APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه Google Backup and Sync بجای Google Drive

شرکت گوگل اخیراً اعلام کرد که در سال جاری، پشتیبانی از سرویس Google Drive ، هم برای PC و هم برای Mac پایان خواهد پذیرفت و بسته به اینکه شما یک کاربر تجاری هستید یا تنها یک کاربر معمولی، این سرویس در قالب یکی از دو برنامه‌ی زیر، مجددا در دسترس قرار خواهد گرفت:

  • برای کاربران معمولی بصورت Backup and Sync
  • برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف بصورت Drive File Stream

با توجه به اخبار اعلام شده، گوگل تغییرات چندانی در سرویس Google Drive ایجاد نکرده است، بلکه فقط قسمتی از برنامه را تغییر خواهد داد. درحال حاضر با این سرویسِ گوگل، 15گیگابایت فضای ذخیره‌سازی آنلاین توسط گوگل به کاربران ارائه می‌گردد و فایل‌های ذخیره شده در این فضا با هر وسیله‌ای که برنامه Google Drive روی آن نصب شده باشد قابل دسترسی هستند، این دستگاه‌ها شامل گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی، iPhoneها و iPadها می‌شوند.

گوگل اعلام نموده است که تا پایان سال جاری میلادی، پشتیبانی از برنامه Google Drive برای مکینتاش و رایانه‌های شخصی را متوقف خواهد کرد و این برنامه تا ابتدای سال آینده به کار خود پایان خواهد داد. در آن زمان، کاربران عادی باید به‌جای Google Drive از Backup and Sync و کاربران سازمانی که با برنامه‌های G Suite گوگل کار می‌کردند، باید از Drive File Stream استفاده نمایند.

تفاوت عمده میان این دو برنامه جدید آن است که Drive File Stream قادر به Stream کردن فایل‌ها از Cloud با قابلیت Placeholder است که می‌تواند کپی‌هایی از تمام فایل‌های موجود در Cloudتان را بدون نیاز به ذخیره‌شدن بر روی کامپیوتر، نمایش دهد؛ در صورتیکه همسان‌سازی فایل‌ها در Backup and Sync طبق روش قدیمی انجام می‌شود، به این صورت که کپی از این فایل‌ها را روی دسکتاپ‌تان قرار می‌دهد و سپس از آنها در Cloud پشتیبان‌گیری می‌کند. اگر می‌خواهید از عکس‌ها و ویدیوهای خود Backup تهیه نمایید، بهتر است از Backup and Sync استفاده کنید. لازم به ذکر است اگر قصد دارید یک درایو USB را به Cloud اضافه کنید نیز، باید به همین ترتیب عمل نمایید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

اگر با کامپیوتر شخصی از G Suite استفاده می‌کنید، می‌توانید از هر دو سرویس Backup and Sync و Drive File Stream استفاده نمایید. جهت تفهیم تفاوت بین این دو برنامه، در زیر به مزایای هر یک پرداخته شده است.

مزایای استفاده از Backup and Sync

  • دسترسی به فایل‌ها در My Drive
  • همسان‌سازی پوشه‌های انتخاب شده در My Drive
  • استفاده از برنامه‌های Native ویندوز (مانند Microsoft Word و Adobe Photoshop)
  • همسان‌سازی پوشه‌های Local مانند Documentها یا Desktop

Drive File Stream، به جز Sync کردن و یکسان‌سازی پوشه‌های Local، قادر به انجام همه کارهایی است که Backup and Sync می‌تواند انجام دهد و حتی علاوه بر آنها موارد زیر را نیز پوشش دهد:

  • به فایل‌ها در Team Drives دسترسی دارد.
  • فایل‌ها را بر حسب تقاضا Stream می‌کند (ویژگی “Placeholder”).
  • فایل‌های شخصی را در My Drive همسان‌سازی می‌نماید.

در نهایت اینکه، Drive File Stream  به عنوان درایو نصب شده، در ویندوز اکسپلورر نمایش داده می‌شود، درحالیکه Backup and Sync با عنوان My Drive بصورت یک میانبر (Shortcut) نمایش داده می‌شوند.

آن دسته از کاربرانی که در سیستم عامل ویندوز و یا Mac رایانه خود، از برنامه Google Drive استفاده می‌کنند، در ماه‌های پایانی سال، پیام‌هایی از جانب گوگل، در مورد تغییرات مشاهده خواهند کرد. اگر از گوگل Drive استفاده می‌کنید یا به عبارتی Consumer هستید تنها نام این سرویس برای شما تغییر خواهد کرد. اما، کاربران تجاری یا Business Users مجبور خواهند شد بین دو برنامه جدید، یکی را انتخاب کنند و اگر مسئله کوچک شدن فضای دیسک با استفاده از Placeholderها برای‌تان مهم است، می‌توانید اشتراک G Suite بخرید یا از OneDrive استفاده نمایید.

اشتراک ایمیل