APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

جایگزینی سیستم‌عامل قدیمی HP-UX با استفاده از Containerها

بیش از 30 سال است که سیستم‌عامل HP-UX متعلق به شرکت HPE درحال استفاده می‌باشد و امروزه کاربران انتظار جایگزینی مناسب برای این سیستم‌عامل مبتنی بر Unix را دارند.

جایگزینی که HPE برای این سیستم‌عامل قدیمی ارائه می‌دهد، Bucketهایی کوچک به نام Container است که Instance‌های برنامه‌های کاربردی را اجرا می‌کنند و از طریق سیستم عامل Linux عرضه خواهند شد.

HPE با استفاده از Containerها انتقال از سیستم‌عامل‌های قدیمی Mainframe را به سخت‌افزارهای جدیدی همچون سرورهای Xeon مبتنی بر x86 فراهم می‌نماید و درحال تلاش برای متقاعد نمودن کاربران خود برای انتقال از تراشه‌های Itanium است.

همچنین Intel ساخت آخرین تراشه‌های Itanium 9700 خود را به نام Kittson آغاز نموده است و HPE نیز از سرورهای Integrity i6 با تراشه‌های جدید خبر داده است.

اما آینده سرورهای HP-UX نامشخص است چرا که Intel تراشه‌هایItanium جدیدی فراتر از Kittson معرفی نکرده است. Jeff Kyle، مدیر محصول سرورهای سازمانی شرکت HPE اظهار داشت: در آینده مشتریان قادر به تغییر دادن Host مربوط به بارهای‌کاری سرورهای مبتنی بر HP-UX خود خواهند بود و می‌توانند آن‌ها را در سرورهای استاندارد صنعتی x86 بر روی Containerهای تحت Linux اجرا نمایند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

سرورهای Integrity به خاطر قابلیت Rock-Solid Stability خود شناخته شده هستند که این ویژگی آن‌ها را برای سازمان‌های بزرگی همچون سازمان‌های مالی بسیار مناسب نموده است.

اما انتقال از Itanium به x86 به لحاظ تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، سرمایه‌گذاری بزرگی محسوب می‌شود. علاوه بر این، شرکت‌ها نیز درمورد تغییر فوری زیرساخت‌های IT تردید دارند زیرا Downtime ایجاد شده زیان قابل توجهی برای آن‌ها خواهد داشت.

HPE با استفاده از یک ابزار نرم‌افزاری و سرورهای x86 با ویژگی‌های مشابه Itanium، انتقال از Itanium به x86 را تسهیل نموده است. درحالیکه سخت‌افزارهای جدیدتر x86 دارای قابلیت‌هایی همچون یادگیری ماشینی می‌باشند، HP-UX و Integrity برای برنامه‌های قدیمی طراحی شده بودند.

نحوه کارکرد این Containerها هنوز به طور کامل مشخص نیست. به عنوان مثال احتمال دارد که بار کاری Instanceهای HP-UX را گرفته و به عنوان Micro-Service به Linux انتقال دهند. Containerها با مجازی‌سازی که نیازمند Hypervisorها، ابزارهای نرم‌افزاری و منابع سیستمی می‌باشند تفاوت دارند. Containerها به مشتریان اجازه می دهند که با بهره‌وری تلفیقی و همزمان از محیط‌های HP-UX و Linux، فرایند انتقال راحت‌تری داشته باشند.

شرکت HPE اعلام نموده است که مشتریان HP-UX این شرکت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند و به همین دلیل HPE نه تنها در سطح پردازنده بلکه در سطح سیستم و نرم‌افزار همچنان به بهبود سرورهای Integrity i6 ادامه خواهد داد.

این بهبود شامل یکپارچه‌سازی‌های متناوب بعدی با تکنولوژی درحال پیشرفت Non-Volatile Memory Express یا به اختصار NVMe بوده و همچنین ارتقاء نرم‌افزار از طریق به‌روزرسانی‌هایی که به‌صورت سالیانه منتشر می‌شوند، تداوم خواهد داشت.

لازم به ذکر است که سرورهای مبتنی بر Kittson از سیستم‌عامل OpenVMS نیز پشتیبانی می‌کنند که این سیستم‌عامل قبلاً متعلق به HP بود اما اکنون به VMS Software تعلق دارد.

ارتقاء بسیار مهمی که در Integrity i6 ایجاد شده، یکپارچه ‏سازی آن با 3Par All-Flash Storage می‌باشد. قیمت این سرورها که از فروشندگان جزئی قابل تهیه هستند، از 14500 دلار برای یک Entry-Level Configuration شروع می‌شود.

اشتراک ایمیل