APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

تبدیل شدن VMware به یک شرکت Multi-Cloud

در زمانی نه چندان دور، VMware رویای تبدیل شدن به ارائه دهنده ابری عمومی را داشت که در ابتدا برند vCHS و سپس vCloud Air را معرفی کرد که هیچ کدام از این د سرویس ابری VMware نتوانست توقعات شرکا و مشتریان را برآورده کند. با این حال VMware در شناسایی اینکه باید به سرعت از بازار سرویس ابری عمومی خارج شود، موفق بود. VMware سرویس vCloud Air و متعلقاتش را را به شرکت OVH بزرگترین ارائه کننده هاست در اروپا فروخت.

همکاریVMware و AWS

پاتریک پائول گلسینگر مدیرعامل باتجربه شرکت VMware قانون Fail-Fast را برای vCloud Air قبل از اینکه بی فایده شود اجرا کرد. از طرفی آقای گلسینگر برای ارتباط برقرار کردن با AWS که رقیب قدیمی و دشمن بزرگ VMware است هیچ زمانی را هدر نداد. در واقع یک همکاری استراتژیک بود که خیلی‌ها را در صنعت شوکه کرد و به گفته تحلیلگران و متخصصان اقتصادی بر این باورند که این همکاری یک همکاری مصلحتی می باشد که پذیرش آن کمی سخت است.

2 سال بعد از کنار گذاشتن کسب‌و‌کار سرویس ابری عمومی و همکاری با AWS تصمیمی که VMware گرفته بود کاملا منطقی به نظر می‌رسید. اخیرا IBM و Microsoft شریک‌های VMware شده‌اند تا پلتفورم Hybrid ابری بر مبنای IBM Cloud و Azure را ارائه دهند. با ادغام با Dell شرکت VMware حالا پلتفورم‌های مدیریت شده Hybrid ابری را برروی سخت‌افزارهای Dell EMC ارائه می‌دهد. در حال حاضر چندین ارائه دهنده دیتا‌سنتر و زیرساخت وجود دارند که تمامی VMware Stack را تحت برنامه VMware Service Provider ارائه می‌دهند.

وجود vSphere و vCenter در چندین محیط هاستینگ و ابری کمک بسیاری به اقتصاد VMware می‌کند. مشتریان می‌توانند به صورت یک‌پارچه، بار کاری خود را از محل سازمان خود به یک محیط ابری مدیریت شده بزرگ که مستقیما توسط VMware مدیریت می‌شود انتقال دهند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

برنامه VMware برای تحول Software Defined Data Center یا SDDC محصول خود به به یک زیرساخت فراگیر در حال عملی شدن است. با اجرایی کردن طرح ابری Hybrid، آقای گلسینگر و تیمش در حال حاضر نظرشان را به نسل بعدی بارهای کاری بر اساس معماری Cloud معطوف کرده‌اند. VMware خواهان بخشی از اقتصاد Kubernetes است که در حال حاضر توسط Google، مایکروسافت و Red Hat کنترل می‌شود. VMware Essential PKS توانایی راه‌اندازی برروی چندین محیط که شامل VMware Cloud Foundation، سرویس ابری عمومی و Bare Metal می‌شود، را دارد.

برای VMware خریداری Heptio یک حرکت استراتژیک است که به VMware اجازه می‌دهد وارد بازارهایی بشود که قبلا نمی‌توانست در آنها ورود کند. Heptio همچنین به VMware اجازه می‌دهد به صورت جدی به رقابت با Red Hat در زمینه کانتینرسازی و بازار مدرنیزه کردن برنامه کاربردی بپردازد.

خریداری Bitnami

در تاریخ 15 می VMware اعلام کرد که در حال خریداری Bitnami است. این شرکت کتابخانه‌ای از نصب کننده‌ها(Installer) برای نرم‌افزارهای متن باز ساخته است. Bitnami به عنوان یکی از اولین بازارهای نرم‌افزارهای متن باز از پیش پکیج شده، شناخته شده است. همه ارائه دهندگان IaaS که AWS، Microsoft، Google و Oracle را شامل می‌شود، ماشین‌های مجازی خود را با Bitnami ادغام کرداند. مشتریان می‌توانند نرم‌افزارهای متن باز معروف را با نصب کننده‌های تک کلیکی که برای چندین پلتفورم ابری و مجازی‌سازی شخصی سازی شده است، نصب کنند.

