APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

یکپارچه‌سازی مراکز توزیع در شبکه های پیشرفته با تکنولوژی IoT سیسکو

امروزه روز به روز بیشتر شاهد تحول دیجیتالی در اطرافمان هستیم و این تحول درحال ایجاد رقابت شدید، چالش‌های تازه و فرصت‌های تازه‌ای در هر صنعت می‌باشد. همانطور که می‌دانید، کسب‌وکارها به روش‌های مختلفی درحال استفاده از اینترنت اشیاء یا به اختصار IoT برای گسترش عملیات‌ها به خارج از فضای فیزیکی دفتر و به هر نوع محیطی هستند.

در این مطلب، به بررسی این امر خواهیم پرداخت که چگونه شرکت‌های دارای زنجیره‌های تأمین (Supply Chain) سازمانی پیچیده، درحال متحول‌سازی کسب‌وکارهای خود هستند. فروشندگان جزئی، توزیع‌کنندگان، تولیدکنندگان، ارائه‌دهندگان خدمات مراقبت‌های پزشکی، شرکت‌های داروسازی و اپراتورهای کانتینرها، همگی درحال نوآوری در Extended Enterprise می‌باشند.

یکپارچه‌سازی مراکز توزیع در شبکه های پیشرفته با تکنولوژی IoT سیسکو

این مبتکران درحال بررسی رویکردی‌های تازه‌ی برای ایجاد تحول دیجیتال در سازمان‌ها به‌منظور افزایش سوددهی، ارائه‌ی سریع‌تر خدمات، بهبود امنیت، کاهش هزینه‌ها و پیچیدگی، و بسیاری موارد دیگر هستند.

اتصالات امن در سرتاسر زنجیره‌ی تأمین شرکت مربوطه، کلید دست‌یابی به نتایج مذکور می‌باشد. ممکن است به‌دلیل ادغام نادرست سیستمی، عدم وضوح Real-Time و کنترل امنیتی ناهماهنگ، توسط عملیات‌های مستقل سازمانی و سیلو شده‌ی موجود در انبارها و تأسیسات توزیعی، برای شرکت مربوطه موانعی به‌وجود بیاید. فرآیند‌های دستی و پرخطای موجودی و گزارش‌دهی هزینه، زمان برده و مشتریان ناراضی پدید می‌آورند. برای عبور از این چالش‌ها و افزایش بهره‌وری و امنیت کارمندان خود، شرکت‌ها باید اقداماتی درخصوص دیجیتالی‌سازی تمام سازمان خود اتخاذ کنند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این امر در محیط‌های سازمانی باز و دارای حجم عظیمی از ترافیک و کارمندانی که مدام در تحرک هستند، اصلاً آسان نیست. شرکت مربوطه جهت حفاظت از خود در برابر ازدست‌دادن منابع و دزدی به حفاظت فیزیکی و جهت مانیتور نمودن عملیات‌ها، به دوربین و سنسورهای امنیتی نیاز دارد؛ علاوه‌براین، جهت جلوگیری از در معرض خطر قرارگیری داده‌های شرکتی و مربوط به مشتری، به امنیت سایبری احتیاج دارد.

با اتصال امن سیستم‌های انبارداری متنوع، یعنی سنسورها، حاملان (Conveyor) و مرتب‌کنندگان (Sorter) خودکار، سیستم‌های امنیتی و حفاظتی و دستگاه‌های موبایل هوشمند، می‌توان تمام سیستم‌ها و عملیات‌های انبارداری را به‌دقت زیرنظر داشته و از منابع داده‌ای جداگانه، به داده‌ها دسترسی پیدا کرد. سپس می‌توان داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده و درخصوص بهبود امنیت و کارآیی عملیاتی، به آگاهی‌هایی دست پبیدا نمود.

و در آخر، برای رهگیری ابزارآلات سنگین‌وزن و دیگر منابع، می‌توان از وضوح Real-Time استفاده نمود تا نگهداری‌های به‌ موقع اعمال کرده، منابع را دردسترس قرار داده و در بهترین شرایط، آن‌ها را آماده‌به‌کار نگه داشت.

