APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

جایگزینی HTML5 با فلش، در مرورگر Google Chrome

شرکت گوگل قصد دارد استفاده فایل‌های فلش را به صورت پیش‌فرض فقط برای 10 سایت پربازدید که همچنان نیاز به استفاده از Adobe Flash Player دارند، فعال نگه دارد و در سایر موارد استفاده از آنرا مسدود نماید. همچنین این شرکت اعلام کرده است به زودی HTML5 را جایگزین فلش، در مرورگر خود خواهد کرد.

با ارائه این طرح از سوی گوگل که HTML5 by Default نام دارد، مرورگر Google Chrome همچنان با Adobe Flash Player مرتبط خواهد بود اما وجود برنامه را صورت پیش فرض اعلام نمی‌نماید و در صورت استفاده از HTML5 توسط وب‌سایت، این مورد حالت پیش فرض پیدا خواهد کرد.  برای سایت‌هایی که به Flash نیاز دارند، زمانی که کاربر برای اولین بار به سایت مراجعه می‌کند، یک پیغام در بالای صفحه نمایش داده می‌شود و توسط این پیغام، می توان قابلیت استفاده از فلش را روی مرورگر کاربر برای آن سایت خاص، اجرا یا حذف کرد. شرکت Google در این رابطه عنوان کرد که در صورت قبول گزینه توسط کاربر، مرورگر Chrome درباره وجود برنامه Flash Player اطلاعاتی را ارائه نموده و صفحه را Refresh می‌کند. در صورتیکه کاربرد مجددا به سایت مربوطه مراجعه نماید، نحوه نمایش به شکل مورد نظر وی خواهد بود.

شرکت گوگل ادعا می‌کند که HTML5، تجربه ای از یک رسانه یکپارچه با زمان بارگذاری سریع‌تر را ایجاد می‌کند؛ این در حالی است که شرکت پیش از این نیز اعلام کرده بود که از تاریخ 30 ژوئن از آپلود تبلیغات نمایشی ایجاد شده در Flash در AdWords و DoubleClick Digital Marketing ممانعت خواهد کرد، گرچه قبل از آن نیز اقدامات دیگری را  برای کاهش نقش فلش انجام داده بود. البته توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که Flash Player، به دلیل کشف موارد امنیتی و همچنین آسیب پذیری های جدیدی که در آن وجود دارد، کاربران را با تهدیدهای زیادی روبرو کرده است.

Adobe System در ماه نوامبر اظهار داشت: علاوه بر پشتیبانی از محتوای Flash، ابزاری را برای توسعه‌ی محتوای HTML5 نیز ارائه خواهد کرد و این در حالی است که استانداردهای باز مانند HTML5 تکامل یافته و تعداد زیادی از قابلیت‌های Flash را هم ارائه می‌کنند. وی افزود: در حالی که استانداردهایی مانند HTML5 به عنوان پلتفرم‌های وب برای تمامی تجهیزات در آینده  به شمار خواهند رفت، Flash همچنان در بخش‌های مهمی همچون بازی های تحت وب و Video استفاده می‌گردد و استانداردهای جدید هنوز به طور کامل برای آنها ارائه نشده است.

Chrome در ابتدا فلش را فقط برای ده سایت پرمخاطب قابل استفاده در نظر گرفته است که شامل سایت‌هایی از قبیل YouTube.com، Amazon.com و Mail.ru می‌باشد و این فهرست محدود از سایت ها، به مدت یک سال قادر به استفاده از فلش می باشند. همچنین گوگل اعلام کرده است که طی بازه های زمانی خاصی این لیست به‌روز‌رسانی خواهد شد و نهایتا پس از یک سال به طور کامل استفاده از فلش را مسدود خواهد کرد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در ضمن این شرکت قصدِ ارائه Policy هایی را دارد تا سایت ها بتوانند امکان فعال نمودن فلش را از کاربر درخواست کنند و این درخواست فقط در بار اولی که کاربر وب سایت را بازدید می کند نمایش داده شود.

اشتراک ایمیل