اخیرا Bitnami سرویس پکیجینگ خود را با شامل شدن ایمیج‌های Container و Kubernetes Helm Chartها، گسترش داده است. Helm یک فرمت معروف برای پکیج کردن و پیاده‌سازی برای نصب کردن برنامه‌های کاربردی بر روی Kubernetes است. رابطه خوبی که Bitnami با ارائه دهندگان سرویس ابری عمومی دارد باعث می‌شود استراتژی Multi-Cloud شرکت VMware شتاب پیدا کند. مشتریان می‌توانند به صورت یک‌پارچه برنامه‌های کاربردی Bitnami را بر روی چندین محیط مثل خصوصی، Hybrid و ابری عمومی اجرا کنند.

پکیج‌های Helm ساخته شده توسط Bitnami می‌توانند کاملا با پلتفورم Essential PKS ادغام شوند تا پکیج‌های معروف OSS را تنها با یک کلیک راه‌اندازی کنند. جدا از ارائه‌دهندگان سرویس ابری عمومی، Bitnami رابطه عالی با ISVهای متن باز برای حفظ و نگه‌داری Stackهای خود دارد. VMware از این رابطه‌ها برای توسعه خودش در محیط‌های Multi-Cloud، سود بسیاری می‌برد. به مانند Heptio، سرویس Bitnami نیز کاملا با استراتژی Multi-Cloud شرکت VMware همسو است.

خریداری CloudHealth

با معرفی خریداری CloudHealth در همایش VMWorld 2018 فعالیت Multi-Cloud شرکت VMware آغاز شد. CloudHealth به عنوان Cloud Management Platform یا CMP شناخته می‌شود که مدیریت هزینه، استفاده، امنیت و اداره کردن را میسر می‌سازد.

راجو راجورام مدیرعامل محصولات و سرویس‌های ابری VMware در همایش VMWorld سال پیش گفت:” داشتن پلتفورم عملیاتی ابری خوب، مثل داشتن یک تیم عالی مسابقات ماشین سواری است.” CloudHealth در سال 2012 راه‌اندازی شد و از آن موقع، 87 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. آخرین دوره سرمایه گذاری، در جون سال 2017 به رهبری Kleiner Perkins به میزان 46 میلیون دلار بود. سرمایه‌گذاران مطرح در این دوره شامل Sapphire Ventures، Scale Ventrue Partners و .406 Ventures بودند.

CloudHealthادغام‌پذیری عمیقی با AWS، Azure و پلتفورم ابری Google دارد. این امر باعث تکامل رزومه سرویس‌های ابری VMware که شامل Wavefront، VMware Secure State و VMware Cloud Automation است، می‌شود. با این خریداری، نه تنها VMware یک قابلیت مدیریتی قوی Multi-Cloud پیدا کرد، بلکه باعث شد تعداد بیش از 3000 حساب کاربری را صاحب شود که شامل Yelp، Dow Jones، ZenDesk و Pintrest می‌شود.

نقطه اشتراک میان Heptio، Bitnami و CloudHealth چیست؟ همه آن‌ها بدون هیچ وابستگی برروی vSphere اجرا می‌شوند. مشتریان فعلی این شرکت‌ها همچنان می‌توانند از این پلفورم‌ها استفاده کنند و به مرور زمان با Stack شرکت VMware آشنایی پیدا کنند. شرکت VMware به تکنولوژی‌های Cloud Native مانند Harbor کمک زیادی کرده است. مضاعف بر آن با این خریداری‌های اخیر، موقعیت این شرکت در زمینه Multi-Cloud و Hybrid بسیار قوی شده است

اشتراک ایمیل