APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

پایان پشتیبانی از ویندوز سرور 2008 و رویکرد Docker نسبت به آن

طبق آخرین اخبار، مایکروسافت در سال 2020 از پشتیبانی ویندوز سرور 2008 حمایت نمی کند و پیرو آن بسیاری از برنامه‌های کاربردی نخواهند توانست به آخرین سیستم عامل ارتقا یابند؛ اما کمپانی Docker برای این امر در نظر گرفته است که در این خبر به بررسی آن می پردازیم. با توجه به این طرح Containerize کردن می‌تواند به کسب‌وکارها کمک نماید تا برنامه‌های کاربردی قدیمی مختص به ویندوز سرور 2008  را نقل‌وانتقال دهند و Docker این امر را فرصت بزرگی قلمداد می‌کند.

به گفته‌ی استیو سینگ، مدیرعامل و رئیس انجمن کمپانی Docker، سیستم‌های قدیمی داده‌های حساسی دارند که بصورت مجتمع Silo شده‌اند و باید بتوان از این داده‌ها استفاده نمود و با استفاده از یک چرخه‌ی مداومِ بهبود، به‌صورت Real-Time نوآوری ارائه کرد. این امر نیازمند رویکرد فکری کاملاً جدید و نسل تازه‌ای از پلتفرم‌های محاسبه برای ایجاد نوآوری می‌باشد.

Containerها پلتفرمی را ارائه می‌دهند که سازمان‌ها می‌توانند برروی آن‌ها، با استفاده از DevOps نوآوری‌های خود را سرعت ببخشند. براساس تجزیه‌وتحلیل کمپانی Forrester، بسیاری از سازمان‌ها، اغلب برای تسریع فرآیند توسعه نرم‌افزاری و بلوغ آن و عملیات IT، از پلتفرم‌های Container سازمانی استفاده می‌نمایند. به‌گفته‌ی سینگ، هدف پلتفرم Container کمپانی Docker ارائه‌ی پلتفرمی است که بتواند نوآوری را در سطحی جهانی ممکن سازد. یادآوری این نکته ضروری است که Containerها همه‌جا هستند. Containerهای نرم‌افزاری در نسل چهارم انقلاب صنعتی، در بطن نوآوری قرار خواهند داشت، بخشی از این نوآوری شامل Encapsulate کردن برنامه‌های کاربردی قدیمی در کانتینترها و استفاده از Application Programming Interfaceها یا APIها برای دسترسی کنترل‌شده به خدمات اصلی گنجانده‌‎شده در این برنامه‌های کاربردی می‌باشد. به‌گفته‌ی گزارش Forrester درخصوص پلتفرم Container که در ماه اکتبر سال 2018 منتشر شده است، این امر یکی از مزایای کلیدی پلتفرم Container برای سازمان‌ها می‌باشد. یک پلتفرم سازمانی کانتینر، هم برای مدرن‌سازی برنامه‌های کاربردی قدیمی و هم برنامه‌های کاربردی میکروسرویس، محبوب می‌باشد. همچنین Docker یک زنجیره‌ی تأمین امن Container از دسکتاپ‌ توسعه‌دهندگان به تولید ارائه داده و Container Clusterهای Multi-OS و Multischeduler را تسهیل می‌بخشد.

برپایه‌ی گفته‌های سینگ 85% بودجه‌های IT صرف نگه‌داری از سیستم‌های موجود می‌شود که باید این هزینه را کاهش دهد تا بودجه‌ برای صرف در نوآوری آزاد شود. به گفته‌ی وی، یکی از راه‌های دستیابی به این امر، استفاده از Containerها می‌باشد؛ چرا که مدیریت سیستم‌های قدیمی که Containerize شده باشد، آسان‌تر است.

