APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

اضافه شدن پشتیبانی از Windows Container به Google Kubernetes Service

طبق اطلاعیه‌ای که اخیرا منتشر شد، گوگل هم‌اکنون در حال پیش‌نمایش  Kubernetes Orchestration Support برای پشتیبانی از Windows Container هایی است که در Google Cloud Platform یا به اختصار GCP مستقر هستند.

این پشتیبانی از طریق Google Kubernetes Engine یا به اختصار GKE که پلتفرمی برای برنامه‌های کاربردی Containerشده است، حاصل می‌شود. نسخه 1.16.4 از GKE که اکنون در مرحله Beta عرضه شده، طبق اعلامیه گوگل می‌تواند هم ویندوز و هم Linux را «کنار هم و در یک کلاستر» اجرا کند.

در این اعلامیه همچنین گفته شده که پشتیبانی از Windows Container در GKE بخشی از تعهد گوگل برای فراهم کردن تجربه کاربری First-Class برای Hosting و مدرن‌سازی  برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ویندوز سرور در Google Cloud به شمار می‌رود. بدین منظور در شش ماه گذشته، گوگل قابلیت‌هایی روی کار آورده که از آن جمله می‌توان به لایسنس‌های خود گوگل برای ویندوز سرور یا (BYOL)، نمایش‌های مجازی و سرویس‌های مدیریت‌شده برای SQL Server و اکتیودایرکتوری اشاره کرد.

سازمان‌ها نیاز دارند تا از ویندوز سرور 2019 در کلاستر GKE استفاده کنند، اما طبق مستندات گوگل، هم شبکه سرویس‌دهی بلندمدت و هم مدل‌های به‌روزرسانی دو بار در سال شبکه برای این سرور، پشتیبانی می‌شوند. با این حال، برخی از قابلیت‌های Kubernetes و GKE پشتیبانی نمی‌شوند. به علاوه، طبق مستندات مذکور، Windows Server Node «نسبت به یک Linux Node معمولی نیازمند منابع بیشتری است».

گوگل همچنین کاربرد گزینه‌های متنوع پشتیبانی در GKE را مطرح می‌کند. این گزینه‌ها شامل  Node Auto Upgrades یا ارتقای خودکار نود و استفاده از قابلیت Regional Clusters یا کلاسترهای منطقه‌ای است که پشتیبانی Kubernetes را در «نودهایی که در چندین Zone در یک Region پراکنده هستند، اضافه می‌کند». همچنین «می‌توان از Group Managed Service Accounts برای مدیریت خودکار رمزعبور، که بخشی از Managed Service for Active Directory  در GCP است و در ماه آگوست به مرحله پیش‌نمایش رسیده بود، استفاده کرد. گوگل همچنین امکان دسترسی به کلاسترهای خصوصی را از طریق Virtual Private Cloud Service خود فراهم می‌کند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Kubernetes که منبع‌باز بوده و توسط گوگل ایجاد شده، یک راهکار تنظیم Container است که اصالتا برای استفاده به همراهContainerهای Linux طراحی شده و رویکردی برای مجازی‌سازی سیستم‌‌عامل به شمار می‌رود. سازمان‌ها باید از Kubernetes در سناریوهای DevOps، مانند توسعه و Hosting برنامه‌های کاربردی در زیرساخت‌های متنوع استفاده کنند، بدون این که درگیر نرم‌افزار یا سخت‌افزار خاصی شوند.

دیگر فراهم‌کنندگان سرویس Cloud نیز Kubernets as A Service را ارائه می‌دهند. مایکروسافت، علاوه بر Google’s GKE، Azure Kubernetes Service خود را نیز دارد که هم از Containerهای Windows و هم از Containerهای Linux پشتیبانی می‌کند. Amazon Web Services نیز Elastic Kubernetes Service را ارائه می‌دهد که از هر دو این Containerها پشتیبانی می‌کند.

اشتراک ایمیل