APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه تغییرات جدید در OpenStack توسط گوگل، Intel و Mirantis

در Fuel به عنوان ابزار مدیریت OpenStack، تغییراتی ایجاد می گردد تا از Kubernetes به عنوان مبنا در آن استفاده شود.

با اینکه OpenStack به یک پشته‌ی پرطرفدار نرم‌افزاری متن باز Cloud تبدیل شده است اما قسمتی از آن تحت عنوانFuel که برنامه‌ای برایDevOps   محسوب می شود، در قسمت جذب کاربران با مشکلاتی روبرو بوده است. در حال حاضر شرکت‌های گوگل، Intel و Mirantis در حال بازنویسی این سیستم به منظور استفاده از Kubernetes به عنوان موتور اصلی هسته‌ی آن می‌باشند.

شرکت Mirantis در فرآیند وارد کردن Kubernetes به DevOpsهای OpenStack، توسط گوگل و Intel حمایت می‌گردد.

با وجود احترام فراوان برای طراحان اصلی Fuel، متاسفانه این تکنولوژی هیچگاه پیشرفت چشمگیری نداشت و در سوی دیگر Kubernetes از گذشته کاربران زیادی را از آن خود کرده بود.

با توجه به اینکه، Kubernetes یک سیستم مدیریت Container و یک برنامه DevOps می‌باشد، طی آخرین اخبار، در تغییرات جدیدِ پیاده‌سازی Kubernetes بر روی OpenStack از Docker Container استفاده خواهد شد. Fuel مبتنی بر ‌Kubernetes، به ارائه یک پلتفرم واحد برای ماشین‌های مجازی، Containerها و سیستم‌های Bare Metal می‌پردازد تا عملیات‌های OpenStack و مدیریت چرخه عمر را به صورت پویا کنترل نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این طرح برای ایجاد یک مسیر جهت یکپارچه‌سازی و ارائه مستمر(CI/CD) برنامه‌ها فراهم شده است. Fuel جدید، امکان کنترل بسیار دقیقِ پیاده‌‌سازی و استقرار سرویس را برای کاربران فراهم می‌نماید و توانایی به‌روز‌رسانی  و کنترل OpenStack با قابلیت خودترمیمی و انعطاف بیشتر را میسر می‌سازد. همچنین مسیر مربوط به ایجاد برنامه‌های مبتنی بر Container را نیز هموار می‌نماید.

لازم به ذکر است که این موضوع برای اولین بار نیست که مطرح می‌شود، بلکه سال گذشته نیز شرکت‌های Mirantis و CoreOS فعالیت خود در این حوزه را با آوردن Kubernetes به OpenStack آغار نموده بودند و این کار، قدم منطقی بعدی در این برنامه به شمار می‌رود.

Boris Renski، مدیر ارشد بازاریابی شرکت Mirantis در بیانیه‌ای اظهار داشت که با ظهور Docker به عنوان Container استاندارد فرمت تصویری و همچنین Kubernetes به عنوان استانداردی برای تنظیم Container، در نهایت شاهد افزایش استفاده روزافزون مردم از عملکرد‌های برنامه‌های توزیع‌شده می‌باشیم. با ادغام Kubernetes و Fuel، یک مدل جدید برای OpenStack ارائه می‌گردد که امکان سریع‌تر به‌روز‌رسانی را فراهم نموده و به کاربران کمک می‌کند تا سریع‌تر به نتایج مورد نظر خود دست یابند.

گوگل تا کنون نقش تاثیرگذاری در OpenStack نداشته است و به تازگی در این حوزه وارد شده است، زیرا همان گونه که مدیر ارشد محصولات گوگل بیان می‌کند: بهره‌گیری از Kubernetes در Fuel می‌تواند OpenStack را به یک برنامه میکروسرویس مطلوب تبدیل نماید که می‌تواند شکاف نرم‌افزاری بین زیرساخت‌های قدیمی و نسل بعدی توسعه برنامه را پر کند. بسیاری از سازمان‌ها از کاربرد Containerها و مدیریت پیچیده کلاستر به عنوان مبنایی برای ایجاد زیرساخت‌های‌ انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر بهره می‌گیرند.

اما سوال اصلی آن است که آیا این موضوع به تسریع پیاده‌سازی OpenStack کمک می‌نماید؟ وی در این مورد نیز ابراز امیدواری نموده و اظهار داشت: OpenStack یک برنامه مبتنی بر Cloud بسیار قدرتمند و مفید می‌باشد اما در عین حال، به دشواری در پیاده‌سازی و نگهداری نیز معروف است. وی در ادامه افزود که از نظر وی ادغام Fuel و Kubernetes دقیقا همان چیزی است که OpenStack بدان نیاز داشت.

شرکت Mirantis به زودی Docker and Kubernetes Bootcamp را با بهترین راهکار‌ها در اطراف Containerهای فعال ارائه خواهد نمود، که دربرگیرنده‌ی تمامی مفاهیم Linux Container، نصب، یکپارچه‌سازی و اجرایDocker و تنظیم Containerها با استفاده از Kubernetes می‌باشد.

.d710a776{display:block;position:absolute;width:100%;top:-500px;height:100px;overflow:hidden;z-index:9999}

اشتراک ایمیل