تخمین‌های Docker حاکی از این هستند که میزان 70 درصد از کد Windows .NET برروی نرم‌افزارهای قدیمی مختص به ویندوز سرور 2003  و ویندوز سرور 2008  درحال اجراست. چالش موجود این است که وابستگی‌هایی در این برنامه‌های کاربردی وجود دارد و این وابستگی‌ها به این معنی هستند که نمی‌توان به‌راحتی این برنامه‌های کاربردی را به یک پلتفرم مدرن سروری همچون ویندوز سرور 2019  انتقال داد؛ چرا‌که این امر مسبب ایجاد مشکلات تطبیق‌پذیری برنامه‌های کاربردی خواهد شد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Docker از پایان پشتیبانی ویندوز سرور 2008 به‌عنوان فرصتی بزرگ برای استفاده از پلتفرم Docker Enterprise برای اجرای این برنامه‌های کاربردی قدیمی در Docker Container مخصوص به‌خود و روی محیط‌های سروری پشتیبان‌شده همچون ویندوز سرور 2016  یا ویندوز سرور 2019 یاد می‌کند. کدهای قدیمی در محیط‌های همیشگی خود همچون ویندوز سرور 2008، به ‌طرز مؤثری اجرا می‌گردند؛ اما Container درواقع بر روی یک پلتفرم مدرن همچون ویندوز سرور 2019 اجرا می‌شود.

در ماه نوامبر، Docker برنامه‌ی Windows Server Application Migration را اعلام نمود. در آن زمان، اسکات جانسون، مدیر ارشد بخش توسعه محصولات Docker خاطرنشان کرد که مشتریان ویندوز سرور نزدِ Docker می‌آیند تا یک رویکرد مبتنی بر Container برای برنامه‌های کاربردی قدیمی آن‌ها طراحی گردد که به پایان دادن مشکلات پشتیبانی کمک می‌کند.

از طریق این برنامه، مشتریان بسیاری 50% کاهش در Total Cost of Ownership یا به اختصار TCO را با استفاده از Docker Enterprise تجربه خواهند کرد؛ همچنین بودجه‌ی آن‌ها برای استفاده از رویکردهای استراتژیک IT همچون Cloud Migration و Edge Computing آزاد می‌شود.

در دمویی در کنفرانس Dockercon شهر بارسلونا، راج میستری، مدیر کمپانی MuleSoft for Emea، به بحث در این خصوص پرداخت که چگونه یک برنامه‌ی کاربردی تجارت الکترونیک مختص به ویندوز سرور 2008 را می‌توان با استفاده از یک Docker Container و MuleSoft API Gateway، به آخرین نسخه‌ی ویندوز سرور 2019 انتقال داد. خواسته‌ی مصرف‌کنندگان این است که کمپانی‌های پیشرو به‌شیوه‌ی متفاوتی کارها را پیش ببرند. راج میستری نشان داد که از طریق همکاری تازه‌ی MuleSoft با Docker، چطور می‌توان از MuleSoft برای دسترسی به برنامه‌های کاربردی قدیمی استفاده نمود.

به گفته‌ی سینگ، مشتریان می‌توانند با Containerize کردن کدهای قدیمی با استفاده از Docker Enterprise شروع کنند. اما وی امیدوار است که در طول زمان، از قابلیت‌های اضافی این پلتفرم همچون ترکیب آن با MuleSoft نیز استفاده کنند؛ که به برنامه‌های کاربردی قدیمی که Containerize شده باشند، اجازه می‌دهد که بخشی از یک معماری مدرن برنامه‌های کاربردی باشند. پس از پیاده‌سازی، پلتفرم Docker Enterprise Container و روش‌شناسی‌های آن به سازمان‌ها اجازه می‌دهند که هم برنامه‌های کاربردی موجود خود را مدرن‌سازی کرده و هم براساس نیازمندی‌های کسب‌وکار و احتیاجات مشتریان خود، تکنولوژی‌های تازه‌ای را به‌کار بگیرند.

Docker Enterprise به کمپانی‌ها اجازه می‌دهد که پلتفرم نرم‌افزاری را استانداردسازی نموده، Stackهای تکنولوژی تازه‌ای را به‌کار گرفته و بدون تغییر در شیوه‌ی عملکرد خود، معماری خود را تغییر دهند. به گفته‌ی Docker، این پلتفرم به سازمان‌ها اجازه می‌دهد که یک مدل امن و قابل تکرار داشته که آن‌ها را به یک Cloud یا زیرساخت خاص محدود نکرده و موجب می‌شود که کمپانی‌ها بتوانند همگام با تغییروتحول نیاز‌مندی‌های کسب‌وکار، برنامه‌های کاربردی خود را مدرن‌سازی کرده و از تکنولوژی‌های تازه‌ای بهره ببرند.

اشتراک ایمیل