APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

پلتفرم Cloud Storage در گوگل

شرکت گوگل به عنوان یک پیشرو در فناوری، اقدام به ارائه‌ سرویس‌های جدید در حوزه‌های Storage و Cloud Storage نموده است.

شرکت گوگل به تازگی اعلام نموده است که تغییرات بزرگی در پیشنهادات ارائه شده از سوی گوگل برای پلتفرم Cloud Storage متعلق به این شرکت در راه است. در ضمن، این شرکت از بازنگری کامل و جامع گزینه‌های ذخیره‌سازی موجود برای کاربران و تکمیل آن با Tierهای ذخیره‌سازی جدید و کاهش هزینه‌های آن نیز خبر داده است.

کاربرانی که نیاز به Storage با قابلیت دسترس‌پذیری بالا (HA) را دارند، می‌توانند از سرویس جدید Multi-Regional Cloud Storage گوگل استفاده نمایند که داده‌ها را در سراسر دیتاسنترهای Cloud این شرکت و در بخش‌های مختلف با هدف دسترسی سریع و Uptime بالا Replicate می‌نماید. علاوه بر موارد ذکر شده، یک سرویس جدید ذخیره‌سازی Coldline نیز ارائه شده است که طراحی آن مطابق با داده‌هایی مانند داده‌های پشتیبان‌گیری می‌باشد که ممکن است تنها کمتر از یکبار در سال در دسترس قرار ‌گیرند.

ایجاد تغییر در ساختار Storage‌ها به عنوان بخشی از اصلاحات کلی گوگل با هدف به دست آوردن بازار رقابتی Cloud می‌باشد. Storageهای مدیریت شده‌ی Multi-Region برای کاربرانی مفید است که قابلیت اطمینان (Reliability) از دغدغه‌های اصلی آنها باشد؛ Clodline Storage به Google Cloud Platform یا به اختصار GCP، کمک می‌نماید تا با سایر شرکت‌های ارائه دهنده‌ی Cold Storage از جمله Amazon Glacier رقابت نمایند.

Cloud Storage

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

کاربران با کمک Multi-Regional Storage قادر به انتخاب محل ذخیره‌سازی داده‌های خود می‌باشند؛ به عنوان مثال کاربران می‌توانند داده‌های خود را در کشور‌های مختلف از قبیل آمریکا، اتحادیه اروپا و آسیا ذخیره نمایند. پس از این مرحله، داده‌ها در چندین محدوده (Multi-Region) که مجموعه‌ای از دیتاسنترهای پلتفرم Cloud شرکت گوکل می‌باشد، Replicate می‌شوند. در صورت بروز قطعی در یکی از این محدوده‌ها، Multi-Regional Storage درخواست‌ها را به یکی از کپی‌های مربوط به داده‌های موجود هدایت خواهد کرد.

هزینه صرف شده برای ذخیره‌ی هر گیگابایت داده در این سیستم در طول یک ماه، حدود 2.6 سنت می‌باشد، ضمن اینکه این سیستم برای ارائه‌ی برنامه‌های کاربردی نظیر ویدئو‌ها یا اجرای شبکه‌های ارائه دهنده محتوا طراحی شده است.

Coldline Storage، این امکان را برای کاربران فراهم می‌نماید تا علاوه بر دستیابی به داده‌ها و آرشیو نمودن آن‌ها، همچنان قابلیت دسترسی سریع را نیز حفظ نماید. با اینکه این قابلیت برای استفاده در فرآیند آرشیوبندی طراحی شده است اما امکان دسترسی کاربران به داده‌ها را نیز در چند صدم ثانیه میسر می‌نماید. کاربران برای ذخیره‌ی هر گیگابایت داده به صورت ماهانه 7 سنت هزینه پرداخت می‌کنند. ضمن اینکه هزینه دسترسی به هر گیگابایت از داده‌ها نیز 5 سنت می‌باشد.

Storage Tier استاندارد شرکت گوکل به Regional Storage تغییر نام یافته و همانطور که نام آن نشان می‌دهد، فایل‌ها در یک GCP Region واحد ذخیره می‌شوند. این برندسازی مجدد با کاهش قیمت نیز همراه بوده و هزینه 2.6 سنتی برای هر گیگابایت در ماه به 2 سنت کاهش می‌یابد؛ علاوه بر این باید بر عدم تغییر در سرویس ذخیره‌سازی Nearline نیز اشاره کرد که برای محتواهایی که کمتر مورد دسترسی قرار می‌گیرند، طراحی شده است.

همچنین شرکت گوگل به ارائه قابلیت‌های جدیدی در حوزه‌ی مدیریت چرخه حیات داده‌ها می‌پردازد تا کاربران را در مدیریت مجموعه‌ای از Storage Tierهای مختلف یاری نماید. بدین ترتیب به کاربران کمک می‌کند تا ضمن ذخیره داده‌ها در Tierهای مختلف، آن را در یک Bucket نگهداری نماید که هر Bucket مجموعه‌ای معین از داده‌های ذخیره‌شده در GCP می‌باشد؛ به علاوه یکی از ویژگی‌های جدید این سیستم که به صورت Policy ارائه شده است به کاربران این امکان را می‌دهد تا داده‌ها را بر اساس مدت عمر آن ها از Tierهای مختلف به صورت خودکار جابجا نمایند؛ بدین ترتیب، داده‌های قدیمی‌تر به صورت خودکار در Nearline Storage یا Coldline Storage ذخیره ‌شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده، شرکت گوگل قصد دارد تا نقش Tier ذخیره‌سازی Durable Reduced Availability را کمرنگ‌تر نماید و از این طریق امکان پرداخت هزینه کمتر برای کسب‌وکارهای مختلف جهت ذخیره‌سازی داده‌هایی که کمتر مورد دسترسی قرار می‌گیرند را فراهم نماید. DRA Storage شامل 2 سنت هزینه برای هر گیگابایت است که مشابه Regional Storage جدید می‌باشد. کاربران فعلی می‌توانند همچنان از DRA Storage خود استفاده نمایند، در نتیجه کد مورد استفاده آن‌ها همچنان فعال خواهد بود.

دانستن این نکته نیز قابل توجه است که اعلام این موارد تا چه حد بر گرایش سازمان‌ها نسبت به محصولات شرکت گوگل تاثیر گذاشته و کاربران بیشتری را وادار به انتخاب Cloud نموده است.

اشتراک ایمیل