موارد موردنیاز جهت برقراری اتصال

محیط‌های زنجیره‌های تأمین سازمانی اغلب محیط‌های ناخوشایند و دینامیکی هستند که می‌توانند درمعرض آب و هوا قرار گرفته و نیازمند اتصال Ruggedized به سیستم‌های انبار می‌باشند. برای پشتیبانی از کارمندان و ابزارآلات درحال تحرک، باید به اتصال بی‌سیم نیز درجایی دسترسی داشته باشند. امنیت فیزیکی و سیستم‌های Real-Time Surveillance درحال امن نگه داشتن منابع، افراد و مواد می‌باشند.

همچنین برای حفظ هزینه‌ی کم عملیات‌های IT و مدیرت متمرکزِ تمام سازمان، شبکه‌ی انبار باید تماماً از طریق همان ابزار آشنای مدیریت و تنظیمِ مبتنی بر Policy که در سازمان اصلی استفاده شده‌اند، قابل استفاده باشند. شبکه باید اتصال امن میان دستگاه‌های انبارها و سازمان ارائه دهد و با رشد و تحول هرچه بیشتر سازمان، از توانایی مقیاس‌پذیری و همسان‌سازی به دیگر انبارها و مراکز توزیع دیگر نیز بهره‌مند باشد.

استفاده از Extended Enterprise

حال به بررسی راهکار‌های IoT سیسکو برای کمک به فروشندگان به‌منظور مقیاس پذیری به صدها انبار و مراکز انجام‌دهی کاملاً متصل و دیجیتالی‌شده، خواهیم پرداخت. Cisco Industrial Ethernet Switches و Cisco Outdoor and Industrial Access Points راهکارهای Purpose-Built و Ruggedized هستند که می‌توانند در محیط‌های بدون تهیه هوا کار کرده و اتصال عملکرد بالایِ Gigabit Ethernet برای سیستم‌های سازمانی یعنی سنسورها، حاملان (Conveyor) و مرتب‌کنندگان (Sorter) خودکار، دستگاه‌های موبایل هوشمند و غیره، ارائه می‌دهد.

فروشندگان جزئی در سیستم‌های لایه بالا همچون Supervisory Control and Data Acquisition به اختصارSVADA و Warehouse Control System یا WCS و خدمات Cloud نیاز دارند. Cisco Industrial Ethernet Switches و Cisco Industrial Security Appliances یا به اختصار ISA مکانیزم‌های قدرتمند امنیتی ارائه می‌دهند که می‌توانند یکپارچگی و ارتباط با سیستم‌های لایه بالای مذکور را ارائه دهند. Cisco Industrial Integrated Services Routers نیز اتصال را فراتر و به چیزهایی همانند کامیون‌های نقل‌وانتقال، گسترش می‌دهد تا بتوان با کارآیی بیشتر Fleet را مدیریت نمود و مرسوله‌های را پیگیری نمود.

راهکارهای Cisco Extended Enterprise رهگیری و مدیریت منابع و موجودی، و همچنین ماشین‌آلات و ابزارآلات ارسال مرسوله را بهبود می‌بخشند. امنیت سایبری مقاوم و زیرنظرداشتن ویدیویی می‌توانند به حفظ امنیت داده‌ها و منابع کمک کند. همچنین با یکپارچه‌سازی کامل زنجیره‌ی توزیع در برنامه‌های کاربردی شرکت مربوطه، فروشندگان جزئی به وضوح کامل در عملیات‌های سازمانی دست پیدا خواهند کرد.

فارغ از نوع محیط توزیعی مورد استفاده، راهکارهای Cisco Extended Enterprise می‌توانند به شرکت کاربر اجازه دهند که شرکت خود را گسترش داده و در بازار رقابتی عصر IoT امروزه، به برتری بزرگی دست پیدا کند.

اشتراک ایمیل