کند.

 

 

اشتراک ایمیل