APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

عرضه OpenWhisk به عنوان یک پلتفرم Serverless Computing

امروزه Serverless Computing به یکی از مباحث مطرح در دنیای Cloud تبدیل شده است. شرکت IBM به تازگی اقدام به ارائه پلتفرم Serverless Computing با نام OpenWhisk نموده است که یک پروژه متن باز محسوب شده و در BlueMix Cloud این شرکت قابل دسترس می‌باشد و در واقع Serverless Computing یکی از تکنولوژی‌های مورد توجه در بازار IaaS Public Cloud است و ارائه عمومی آن توسط شرکت IBM به عنوان نقطه عطفی برای این تکنولوژی قلمداد می‌شود.

ایده‌ی Serverless کمی مبهم و نامشخص است؛ در واقع ارائه دهندگان این ایده به نوشتن برنامه‌ای می‌پردازند که در Cloud پیاده‌سازی می‌شود اما نیازی به آماده‌سازی منابع زیرساختی برای اجرای آن نمی‌باشد. در واقع این پلتفرم به فاکتورهای شروع‌کننده رویداد پاسخ می‌دهد؛ بدین معنا که در صورت انجام کاری از سوی کاربر، این پلتفرم نیز عملکردی را متناسب با آن اجرا خواهد نمود. به عنوان مثال برنامه‌ای را در نظر بگیرید که جهت دریافت داده‌های مربوط به پیش‌بینی وضعیت آب و هوا به صورت خودکار، با کلیک کاربر بر روی یک دکمه برنامه‌ریزی شده است و یا سیستمی که به صورت خودکار می‌تواند تصاویر آپلود شده بر روی پایگاه داده را تغییر سایز داده یا مجددا قالبی را برای آن در نظر بگیرد.

Amazon Web Services با عرضه Lambda به عنوان اولین ارائه دهنده این تکنولوژی در بازار قرار گرفت که پس از آن نیز شرکت IBM با ارائه OpenWhisk و مایکروسافت با Azure Functions قرار دارند.

شرکت IBM اعلام نمود: OpenWhisk علاوه بر در دسترس بودن، برای تعداد انگشت شماری از کاربران مانند برخی بانک‌ها از اهمیت ویژه‌ای در سرویس Cloud برخوردار می‌باشد. Luis Enriquez، سرپرست واحد معماری و مهندسی این پلتفرم نیز اظهار داشت: OpenWhisk به ارائه زیرساخت مورد نیاز کاربران برای کارهای سنگین و در هنگام اوج بارکاریِ خارج از انتظار پرداخته و همگام با حرکت کاربران به سمت یک معماری مبتنی بر رویداد و Real-Time، به عنوان یک بلوک ساختاری مهم به شمار می‌رود. همچنین شرکت IBM از SiteSpirit ،LogitBot و Altoros به عنوان مشتریان OpenWhisk نام می‌برد.

به علاوه این شرکت ویژگی‌های جدیدی شامل پشتیبانی از زبان‌های Java، Node v6، Python و Swift v3، یکپارچه‌سازی با پلتفرم MessageHub از BlueMix و افزونه‌ای برای Visual Studio Code را به OpenWhisk اضافه نموده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

شرکت AWS نیز اقداماتی را در راستای بهبود قابلیت‌های Lambda انجام داده است که شامل پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی#C و همچنین روشی برای اجرای عملکردهای Lambda در شبکه ارائه محتوای CloudFront می‌شود.

اشتراک ایمیل