APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

رونمایی از اولین کلاستر میکروسرور Ceph Storage در مقیاس بزرگ

آینده میکروسرورها در تلاقی با آینده Storageها

خبر اولین پیاده‌سازی محیط کلاستر ذخیره‌سازی در مقیاس بزرگ، توسط Ceph به عنوان مجموعه‌‌ای از توسعه دهندگانِ فعال در زمینه پیشبرد پروژه ذخیره‌سازی نرم‌افزار محور یا Software-Defined Storage، با حمایت جهانی اعلام گردید. این میکروسرور هم‌گرا (Converged Microserver) با قابلیت صرفه‌جویی در هزینه و انرژی، توسط گروه WDLabs به عنوان یکی از مراکز مهم توسعه کسب‌وکار با هدف پیشبرد راهکارهای ذخیره‌سازی در شرکت Western Digital ارائه گردید؛ که اولین راهکار اثبات‌شده ی انعطاف‌پذیر در برنامه‌های اجرا شده بر روی میکروسرورها به شمار می‌رود.

همگام با توسعه سازمانیِ معماری Cloud و سیستم‌های Scale-Out، دارا بودن یک پروفایل سخت‌افزاری منطبق با طرح‌ها و نیازهای ویژه از اهمیت روزافزونی برخوردار است. کلاستر ذخیره‌سازی Ceph در مقیاس بزرگ، با استفاده از میکروسرورهای Converge شده ی WDLabs، برای کاربران امکان بارگذاری(Load) هر نوع سیستم‌‌‌ عامل و نرم‌افزاری را بر روی دستگاه فراهم نموده و اجرای Ceph Storage بر روی درایو را به طور مستقیم امکان پذیر می‌سازد. آزمایشات انجام شده توسط WDLabs نشان داد که فرآیند پیاده‌سازی سرور در هنگام ساخت کلاسترهای برنامه‌ Red Hat و Ceph Storage، می تواند موجب کاهش هزینه‌ها گردد.

این طراحی، یک انطباق ایده‌آل برای معماریِ Scale-out در Ceph به شمار می‌رود. Ceph Object Storage Daemon یا به اختصار OSD با هر میکروسروری مطابقت یافته و یک فضای موازی و مسطح (Flat Parallel Space) را به وجود می‌آورد. معماری میکرو‌سرور به گونه‌ای است که در صورت خرابی سرور بدون ایجاد تاثیری بر Rack درایوهای JBOD ، مشکل را در یک نقطه متمرکز می‌نماید.

Super Micro Computer، به عنوان شرکت پیشروی در ارائه عملکرد بالا، سرورهای بسیار کارآمد، تکنولوژی ذخیره‌سازی و راهکارهای محاسباتی سبز (Green Computing Solutions) ، تخصص خود را در زمینه راهکارهای کلی مبتنی بر متن باز (‌Open-Source) در این اقدامات مشترک، دخیل نموده و چهارچوب خاصی را برای Storageهای مجزا، سرورهای اصلی و شبکه‌بندی ارائه می‌نماید. همکاری رهبران صنعت در این زمینه، یک نمونه قدرتمند از عمق و گستردگی مجموعه Ceph به شمار می‌رود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

توسعه و ارائه میکروسرورهای هم‌گرا یا Converge شده ی WDLabs یک گامِ رو به جلو برای Ceph  محسوب شده و بیانگر اشتیاق رهبران بازار برای همکاری با یکدیگر جهت ارائه راهکارهای نوآورانه برای چالش‌های کاری واقعی و تسهیل تغییرات بزرگ در صنعت Storage می‌باشد.

Patrick McGarry، مدیر Ceph از همکاری با رهبران صنعت برای ارائه راهکارها در راستای کمک به پیشبرد جدیدترین تکنولوژی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ابراز خشنودی کرد و اعلام نمود که پیاده‌سازی Ceph Storage در محیط میکروسرور می تواند به توسعه مقیاس‌پذیری و سهولت در امر مدیریت منتهی گردد. قابلیت انطباق سخت‌افزار توزیعی با نرم‌افزار توزیعی، یک دارایی مطلوب برای سازمان‌ها محسوب می‌شود که راهکارهای ذخیره‌سازی داده‌ها با ظرفیت بالا را با هدف تناسب بیشتر با دیتاسنترهای Cloud در آینده ارائه می‌نماید.

Richard E.Rutledge، معاون ارشد بازاریابی WDLabs عنوان کرد که میکروسرور Converge شده ی این شرکت با هدف اتصال کاربران به داده‌ها از مستقیم‌ترین مسیر ممکن، طراحی شده‌اند. انعطاف‌پذیری پلت‌فرم باز، امکان مقیاس‌پذیری Storage نرم‌افزارمحور مانند Ceph را علاوه بر برنامه‌ها و تجزیه و تحلیل‌های دیگر فراهم می‌سازد تا به سرعت مقادیری از داده‌های ذخیره‌شده ایجاد گردد. استفاده از این پلت‌فرم ساده، یک زیرساخت انعطعاف‌پذیر را برای برنامه‌های Scale-Out ارائه می‌نماید.

اشتراک ایمیل