APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

کاهش سایز IBM Z14 Mainframe  و افزایش امنیت آن به منظور قرار گرفتن در دیتاسنترها

شرکت IBM در حال تغییر سایز Mainframeهای خود به مدل‌های باریک‌تری همچون Zr1 و Rockhopper II می‌باشد. این مدل‌ها برای جا گرفتن در یک Rack استاندارد 19 اینچی باریک مناسب هستند. این تغییر سایز در واقع پاسخ به نیاز کاربرانی است که از بزرگی مدل Z14 رضایت نداشتند زیرا این مدل که در جولای 2017 عرضه شد برای قرارگرفتن در دیتاسنتر این کاربران مناسب نبود.

علاوه بر Packaging جدید و سایز کوچک‌تر برای سخت‌افزارهای Z14، این شرکت همچنین تکنولوژی Secure Service Container  را نیز عرضه نموده است. این تکنولوژی با استفاده از تسریع‌کننده (Accelerator) رمزگذاری Z14 و سایر قابلیت‌های امنیتی از برنامه‌های کاربردی Container شده در برابر مداخله‌های ناخواسته محافظت می‌نماید.

در جولای گذشته، هنگامی که شرکت IBM مدل Z14 را به همراه تسریع‌کننده‌ای به منظور ایجاد استانداردی برای رمزگذاری اطلاعات در دیتابیس معرفی نمود، مشکلی وجود داشت که از نظرها دور مانده بود: محفظه‌ی Mainframe که دارای دو در می‌باشد به قدری عریض و طویل بود که به طور کامل درون دیتاسنتر استاندارد جا نمی‌گرفت.

با وجودی که IBM در خصوص قابلیت‌های فراگیر رمزگذاری Z14 برای امنیت در پردازش‌های Cloud-Computing تبلیغات گسترده‌ای انجام داده بود، اما سایز غیراستاندارد آن سبب کاهش شدیدی در فروش گردید.

راجر ال. کِی، موسس و رئیس Endpoint Technologies Associates اظهار داشت که کارکرد دیتاسنتر‌ها براساس مقیاس می‌باشد. به همین دلیل، در حالت ایده‌آل، هرآنچه که با آن‌ها کار می‌کند هم باید استاندارد باشد و هر جزء غیراستاندرادی سبب بروز اختلال در قابلیت مقیاس‌پذیری آن خواهد شد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در راستای مناسب‌سازی سایز ZR1، برخی از ویژگی‌های آن از دست خواهد رفت. برای مثال Rack-Mounted ZR1 در مقایسه با تعداد معمول پردازنده اصلی در مدل دو در، یعنی 170، حداکثر می‌تواند 30 پردازنده اصلی داشته باشد، اما این امر به عنوان مزیتی برای ZR1 محسوب می‌شود، چراکه سبب کاهش قیمت آن نسبت به مدل سنگین‌وزن‌تر می‌گردد. به گفته راجر کی، تقاضا برای سیستم‌های ظریف‌تر بیشتر از بُعد هزینه می‌باشد. چراکه بسیاری از فروش‌های جدید به شرکت‌هایی است که تاکنون نمی‌توانستند از پس هزینه‌ی یک Mainframe برآیند.

آن گونه که ایان مورفی، تحلیل‌گر ارشد گروه Creative Intellect Consulting اظهار داشته است، ZR1 برای دیتاسنترهای مبتنی بر Cloud که نیازمندEnterprise System-Of-Record  هستند ‌مناسب می‌باشد، خاصیتی که شرکت IBM با استفاده از Mainframeهای جدید خود ظرف پنج سال گذشته سبب تقویت آن شده است.  همچنین آدام جولانس، مدیر برنامه گروه سیستم‌های IBM اظهار داشته است که قرار گرفتن ZR1 در یک قفسه 19 اینچی بدان معناست که 40 درصد فضای کمتری نسبت به Z14 اشغال می‌شود.

وی در ادامه افزود که مزیت‌های دیگری نیز در این مدل وجود دارد، از جمله اینکه ویژگی‌های ZR1، 16 یونیت فضای بیشتری در اختیار قرار می‌دهد، در نتیجه سیستم‌های Storage، شبکه یا Monitoring را می‌توان در یکRack  جای داد، در حالی که در مدل پیشین برای این هدف به وجود یک محفظه مجاور نیز نیاز بود. همچنین در این مدل از سیستم خنک‌کننده استاندارد و پاور تک‌فاز استفاده شده در حالی که در Z14 نیاز به منبع تغذیه سه‌فازه دارد.

شرکت IBM علاوه بر عرضه ZR1، در حال تقویت قابلیت‌های Logical Partitioning پلتفرم‌ها با استفاده از تکنولوژیSecure Service Container  می‌باشد. بنا بر گفته جولانز، با Pop نمودن یک برنامه در Dockers Container می‌توان آن برنامه را قفل نمود و در نتیجه تنها راه دسترسی به داده‌های آن برنامه در زمان Run شدنِ بارکاری آن، از طریق رابط‌های کاربری API معین، می‌باشد.

وی در ادامه بیان داشت که علت انجام این کار حملات داخلی (Insider Attack) است که تهدید بزرگی برای سازمان‌ها به حساب می‌آید. این مدل جدید در برابر بدافزارها، جداسازی از سایر بخش‌ها و مواردی دیگر از این قبیل، امکان رمزگذاری و محافظت در اختیار قرار می‌دهد. در نتیجه محیطی مستحکم و ایمن جهت Run نمودن بارهای‌کاری به وجود می‌آورد.

او همچنین اظهار داشت که تاکنون شرکت IBM از بارهای‌کاری Cloud Block chain خود در آن زمینه استفاده می‌نمود، اما در حال حاضر از این فناوری برای استفاده در برنامه‌های عمومی بهره می‌برد. این فناوری سبب جلوگیری از Tampering در زمان بوت شدن و جداسازی کامل بین بارهای‌کاری در سرویس‌های مبتنی بر Cloud می‌گردد.

علاوه بر Zr1 که سیستم عامل‌های سری Z یا OS شرکت IBM و یا Linux را اجرا می‌نماید، مدل دیگری به نام Rockhopper II که دارای Mainframe ظریف‌تراست و مختص به Linux می‌باشد نیز معرفی شده است. ایان مورفی بیان داشت که این مسئله بسیار مهم است، زیرا تمرکز بر لینوکس سبب افزایش فروش ظرف 14 سال گذشته شده و اکنون Linux به عنوان سیستم عامل اولیه آن‌ها محسوب می‌شود.

 

Rockhopper II با حداکثر 30 هسته‌، دارای 50 درصد ظرفیت بیشتر و حافظه‌ی دو برابری نسبت به Rockhopper است، که البته از 19 اینچ بزرگتر می‌باشد. با این حال، اگر همچنان نیاز به قدرت خام 170 هسته‌ای موجود در قدرتمندترین Mainframe شرکت IBM می‌باشد، باید به دنبال فضای بیشتری جهت قرار دادن Z14 یا  Emperor II بود.

اشتراک ایمیل