APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی Power BI Home و Global Search

سرویس Power BI در شیوه‌ی توانمندسازی داده‌ها توسط کسب‌وکارها، که در راستای حل مشکلات، به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌ها و اخذ تصمیمات آگاهانه می‌باشد، تغییراتی به وجود آورده است. کاربران اغلب چندین داشبورد و گزارش را رصد می‌کنند تا بر تمام داده‌های خود تسلط داشته باشند. اما با رشد سازمان‌ها، شناسایی و مدیریت محتوای مهم Power BI ممکن است به طور روزافزون برای کاربران نهایی (End Users) دشوارتر گردد. سعی بر این است که با تسهیل مانیتورینگ و آنالیز معیارهای کلیدی کسب‌وکار، تجربه‌ی راهبری همه‌جانبه کاربر بهبود یابد. چه شخص محتوایی را منتشر کند و چه محتواهای دیگر را استفاده کند، قصد بر این است که وی بتواند دقیقا آنچه را که در ارتباط با سرویس نیاز دارد، بیابد.

با انتشار نسخه‌ی پیش‌نمایش عمومی صفحه‌ی آغازین (Landing Page) متعلق به Power BI Home ، ویژگی جست‌وجوی سراسری (Global Search) در سرویس Power BI معرفی شده است. Home اولین و آخرین مقصد برای انواع محتوا و راهی سریع‌تر برای دسترسی به محتواها خواهد بود. دوران جست‌وجوی عمیق لیست‌های بلند بالای محتوا در Navigation سمت چپ جهت یافتن داشبورد مورد نیاز روزانه، به سر آمده است. Home به صورت خودکار مهم‌ترین محتوا را نشان می‌دهد و یا این امکان را برای شخص فراهم می‌آورد که تنها در یک صفحه به دنبال آن بگردد.

بررسی Power BI Home

در اینجا نمونه‌ای از شمایل صفحه‌ی آغازین (Homepage) در این پیش‌نمایش آورده شده است:

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

اولین چیزی که توجه کاربر را در آغاز جلب می‌کند، تصاویر پین‌شده در بالای صفحه‌ی آغازین است. یک بخش اختصاصی برای افراد افزوده شده است تا معیارها را در یک نگاه، از مهم‌ترین داشبوردهای خود مانیتور کنند. در این نمونه‌ی Home می‌توان شش تصویر و همچنین KPIهایی از داشبوردهای فروش و بازاریابی یک شرکت فرضی گردشگری را مشاهده نمود:

در صورت عدم مشاهده‌ی بخش کادرهای پین‌شده (Pinned Tiles) و تمایل کاربر به اضافه کردن آنها، در این پیش‌نمایش تنها لازم است که داشبورد مورد نظر را به لیست علاقه‌مندی‌ها اضافه کرد، سپس Power BI به صورت خودکار تا سقف شش کادر را از داشبورد انتخاب و در Home پین می‌کند. صفحات گزارش لحظه‌ای و تصاویر سفارشی در این پیش‌نمایش پشتیبانی نمی‌شوند.

دسترسی به محتوای پراهمیت

چنانچه پیشتر اشاره شد، Home بر بهبود تجربه‌ی راهبری همه‌جانبه و نمایش مهم‌ترین محتوای کاربر تمرکز دارد. درست در پایین بخش کادرهای پین‌شده، در بخش Favorites + Frequents می‌توان به تمام برنامه‌های کاربردی، گزارش‌ها و داشبوردهای استفاده‌شده به صورت مکرر و یا پسندشده دسترسی داشت.

در پایین آن، کاربر می‌تواند تمام محتویات دیگری را که اخیرا بدان دسترسی داشته، برنامه‌های کاربردی‌ای که نصب کرده و هر آنچه را که با وی به اشتراک گذاشته شده است، در یک Pane واحد در بخش‌های Recents و Apps و Shared with me مشاهده نماید. دیگر نیازی به جست‌وجوی Bookmarkهای مرورگر برای یافتن آن داشبورد یا گزارشی که کاربر هرروز مشاهده می‌کند، نیست. تمام این موارد تنها با یک کلیک پس از ورود به سرویس Power BI در دسترس خواهند بود.

منابع آموزشی نحوه‌ی کار با Power BI

در آخر، بخش ویژه‌ای برای آموزش در پایین قرار داده شده است. در صورتی که کاربر در کار با Power BI مبتدی باشد و بخواهد شروع به کار کند، Home چند مقاله‌ی برتر را به وی نشان می‌دهد که به پیشرفت کاربر هم در بخش Desktop و هم در بخش Service کمک می‌کند.

جست‌وجوی سراسری برای انواع محتوا

در صورت نیافتن محتوای مورد نظر در صفحه‌ی Home، در بالا سمت راست Home یک فیلد جست‌وجو قرار دارد. این ویژگی‌های جدید کاربر را قادر می‌سازد تا تمام محتوایی را که در سازمان خود بدان دسترسی دارد، از جمله داشبوردها، گزارش‌ها، برنامه‌های کاربردی و فضاهای کاری، جست‌وجو کند. تنها کاری که باید انجام دهد این است که یک کلیدواژه را تایپ کند، سپس Overlay Drop-Down می‌بایستی تمام محصولاتی (Artifacts) را که با آن واژه تطابق دارند، لیست کند. در بخش نتایج، می‌توان نوع محصول را بر اساس نماد (Icon) شناسایی نمود و در صورتی که داشبورد یا گزارش باشد، می‌توان پوشه‌ی درون آن را نیز مشاهده کرد.

این پیش‌نمایش عمومی اولین گام به سوی تبدیل Power BI Home به یک تجربه‌ی شخصی سازی‌شده براساس نیاز کاربر است که در راستای اهداف کاربران خدمت‌رسانی می‌کند. همچنین ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی در نسخه‌های آتی ارائه خواهند شد.

اشتراک ایمیل