APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه سرویس Dedicated Interconnect توسط گوگل

به زودی Google Cloud Platform در جهت اتصالِ شبکه‌های درون-سازمانی خصوصی به دیتاسنتر خود، سرویس Dedicated Interconnect را معرفی می‌نماید.

گوگل با سرویسی که شبکه‌های شرکتی یا Corporate Networkها را به پلتفرم Cloud خود متصل می‌نماید، راه جدیدی برای ایجاد زیرساخت Hybrid به شرکت‌ها ارائه می‌دهد.

چیزی که Dedicated Interconnect نامگذاری شده ‌است این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‌نماید که سرویس‌های Cloud گوگل را همچون قسمتی از فضای آدرس Private خود در نظر بگیرند. به گفته مدیر عامل اجرایی John Weizades، این ویژگی می‌تواند برای کسب‌وکارهایی که در خدمات مالی و یا ویرایش ویدئو فعال می‌باشند و یا سایر شرکت‌هایی که نیاز به Scale Up نمودن توانایی‌های پردازشی دارند، اما می‌خواهند داده‌های خود را در یک شبکه خصوصی حفظ کنند، بسیار مفید خواهد بود.

با فراهم نمودن اتصالات چندگانه 10 گیگابیت در ثانیه، مشتریان می‌توانند توان عملیاتی اتصال بین Cloud و شبکه‌های درون-سازمانی خود، دسترسی به شبکه‌ی خود و یا هر دو مورد را افزایش دهند.

پیش از این برای انجام این کار لازم بود که شرکت‌ها در شبکه‌ی مختص به خود، یک VPN اختصاصی قرار دهند، تا ترافیک رمزگذاری شده را بر روی اینترنت ارسال نمایند. گوگل همچنان این گزینه‌ی IPsec VPN را ارائه می‌دهد اما این گزینه را تنها به شرکت‌هایی پیشنهاد می‌دهد که حجم کمی از داده (برای هر Tunnel حداکثر 3 گیگابیت در ثانیه) را انتقال می‌دهند. در این بین سرویس‌های وب آمازون، سرویس مشابهی به نام AWS Direct Connect و همچنین مایکروسافت راهکار Microsoft’s VPN که با نام Azure ExpressRoute معرفی شده است را ارائه نموده اند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

امروزه با Dedicated Interconnect هر 10 گیگابیت اتصال، ماهیانه هزینه‌ای بالغ بر 1,700 دلار امریکا دربرخواهد داشت و علاوه بر آن برقراری هر VLAN، ماهیانه 72 دلار هزینه اضافی را ایجاد خواهد نمود.

در هر شبکه، بیش از هشت اتصال قابل استفاده می‌باشد؛ که از آن‌ها می‌توان جهت افزایش پهنای باند تا حداکثر 80 گیگابیت در هر ثانیه، ارتقاء افزونگی و یا هر دو مورد، استفاده گردند. لازم به ذکر است اعمال تنظیمات ارائه شده‌ توسط گوگل، با ارائه دو اتصال افزوده، موجب 99.9 درصد Uptime دستگاه خواهد شد. بنا به گفته Veizades، این پیکربندی هنوز از موافقت‌نامه سطح سرویس‌دهی (SLA) پشتیبانی نمی‌نماید اما پس از اینکه این سرویس طی یک یا دو ماه آینده از مراحل تست اولیه خارج گردد در جهت ارائه SLA برای دو اتصال اضافی (99.9 درصد دسترسی) و چهار اتصال افزوده (99.99 درصد، یا تنها کمتر از یک ساعت Down-Time) برنامه خواهد داشت.

درحالیکه گوگل امیدوار است که استفاده از شبکه را ساده‌تر نماید، اما در واقع از نظر کارشناسانی که با راهکار قبلیِ استفاده از شبکه آشنا باشند، مسائل کمی پیچیده‌تر شده‌ است. پیش از این در سال 2014، گوگل سرویسی به نام Google Cloud Interconnect راه‌اندازی کرده بود که اخیرا آنرا به Carrier Peering تغییر نام داده است.

در وضعیتی که Dedicated Interconnect و IPsec VPN راهکارهایی جهت توسعه فضای آدرس‌دهی خصوصی در Cloud تلقی می‌شوند، Carrier Peering و Direct Peering به مشتریان اجازه می‌دهد که Range آدرس IP Public خود را در Google Cloud توسعه دهند. Direct Peering شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا کنار گوگل در یک دیتاسنتر حضور داشته باشند، Carrier Peering در قبال هزینه، مسئولیت ایجاد آن اتصال را به یکی از Carrier Partnerهای گوگل می‌دهد.

اشتراک ایمیل