APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

پشتیبانی رایگان از جاوا در SQL Server 2019

امروزه Java یکی از مهم‌ترین پروژه‌های Open Source در جهان محسوب می‌گردد و حدود 25 سال پیش تقریبا همزمان با Microsoft SQL Server ارائه گردید و از آن به بعد توسط میلیون‌ها توسعه‌دهنده در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت و بنابه گزارش‌های بسیاری، به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در جهان شناخته شد.

SQL Server تاریخچه‌ی طولانی با Java دارد و حتی اخیرا رابطه‌ی بین این دو عمیق‌تر نیز شده‌است. آغاز همه چیز به بیش از 20 سال پیش برمی‌گردد، زمانی که نسخه‌های ابتدایی درایور اتصال دیتابیس جاوا (JDBC) منتشر گردید تا برنامه‌های کاربردی Java را قادر سازد به SQL Server متصل گردند.

در SQL Server 2016 اولین نسخه‌ی PolyBase ارائه گردید. PolyBase یک روش مجازی‌سازی داده‌ها می‌باشد که با استفاده از T-SQL، که برای لایه‌ی تعامل‌پذیری (Interop) شدیدا متکی بر جاوا می‌باشد، این امکان را برای مشتریان فراهم می سازد که داده‌ها را در Cloudera یا Hortonworks از SQL Server، جستجو نمایند.

در کلاسترهای Big Data برای SQL Server 2019، با توجه به داشتن Apache Spark، HDFS و اجزای Big Dataی دیگر در داخل SQL Server و جاوا پیچیده‌تر از گذشته شده‌‎اند. SQL Server همیشه این امکان را برای مشتریان فراهم آورده که زمان اجرای جاوای خود، OpenJDK یا Java SE اوراکل، را انتخاب نمایند؛ اما هیچکدام از این گزینه‌ها ایده‌آل نبودند. با OpenJDK زمانی که کاربر به کمک نیاز داشت، هیچ شرکت پشتیبانی همکاری نمی‌کرد. با Java SE اوراکل نیز کاربر در موقعیتی قرار می‌گرفت که از Oracle بخواهد در مورد جاوا در Microsoft SQL Server به وی کمک نماید.

در سال 2018، اوراکل مجموعه‌ی جاوا را با ایجاد تغییری در مدل Licensing و پشتیبانی برای Java، غافلگیر کرد و اعلام نمود که پشتیبانی از Oracle Java SE در حال متوقف شدن می‌باشد. از طرفی Oracle از مشتریان خود در خواست نموده که هزینه‌ی پشتیبانی از Java را بپردازند، اما مایکروسافت قصد دارد که گزینه‌ی بهتری پیش روی آنها بگذارد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در سپتامبر 2018، مایکروسافت مشارکت جدیدی را با Azul Systems، یک حامی و توزیع‌کننده‌ی برتر متن باز جاوا، اعلام نمود. این مشارکت به تمام مشتریان Azure این امکان را می‌دهد که از Zuluی متعلق به Azul برای Azure استفاده نمایند – توزیع سازمانی Java به صورت رایگان و همراه با پشتیبانی ارائه شده توسط Azure و مایکروسافت بوده و پشتیبانی آن نیز به صورت رایگان می‌باشد.

طی آخرین اخبار اعلام گردید که این مشارکت گسترش داده شده تا SQL Server را نیز تحت پوشش درآورد. در نمایشگاه CTP 3.2 مختص به SQL Server 2019 اعلام شد که Zulu Embedded متعلق به Azul Systems برای تمام سناریوهایی که در آن Java در SQL Server مورد استفاده قرار می‌گیرد، در دسترس قرار گرفته است و هیچ هزینه‌ی اضافه‌ای علاوه آنچه که برای SQL Server پرداخت می‌شود، وجود ندارد.

علاوه بر پشتیبانی مایکروسافت، Azul Systems به‌روزرسانی‌های دوره‌ای، شامل Patchهای امنیتی، به مایکروسافت ارائه خواهد داد تا حداقل هر سه ماه یک بار در به‌روزرسانی‌های SQL Server قرار گیرد.

Scott Sellers، رئیس و مدیر عامل Azul Systems، اذعان داشت: «ما به مدت بیش از 5 سال است که نسخه‌های تایید شده ای از OpenJDK را به مایکروسافت ارائه داده ایم. همانند کاری که با Azure کردیم، مشارکت خود را با مایکروسافت گسترش می‌دهیم تا نسخه‌های Zulu Embedded را با پشتیبانی کامل به مجموعه‌ی توسعه‌دهندگان جاوای مبتنی بر SQL Server بدون هیچ هزینه‌ی اضافه‌ای، هم برای توسعه و هم برای مصرف تولیدی، ارائه دهیم.»

البته ما به حق مشتری در انتخاب نوع متفاوتی از Java احترام می‌گذاریم. در هر صورت هرجا که از Java در SQL Server استفاده می‌گردد، راه مستندی وجود دارد که کاربر بتواند به جای استفاده از Zulu Embedded پیش‌فرض، نوع جاوای دلخواه خود را داشته باشد و از ارائه‌دهنده‌ی پشتیبانی منتخب خود استفاده نماید، حتی اگر Oracle باشد.

اشتراک ایمیل