APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

افزایش سرعت در شبکه‌های Ethernet با تکنولوژی‌های جدید

IEEE، استاندارد جدیدی تحت عنوان IEEE P802.3 bz برای شبکه‌های مبتنی بر Ethernet معرفی نموده است؛ این استاندارد که معرف تکنولوژی‌های 2.5GBASE-T و 5GBASE-T می‌باشد، سرعت شبکه‌های Ethernet قدیمی را بدون نیاز به تعویض کابل‌های فعلی تا پنج برابر افزایش می‌دهد.

سازمان Ethernet Alliance عنوان کرده است که استاندارد IEEE 802.3 bz برای Ethernet Amendment به ارائه پارامترهای کنترل دسترسی رسانه (Media Access Control)، پارامترهای مدیریت و لایه‌های فیزیکی برای عملیات‌هایی با سرعت 2.5 و 5 گیگابایت بر ثانیه می‌پردازد؛ که موجب تکامل تدریجی پهنای باند لایه‌ی Access به بیش از 1 گیگابایت بر ثانیه شده و قادر به پاسخگویی به نیاز‌های طیف وسیعی از ساختارها و برنامه‌های کاربردی از قبیل شبکه‌های بی‌سیم سازمان‌ها می‌باشد.

در واقع، بخش بی‌سیم به عنوان مهمترین قسمت در ارائه‌ی این استاندارد است؛ زیرا Ethernet با سرعت 2.5 تا 5 گیگابایت بر ثانیه می‌تواند امکان اتصال به Access Point‌های مبتنی بر استاندارد 802.11ac Wave 2  را فراهم کند که از نظر بسیاری از افراد به عنوان عاملی تاثیر‌گذار برای ایجاد سرعت در محصولات قدیمی NBase-T قلمداد می‌شود.

Sachin Gupta، معاون بخش کنترل محصولات اظهار داشت: با پیاده‌سازی تکنولوژی جدید802.11ac Wave 2 Wireless  مشخص شد که نیاز به Offload نمودن حجم زیادی از داده‌ها با سرعت هر چه بیشتر از شبکه‌ بی‌سیم به شبکه‌های سیمی، هیچگاه تا این حد اهمیت نداشته است. فرا رفتن از سرعت 1 گیگابایت بر ثانیه با کابل‌های Cat5e و Cat6، بیش از مقدار پیش‌بینی شده برای آن در سال‌های قبل می‌باشد. در حال حاضر با NBASE-T می‌توان از بستر مناسبی همچون شبکه سیمی بیشتر استفاده نمود. میزان کابل‌های Cat5e و Cat6 که در طی 15 سال گذشته استفاده شده، بیش از 70 میلیارد متر برآورد شده است که معادل با مسافت طی شده برای بیش از ده بار سفر به سیاره پلوتون می‌باشد.

وی افزود: با توجه به عدم امکان کابل‌کشی در برخی موارد و ساده نبودن آن برای برخی دیگر، در سایر موارد نیز این روند پرهزینه و پرزحمت خواهد بود. تصور ارزش دستیابی به سرعت چندین گیگابایتی در خروجی بیش از 1.3 میلیارد کابل Cat 5e یا Cat 6، تنها در صورتی ساده خواهد بود که نیازی به تعویض کابل‌ها و هزینه‌های ناشی از آن نباشد. عملکرد NBASE-T موجب آسودگی تمامی مدیران مالی و فناوری اطلاعات و گروه‌های IT در این زمینه خواهد شد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

برنامه‌های کاربردی برای راهکارهای NBASE-T گسترش یافته و در حال رشد می‌باشد. سازمان‌ها، کسب‌وکارهای کوچک، شبکه‌های خانگی و صنعتی می‌توانند از مزایای این تکنولوژی بهره‌مند شوند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان ظرفیت Access Point‌های بی‌سیم را افزایش داده و عملیات دانلود برای سیستم‌های Client‌ نیز سریع‌تر انجام گیرد. به عنوان مثال در سیستم‌های تصویربرداری پزشکی که با فایل‌های با حجم داده زیاد سر و کار دارند و شبکه‌های صنعتی و خانگی به روزرسانی شده از این قابلیت‌های جدید استفاده می‌شود.

Alan Weckel، معاون بخش تحقیقات بازار در گروه Dell’Oro اظهار داشت: همزمان با اقدامات این شرکت برای به‌ روزرسانی شبکه‌های محلی خود به منظور دسترسی به سرعت بالاتر از 1 گیگابایت، پورت‌های Access Point‌ها و Switch‌های مبتنی بر تکنولوژی NBASE-T نیز تغییرات قابل ملاحظه‌ای یافته‌اند. یک چرخه به روزرسانی قابل اندازه‌گیری در این تکنولوژی همراه با رشد بیش از حد انتظار در طی چند سال آینده وجود خواهد داشت. در نتیجه انتظار می‌رود که استفاده از پورت‌های NBASE-T در سال 2017 به بیش از سه میلیون برسد.

طرفداران این تکنولوژی همراه با پذیرش استاندارد Ethernet از سوی IEEE که به نسبت سرعت پایین‌تری داشته، یک Plugfest تعامل‌پذیری برگزار می‌کنند که آمادگی محصولات 2.5GBASE-T و 5GBASE-T را اعلام می‌نماید. برای این رویداد که در تاریخ 10 اکتبر در دانشگاهی در دورهام برگزار شده است، دو گروه فعال در حوزه سرعت‌های جدید اترنت شامل Ethernet Alliance و NBASE-T Alliance با یکدیگر همکاری نموده و نتایج حاصل را پس از رویداد به اشتراک گذاشته‌اند.

اشتراک ایمیل